Mit tehetek az őszibarackfák hónaljhajtásaival? Hogyan alakítsam a koronát?

Agrofórum Online

Fiatal őszibarackfa ápolásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Erős hajtásnövekedésű fáimon a fiatal hajtásokon a levelek tövénél hónaljhajtások képződnek, ezáltal elseprűsödik a lombozat. Az első évben egyes fácskákról lecsipegettem ezeket a hónaljhajtásokat, aminek következtében a következő év tavaszán nem voltak rügyek az ágakon, felkopaszodott a vessző. Mit csinálok rosszul?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Kérdése tipikusan azok közé tartozik, amit szóban vagy leírva nehéz elképzelni és elmagyarázni. Próbáltam utánanézni és rövid szakszerű leírást találni kérdésére, de az ismertetők általában nagyon terjedelmesek.

Kiválasztottam két szakmailag hiteles forrást, amik elolvasását ajánlani tudom önnek:

Katlan koronaforma kialakítása  

Forrás: https://kertlap.hu/oszibarack-nyitott-koronaforma-kialakitasa-es-megtartasa/

A legtöbb fényt a nyitott koronaforma biztosítja. Ennek lényege, hogy nincs a fának központi tengelye. Ennek kialakításához három, maximum négy egyforma erős, kb. 30-40 fokos szögben álló vázágat kell kinevelni, kb. 40-60 cm magasan. Ez lesz a törzsmagasság, ami megfelelő a kézi szedéshez. A vázágak ne egy pontból induljanak ki, ez ugyanis a hasadás veszélyét hordozza.

Katlan koronaforma

Vázkar kinevelése

Első év

A koronaalakító metszést a még nem termőre fordult fán kell elvégezni. Induljunk ki egy koronás oltványból. Arról a csemetéről van szó, amelyen elágazások vannak. Ebből a katlan koronaforma azonnal kialakítható. Három vázág jelöltet meghagyunk, a többit tőből eltávolítjuk. Felülnézetben úgy helyezkednek el egymáshoz viszonyítva, mint a Mercedes embléma.

Vázkar nevelése céljából a koronás oltványon a számunkra legmegfelelőbb törzsmagasság alatt minden vesszőt távolítsunk el! A törzsmagasságnál vázág jelöltként meghagyott, 3-4 vesszőt (fás, egyéves, még nem termett hajtás), ha azok 20-30 cm-esek, vissza kell vágni a felére, egy felső rügyre, amiből nyáron ugyan felfelé törő hajtás fejlődik, de ha nyáron ugyanezt visszavágjuk a feltörő hajtás alatt laposan fejlődő vesszőre, akkor az, miután már megindult a fásodása, laposan tud csak tovább fejlődni. Ez a felsőrügyes metszés. A gyengébb vesszőket 3-4 rügyre vágjuk vissza hasonló módon.

Ha gyengébbek a vesszők, de vannak az oldalában élő rügyek, kezeljük a koronás oltványt suhángként. Ez azt jelenti, hogy majd mi alakíthatunk ki új vázelemeket felhasználva az új hajtásokat, amik a rügyekből fognak kihajtani. Ugyanezt tehetjük akkor is, ha nem felel meg a koronás oltvány törzsmagassága. Csak úgy tudunk új törzsmagasságot kialakítani, ha suhángként kezeljük az oltványt. Mikor nem jó a törzsmagasság? Ha pl. túl alacsony a törzsmagasság, mert nem fér el alatta a fűnyíró, ha nagy a törzsmagasság, de nem akarunk létráról metszeni és szüretelni stb. Ilyenkor vágjuk vissza olyan magasra, amekkora törzsmagasságot szeretnénk + 1 arasz, és várjuk meg, amíg kihajtanak a rügyek. Akkor a megfelelő vesszőket kiválasztjuk majd, a többit tőből eltávolítjuk. (Így egy évet késünk a koronás oltványhoz képest.)

A suhángot kiültetéskor vágjuk vissza a kívánt törzsmagasságra (8+1 arasz). Hajtásválogatással válasszuk ki a 3-4 legjobb helyzetű, legerősebb vesszőt!

Minden esetben el kell távolítani a vesszőkön megjelenő virágrügyeket, mert meg kell akadályozni a termésképződést, hogy a leendő vázágak megfelelő szögállásban maradjanak, és megerősödjenek.

A hajtásválogatás segít abban, hogy minél hamarabb kialakuljon a megfelelő koronaforma. A hajtásválogatás 1-25 cm-es hajtásokon végezhető.

Katlan koronaforma kialakítása (forrás: Bálint gazda)

Második év

A koronaforma megtartása érdekében minden évben kell metszeni. A második évben a vezérvesszőket (vázág jelölteket) kétharmadukra, ha gyengék, felére kell visszavágni. Az oldalvesszőket 6-8 rügyig metsszük vissza. Továbbra is alkalmazzuk a felsőrügyes metszést a koronaforma megtartásához. Később végezzünk termésritkítást, csak 1-2 termést hagyjunk vesszőnkként! Még májusban, júniusban, a visszametszés eredményeként fejlődő koronából a metszési pont alatt kifejlődött vízhajtásokat törjük ki. Ez meggátolja azt, hogy csonk keletkezzen, amiből újabb vízhajtások tömege bújhat elő.

Harmadik év

Hozzátartozik a fa koronaformájának a megtartásához a fa visszaszorítása, a felkopaszodás gátlása és a ritkítás, ami folyamatos feladat. Amikor a fa termőre fordult a harmadik évben, elvégezzük a vezérvesszők visszavágását, továbbra is végezzünk termésritkítást és hajtásválogatást.

A negyedik évben következhet a termőre metszés.

 —————————————————–

Másik forrás: http://kertember-kerteszkedj.blogspot.com/2011/02/oszibarack-metszese.html. Ez is leírás, csak szöveget tartalmaz.

De számos videó, rövid kisfilm is foglalkozik ezzel a kérdéssel, azok azért előnyösek, mert a magyarázással együtt be is mutatják a munkafolyamatot, mintha részt venne, ott lenne a metszésben.

Ajánlani tudom a következő videókat:

https://agroforum.hu/videok/agroforum-metszesiskola-oszibarack-kompakt-vaza-fenntarto-metszes/

https://www.youtube.com/watch?v=0b0cRMmxQgM

https://www.youtube.com/watch?v=P4es-NCLsRU

https://www.youtube.com/watch?v=FkwSzK7-nUw

Milyen betegsége lehet a mézgás törzsű őszibarackfának?

2023. október 28. 04:39

Milyen betegsége lehet a mézgás törzsű barackfának? Fotót küldök a problémáról. Ki kell vágni a fát?"

Augusztusi őszibarackok

2019. február 13. 05:36

Az őszibarack fő fogyasztási szezonja hazánkban augusztusban van. A szüreti időszaka ugyan június közepétől szeptember végéig tart, de júniusban és júliusban a cseresznye, a meggy, a kajszi, a bogyósok, szeptemberben pedig az alma, a körte és a szilva jelentős konkurenciát jelent számára. Néhány évtizeddel ezelőtt szinte a teljes szezonban, de augusztusban feltétlenül főként a hazai kertekben termett őszibarackot fogyasztottuk.

A virágzás késleltetése a termésbiztonság növelése érdekében

2024. március 7. 10:10

A korai virágzású gyümölcsfajok termésbiztonságának növelése érdekében egyre inkább előtérbe kerülnek a virágzási idő késleltetésének lehetőségei.

Hogyan ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni?

2020. március 28. 04:36

F. Mária kérdése: Mikor, hányszor ajánlott az őszibarack levélfodrosodása ellen védekezni? Vannak-e új szerek ellene?