Mit tehetünk a szőlő leveleinek felhólyagosodása ellen?

Agrofórum Online

Mit lehetne tenni a szőlő leveleinek felhólyagosodása ellen? Mi okozhatja ezt a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő leveleinek hólyagosodását a leggyakrabban atkák okozzák, mely kártevők megjelenésére már a fakadás után, akár rövid időn belül is számítanunk kell. A szőlőn a korai, tavaszi időszakban főként a szőlő levélatka és a szőlő gubacsatka kártételével találkozunk.

A szőlő gubacsatkák szívogatásának nyomán – mely tünet a beküldött képen is látható -, a levél színén kisebb kidudorodások mutatkoznak, mely dudoroknak megfelelően, a levelek fonáki oldalán nemezes, szöszös bevonatot találunk. Ezek a bevonatok az atkák otthonául szolgálnak, ugyanis itt élnek és itt is táplálkoznak egyedeik. A gubacsatkák az általuk készített gubacsot életük során el sem hagyják, ennek védelmében tartózkodnak. A levélatkák ezzel ellentétben, a levél fonáki oldalán, szabadon élnek. Szívogatásuk hatására levéltorzulás alakul ki, mely károsodott levelek idővel gyakran fel is szakadoznak. Emellett a hajtáson a növekedés csökkenése is az általuk okozott tünetek közé sorolható, hiszen mindig a fiatal, friss leveleken folytatják táplálkozásukat.

Szőlő levelén hólyagok
Szőlő levelén hólyagok (fotó: a kérdező felvétele)

Mindkét atkafaj jelentős kárt tud okozni, hiszen a növény asszimilációs felületét csökkentik. Az atkákra általában gyors szaporodás és jó alkalmazkodóképesség is jellemző, így elengedhetetlen a kártétel korai felismerése és a védekezés időben történő megkezdése. Főként meleg és száraz évjáratban kell jelentős felszaporodásukra felkészülnünk. Megelőző jelleggel érdemes már a tél végéhez közeledve lemosó kezelést végezni, olaj- és kéntartalmú készítménnyel, mely az áttelelő alakok számát tudja gyéríteni.

A lisztharmat ellen is használatos kén a vegetációs időszakban is bevethető az atkák ellen, viszont 20 fok feletti hőmérséklet esetében a perzselés veszélye miatt ne alkalmazzuk! A kontakt hatóanyagok csak a levélatkák szabadon mozgó alakjai ellen használhatók fel hatékonyan, így a gubacsban élő egyedek ellen mindenképp felszívódó készítményt kell használnunk. Kiskertekben, szabad forgalmi kategóriás készítmények közül a felszívódó hatóanyagú Ortus szőlőben gubacsatkák ellen is jó eredménnyel használható.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Miként előzhetem meg, hogy "barna borzalmakká" váljanak a szőlőfürtök?

2023. szeptember 1. 04:38

A kertemben lévő, két általam ismeretlen nevű szőlőfajta idei várható terméséről egy-egy fényképét mellékelek. Több, mint tíz évi termesztés során, még ennyire szörnyű szőlőfürtöket nem láttam. Úgy 3-4 hét alatt változtak normálisnak látszó fürtökből a képeken látható borzalmakká. Milyen módon és egyáltalán, meg lehetett volna akadályozni a probléma kialakulását?

Kevesebb a szőlő, több a gyepterület

2020. augusztus 9. 13:17

A megyei átlagárak alakulását az adott évben forgalomba kerülő földek ára határozza meg. A föld minőségétől és egyéb tényezőktől függően a megyék közötti és a megyéken belüli árkülönbségek jelentősek is lehetnek.

Kihívás a piacilag helyes út megtalálása a szőlő- és borágazatban

2022. december 4. 10:07

Feldman Zsolt a konferencián tartott megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás, a fogyasztói szokások, valamint az értékesítési csatornák változása jelenti a legnagyobb kihívást a szőlészeti, borászati ágazatban.

Mit tehetünk a szőlő agrobaktériumos betegsége esetén?

2019. február 23. 05:36

P. Mátyás kérdése: A kertemben az egyik szőlőtőkén jókora daganatokat vettem észre. Mi okozhatja az elváltozást? Mit tehetek a betegség ellen?