Mit tehetünk a liszteske ellen?

Agrofórum Online

Minden évben megjelenik kertemben a liszteske. Mit tehetnék a liszteske ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A liszteske, vagyis az üvegházi molytetűt (Trialeurodes vaporariorum) sokak által ismert kártevő, mely a levelek fonáki oldalán él, pár mm nagyságú és fehér színű. A kártevő elsősorban a magas páratartalmat és hőmérsékletet kedveli, ezért gyakori üvegházi és szobai kártevő. A fertőzött palántákkal azonban a szabadba is kikerülhet, ahol az őszi fagyokig számos zöldségfélét és virágot is károsíthat pl. paradicsom, paprika, uborka, tojásgyümölcs és cserepes dísznövények (pl. muskátli, hibiszkusz, begónia).

A molytetvek a levelek szívogatásával és a vírusok terjesztésével sok gondot okozhatnak a kerttulajdonosoknak. Az általuk ürített mézharmat miatt a növények levelei ragacsosak, fényesek lesznek. Jelenlétüket azonban sokszor csak akkor észlelik, amikor a növény mozgatása következtében a fehér molytetvek tömegesen felrepülnek. Hőmérséklettől függően évente sok, akár 10-14 nemzedéke is fejlődhet. Szabadföldön is súlyos mértékű felszaporodása figyelhető meg elsősorban a nyár második felétől.

Tápnövényei között gyomnövények is szerepelnek többek között, ezért a kert gyommentesen tartása is a védekezés alapját képezi. Gyors fejlődése miatt káros mértékű elszaporodásuk rovarölő készítményekkel nehezen oldható meg. Ennek oka az, hogy elsősorban az imágók és a fiatal lárvák érzékenyek a rovarölő készítményekre. A levél fonákán bölcsőkben elhelyezkedő lárvák viszont már védettebbek a viaszbevonatuk miatt. A kémiai védekezéssel akkor lehetünk eredményesek, ha már a korai megjelenés fázisában sikerül elkezdenünk. A kártevő jelenléte könnyen ellenőrizhető a levelek hátoldalának folyamatos szemrevételezésével.

A házikertekben is engedélyezett III. forgalmi kategóriájú rovarölő szerek közül a cipermetrin, lambda-cihalotrin és acetamiprid hatóanyagok engedélyezettek. A megfelelő hatás érdekében, főként káposztafélék esetében a permetléhez tapadásfokozó adalékanyag hozzáadása ajánlott. Kiskerti körülmények között az imágók nem száradó ragasztóval bekent sárga színcsapdával is hatékonyan gyéríthetők.

Mi történt? Hiába virágzik az uborka, nincs rajta termés

Sz. Zsigmond kérdése: Uborkát ültettem, rengeteg a virág rajta, de uborka nincs. Tud valaki megoldást?

Lehet még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

2022. július 9. 04:36

Szeretném megtudni, hogy nyár közepén lehet-e még védekezni az őszibarack-lisztharmat ellen?

Mi a teendő, ha szuvas a fűzfa?

2020. április 19. 08:39

B. Zoltán kérdése: Van egy fűzfám és egy egyik oldalán a kérge elvált, szuvasnak tűnik, a kéreg alatt ott vannak az apró lyukak a törzsben. A fa ettől függetlenül szép és erős. Mivel tudnám az élő fát lepermetezni ami nem árt a fának?

Miként teleltessem a szabadgyökerű facsemetéket a tavaszi kiültetésig?

2023. november 17. 04:40

Szabadgyökerű facsemetét vásároltam, hogyan teleltessem, hogy ne károsodjon, mivel tavasszal szeretném majd kiültetni? Addig hová tegyem?