Mit tehetek azért, hogy karácsonyfám frissességét a legtovább megtarthassam?

Agrofórum Online

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A karácsonyfák beszerzésére helyenként már november végétől lehetőségünk nyílik. A fenyőárusok többféle méretű, kinézetű és összegű fenyői közül választhatunk. A legtöbb helyen a közönséges lucfenyővel, az ezüstfenyővel és a mutatós Nordmann jegenyefenyővel találkozhatunk a kínálatban. Klasszikus formája és ára miatt a lucfenyő a legelterjedtebb, viszont hátránya, hogy levelei szobahőmérsékleten hamar potyogni kezdenek. Az ezüstfenyő és a Nordmann fenyő tűlevelei tartósabbak, valamint a Nordmann tűlevelei nem szúrósak, ezért a díszítésük is könnyebb feladat. A fa kiválasztásakor törekedjünk arra, hogy olyat válasszunk, amit nem sokkal az ünnep előtt vágtak ki. Manapság több helyen van lehetőség arra is, hogy még az ültetvényben válasszuk ki a fát.  Az előre kivágott fák vásárlása esetén érdemes megkérdezni, hogy mikor vágták ki és hogy honnan érkezett a fa. A megfelelő fák levelei rugalmasak és nem hullnak le könnyedén, ha a tűlevelek tapintásra szárazak és törékenyek, akkor érdemes más fa után keresgélni.

A megvásárolt fák további frissességét otthon úgy őrizhetjük meg, hogy hűvös helyen (kert, garázs, pince) tároljuk és egy vízzel teli vödörbe állítjuk őket. Mielőtt végleges helyére, tennénk a fáinkat ajánlatos 1-2 napot magasabb hőmérsékletű helyre (télikert, lépcsőház) vinni, egy kicsit melegebb körülményekhez szoktatni. Ez a pár nap elegendő ahhoz is, hogy az ágai megfelelően kiterüljenek, ezért ekkor már a hálót is érdemes levágni róla. A szobában lehetőleg olyan helyet keressünk, ami viszonylag hűvös. A fűtőtest mellett a fák hamar kiszáradnak és leveleik potyogni kezdenek. A lakásban sem szabad az öntözéséről elfelejtkezni, hiszen a tűlevelek hullása így akadályozható meg a legkönnyebben, ezért célszerű vízpótlásra is alkalmas karácsonyfatalp alkalmazása. Szobahőmérsékleten vízigényük naponta kb. 0,5-4 liter méretüktől függően. Tovább növelhető élettartamuk párásítással, azaz ágak permetezésével. Az ünnepek végeztével, ha már nincsen szükség a fákra akár újra is lehet hasznosítani, komposztálni, vagy fagyűjtő helyre vinni!

73 ezer forint jár hektáronként a karácsonyfa területek után

2020. július 14. 13:21

Mint ahogy május elején az Agrárminisztérium közzétette, ettől az évtől változik a karácsonyfa ültetvényeket érintő agrártámogatási rendszer. Az eddigi európai uniós forrásból folyósított támogatás helyébe a nemzeti költségvetési forrásokból biztosított támogatási forma lép, melynek feltételeit a 2020. július 10-én megjelent 37/2020. (VII. 10.) AM rendelet tartalmazza.

Ami nélkül nincs karácsony

2018. december 18. 04:47

A fenyőfatermelés egy igen hosszú, 10-14 éves folyamat, és elég kockázatos a munka eredménye. A termelési, illetve értékesítési nehézségek mellett további problémát jelentenek a gazdálkodóknak a magas bérleti összegek.

Jó, hogy nem eszünk karácsonyfát – rengeteg rajta az illegális növényvédő szer

2023. december 22. 11:10

Kritizálják a karácsonyfaültetvényeket a növényvédő szerek használata miatt. Tizenkilenc vizsgált karácsonyfából 14 esetben talált peszticid-, azaz növényvédőszer-maradékot a Német Környezetvédelmi és Természetvédelmi Szövetség.

Milyen fenyőt válasszunk az ünnepekre?

2021. december 17. 06:36

Hosszú évek óta vita az élő fenyő és műfenyő harca, mert a lelkes környezetvédők ideológiák alapán szentül meg vannak győződve arról, hogy a műfenyőnek a környezeti lábnyoma sokkal kisebb, mint az élőnek.