Mit tehetünk a platánrák ellen?

Agrofórum Online

S. Richárd kérdése: A parkokban álló platánfák törzsén burjánzó képleteket figyeltem meg. Mi okozhatta ezeket a daganatokat? Mit tehetünk ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A patánfákon a daganatokat a platánrák gomba (Ceratocystis fimbriata f. sp. platani) okozta. Először az Egyesült Államokban 1929-ben okozott kárt. Csomagolófaként a második világháború alatt került Európába. Ez a betegség Dél-Európában a negyvenes években jelent meg és többszáz platánfa pusztult el miatta. Ezután a platánrákot okozó gomba északnyugatra terjedt. Először Marseille-ben találták meg. Majd Olaszországban 1972-ben Toskanában figyelték meg. Néhány év alatt Franciaország egész déli részén elterjedt.

Platánrákdaganatok a törzsön

Ez a karantén gomba nagy veszélyt jelentett és jelent a parkokban és városokban ültetett platánokra. A gomba a sebzéseken keresztül hatol be a fába, például friss metszésnél, valamint egyéb sérülésnél pl. jégveréskor. A gombabehatolás optimális hőmérséklete 25 Co, 10 Co alatt fertőzés nem jön létre. Szállítószöveten keresztül a gomba az egész növényben elterjed. A gomba terjedése fiatal növényekkel is lehetséges.

Elszíneződött platánrákdaganat a fa törzsén

A platánrák tüneteit hazánkban többfelé (Kecskemét, Kiskunfélegyháza stb.) láthatjuk. Fertőzés hatására a fák a fertőzés mértékétől függően gyengülnek. A kedvezőtlen helyzetben lévő fiatal fák a fertőzés helye miatt (pl. törzs) elpusztulhatnak. Gyakran a fertőzés ellenére a fák hosszú ideig élnek. Az erős kalluszképződés miatt burjánzás alakul ki. A nekrotikus szövetek a rákos sebekben sötétre színeződnek. A burjánzások és a színeződések a fa minőségének csökkenéséhez vezet, és ezzel a fa értékét veszíti, díszítő erényét eltorzítja.

Patánrákkal fertőzött fák

Védekezés: metszésnél vigyázni kell arra, hogy egyik fáról a másikra ne vigyük át a kórokozót, ezért fertőtleníteni kell alkohollal (70%-os) a vágószerszámokat. El kell kerülni a szükségtelen fizikai beavatkozást. 10 C0 alatti hőmérsékleten, száraz időben metsszük a fákat. Beteg növényi maradványokat szeméttelepen kell elégetni, beleértve a fűrészport is. A kémiai védekezési kísérletek eddig nem hoztak megfelelő eredményt.

Mi károsítja a menta leveleit?

2019. szeptember 10. 09:10

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Miért és hogyan fertőtlenítsük a metszőollót és a többi szerszámot?

2023. január 28. 06:38

Növényvédelem és mégse: miért és hogyan fertőtlenítjük a szerszámainkat? Lássuk, hogy mi a jelentősége, és hogyan végezhető!

Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

2023. május 30. 04:36

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.