Mit tehetünk, ha száradnak a platánfa levelei?

Agrofórum Online

Házunk kertjében van egy igen idős platánfa, melynek levelei száradnak. A fa erősen gyengül, egyre rosszabbul néz ki. Hogyan lehet kicsit felerősíteni? Nem szeretnénk a fáról lemondani. Leveleiről és a fáról küldök képet.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A képen valóban egy koros platánfa látható, aminek koronáját már korában visszavágták, gondolom ifjítás céljából. Az egyik képen az is látszik, hogy a fa egy emeletes épület és a kő lábazatú kerítés, burkolt járda és aszfaltos úttest mellett áll, él. Tipikus városi fasors, a fa körül elfogy a talaj, ahonnan a vizet és benne a feloldott tápanyagot fel tudja venni és ahonnan levegőt is kapnak a gyökerei. A kérdezett fa magas és széles, fejlett koronával rendelkezik, ameddig a lombja elér alatta nő(ne) és terjed(ne) gyökérzete is.

A panaszként említett gyengülést több tényező együttesen okozza. A csatolt levélképen a platán lisztharmatbetegség károsítása azonosítható. Ez a betegség néhány évvel ezelőtt jelent meg hazánkban, nagyon súlyos kárt okoz a leveleken, elsősorban a hajtásvégi, fiatal leveleket támadja meg, gyors lefolyású sárgulásukat, azt követő elhalásukat, elszáradásukat okozza. Folyamatosan jelen van nyár eleji megjelenésétől őszig, ami azt jelenti, hogy a fa folyamatos védelmet igényel(ne). A platánfákat a lisztharmat mellett a gnomóniás betegség is és a platán csipkés poloska is rendszeresen károsítja, azok ellen is évente – 1-2 alkalommal – permetezés válhat szükségessé.

Platánfa koronája

A fa gyengülését az évek óta fennálló csapadékhiányból adódó szárazság is okozza. Ekkora fa vízigénye évről évre nagyobb, a lombjának folyamatos növekedésével arányban. A fa vízigényét vezetékes vízből biztosítani meglehetősen költséges, de meg kellene próbálni a korona alatti talaját lassú, kis intenzitású öntözési módon vízzel ellátni. Erre valamilyen csepegtető csővezeték lenne alkalmas, amit a fakorona alá, csigavonal alakban, a korona széléhez közel fektetnek le.

Lisztharmatos platánlevél

Beépített városi telkeknél a tetőről összegyűjtött vizet rendszerint becsatlakoztatják a csatornahálózatba, így azt a kevés esőt, ingyen vizet, sem hasznosíthatják a növények. Gondolom az Önök házában is ez a helyzet. Az esőcsatorna vizének öntözési célú későbbi felhasználásáról érdemes lenne gondolkodni. A járda burkolatából az látszik, hogy közműfektetés is történt az elmúlt években a járda alatt, és az aszfalt járdacsík mellett az úttestig beton gyepráccsal fedték be a gépkocsik számára korábban a földcsíkot. Ezeknél a földmunkáknál a fagyökerek biztosan sérültek.

A fa olyan helyen áll, melyet minden irányból közeli lakóépületek öveznek, ezért a fa lombjának megvédésére a hagyományos növényvédő szer kijuttatási technikák nem alkalmasak. A fát injektálással javaslom kezelni: a fatörzs szállítószöveteibe injektálják speciális szerkezettel a szükséges és hatásos növényvédő szereket. Jelen esetben ez gombaölő, valamint rovarölő szereket és kombinált tápanyagot foglal magába. Számos fainjektálással foglalkozó cég végzi ezt a sajátságos tudást igénylő munkát, honlapjaik alapján tud tájékozódni, valamelyikükkel vegye fel a kapcsolatot. Az injektálás előnye, hogy a levegőbe nem kerül a permetlé, és a védőhatása nem 1-2 hét, mint a lombpermetezésnél, hanem általában 1 év, tehát egy teljes vegetációs időszakra védelmet nyújt.

Megjelentek a lisztharmat első tünetei az almafákon

2020. április 15. 15:39

A lisztharmat most még elsősorban a tavaly befertőződött, úgynevezett „gyertyás” vesszőkön jelentkezik, de a kórokozó párás-meleg időszakban a környező fiatal hajtásokra is veszélyt jelent.

Milyen betegségre utalnak a fehér, penészszerű foltok a korallvirág levelein? Hogyan védekezhetek ellene?

2019. február 12. 04:36

Sz. Tiborné kérdése: Virágaimon, legutóbb a korallvirág levelein, fehér penészszerű foltok jelentek meg. Hasonló tünetek korábban más szobai virágomon is előfordultak. Hogyan védekezhetek ellene?

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

Levéltetű: pár nap és 100 százalékos a fertőzöttség

2018. május 22. 11:16

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek szántóföldön és kertészeti kultúrákban egyaránt, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is jó feltételeket teremtenek.