23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Mit tehetünk a szőlő leveleinek felhólyagosodása ellen?

Agrofórum Online

Mit lehetne tenni a szőlő leveleinek felhólyagosodása ellen? Mi okozhatja ezt a jelenséget?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlő leveleinek hólyagosodását a leggyakrabban atkák okozzák, mely kártevők megjelenésére már a fakadás után, akár rövid időn belül is számítanunk kell. A szőlőn a korai, tavaszi időszakban főként a szőlő levélatka és a szőlő gubacsatka kártételével találkozunk.

A szőlő gubacsatkák szívogatásának nyomán – mely tünet a beküldött képen is látható -, a levél színén kisebb kidudorodások mutatkoznak, mely dudoroknak megfelelően, a levelek fonáki oldalán nemezes, szöszös bevonatot találunk. Ezek a bevonatok az atkák otthonául szolgálnak, ugyanis itt élnek és itt is táplálkoznak egyedeik. A gubacsatkák az általuk készített gubacsot életük során el sem hagyják, ennek védelmében tartózkodnak. A levélatkák ezzel ellentétben, a levél fonáki oldalán, szabadon élnek. Szívogatásuk hatására levéltorzulás alakul ki, mely károsodott levelek idővel gyakran fel is szakadoznak. Emellett a hajtáson a növekedés csökkenése is az általuk okozott tünetek közé sorolható, hiszen mindig a fiatal, friss leveleken folytatják táplálkozásukat.

Szőlő levelén hólyagok
Szőlő levelén hólyagok (fotó: a kérdező felvétele)

Mindkét atkafaj jelentős kárt tud okozni, hiszen a növény asszimilációs felületét csökkentik. Az atkákra általában gyors szaporodás és jó alkalmazkodóképesség is jellemző, így elengedhetetlen a kártétel korai felismerése és a védekezés időben történő megkezdése. Főként meleg és száraz évjáratban kell jelentős felszaporodásukra felkészülnünk. Megelőző jelleggel érdemes már a tél végéhez közeledve lemosó kezelést végezni, olaj- és kéntartalmú készítménnyel, mely az áttelelő alakok számát tudja gyéríteni.

A lisztharmat ellen is használatos kén a vegetációs időszakban is bevethető az atkák ellen, viszont 20 fok feletti hőmérséklet esetében a perzselés veszélye miatt ne alkalmazzuk! A kontakt hatóanyagok csak a levélatkák szabadon mozgó alakjai ellen használhatók fel hatékonyan, így a gubacsban élő egyedek ellen mindenképp felszívódó készítményt kell használnunk. Kiskertekben, szabad forgalmi kategóriás készítmények közül a felszívódó hatóanyagú Ortus szőlőben gubacsatkák ellen is jó eredménnyel használható.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

2018. június 13. 04:30

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Szőlő szentek, kápolnák a Balaton régióban

2019. szeptember 14. 04:36

A Balaton környékén a szőlőtermesztés már több mint 2000 éves múltra tekint vissza. Az emberek a kezdetektől próbálták megjósolni az időjárást, s így keletkeztek a különböző népszokások és rigmusok, illetve védelemért fohászkodtak Istenhez és a különböző szentekhez; tiszteletükre szakrális építményeket állítva.

Mitől szöszösödik a szőlő levele és a fürtjei?

2018. június 29. 10:48

V. József kérdése: a szőlőmön, elsősorban a leveleken szöszösödést figyeltem meg. Sajnos, egy-egy fürtön is ez látszik. Mi lehet ez és mivel védekezzek ellene?

Újra támogatják az amerikai szőlőkabóca elleni védekezést

2019. június 19. 08:47

A tárgyévben csak egy kifizetési kérelem nyújtható be, amiben a növényegészségügyi megelőzés és a növényegészségügyi felszámolás támogatása együttesen is igényelhető.