Hiába permeteztem virágzás idején, mégis megjelent kajszifáimon a monília. Mi legyen a fák fertőzött hajtásrészeivel?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A moníliás hajtás- és virágszáradás (Monilinia laxa, Monilinia fructicola) nemcsak a kajszifák, hanem a többi csonthéjas gyümölcsfaj jelentős betegsége is. Súlyos fertőzésére általában abban az esetben kell számítanunk, amennyiben a virágzási időszakban a kórokozó számára optimális, párás, nedves körülmények teljesülnek.
A nem teljes mértékben sikerült védekezés azonban hamar megmutatkozik a virágok csésze- és sziromleveleinek barnulásával és lankadásával, valamint a hajtások és a kocsányok barnulásával, elhalásával. Ezeket a tünetes részeket érdemes eltávolítani a fáról, lemetszeni és megsemmisíteni. Ezt úgy végezzük el, hogy a betegség tüneteit mutató rész alatti, egészséges részéből is pár cm-t levágunk.
Ezt a műveletet a fák épségének megőrzése érdekében minél hamarabb érdemes megtennünk, majd ezután egy felszívódó gombaölő készítménnyel védekezzünk a további fertőzés kialakulása ellen. A monília ugyanis a hajtások alsó, vastagabb részén hosszú, ovális, besüppedő foltok formájában is megjelenhet, valamint a vesszők és az ágak rákos sebeinek kialakulásához is vezethet. A terméseken fokozatosan növekvő rothadást okoz, melyből idővel gyümölcsmúmiák képződnek.
A monília elleni védekezésben nagy jelentősége van az ősszel és tavasszal elvégzett lemosó kezeléseknek is, nemcsak a virágzáskori permetezésnek. A kémiai védekezés a nagyobb hatékonyság elérése miatt, megelőző jelleggel már fehérbimbós állapotban is elkezdhető. A kórokozó fertőzéséhez megfelelő környezeti feltételek mellett és a virágzás hosszának figyelembe vételével legalább három alkalommal, fővirágzásban, a virágzás végén, és a sziromhullás kezdetén is szükséges a permetezés.
A készítmények közül pl. ciprodinil, penkonazol, fenhexamind hatóanyagú szerek közül válogathatunk, mely készítmények szabadforgalmúak, azok kiskerttulajdonosok számára is megvásárolhatók. A kémiai védekezések elvégzése mellett a fertőzési források, rákos sebek kezelésének és a gyümölcsmúmiák eltávolításának egyaránt kiemelt jelentősége van.