Mit tehetünk, hogy ne legyen kukacos és ne hulljon le a szilva?

Agrofórum Online

A szilvafa termései kukacosak, könnyeznek, és egymást fertőzve nagyon gyorsan megromlanak, megaszalódva lehullanak. Szakértelem hiányában van-e esély a károk elhárítására?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szilvát többféle moly lárvája is károsíthatja, melyek akár együtt, de külön-külön is okozhatják a termések ”kukacosodását”. A szilvamoly, illetve a keleti gyümölcsmoly hernyói egyaránt a termésben táplálkozhatnak, akár tavasztól már az éretlen, zöld szilvákon is megfigyelhető kártételük. A termések felületén ekkor berágásuk helye, illetve leggyakrabban a gyümölcsök felületén kiváló mézgafolyás is megtapasztalható. A hernyók táplálkozásának hatására a fejletlen szilvák kényszerérése, valamint lehullása egyaránt az okozott tünetek közé sorolható. A további nemzedékek megjelenése hatására is hasonló tünetek láthatók, erős mézgafolyás, gyümölcspuhulás, a mag körüli rész ürülékkel, rágcsálékkal való szennyeződése, majd pedig kényszerérett állapotban történő lehullása. A termések felületén kialakult sebzések miatt gyakran jelenik meg a gyümölcsökön közvetett károkat okozva ezzel a monília is. Az összeérő gyümölcsök esetében a fertőzés akár sebzés nélkül is továbbterjedhet, ezzel jelentős mennyiségi és minőségi kártételt is okozva.

Mindkét kártevőnek évente három nemzedéke fejlődik ki, így már a kötődött termések megjelenése után, egészen az érésig szükséges jelenlétüket figyelni és kémiai módszerekkel is védekezni. A keleti gyümölcsmoly első nemzedéke május elején rajzik, a második június közepétől július közepéig, az utolsó nemzedéke pedig kb. július közepétől augusztus végéig. A szilvamoly első nemzedéke májusban, a második nyár közepén, a harmadik pedig augusztus elejétől rajzik. A kialakult károkat sajnos elhárítani már nem lehet, viszont a következő évben ajánlatos a kártevők megjelenését nyomon követni, majd ez alapján permetezést végezni.

A kártevő megjelenését és rajzásának idejét feromoncsapda kihelyezésével lehet megállapítani, mely csapda mindkét faj kifejlett egyedeit fogja. A csapdát már április közepén ajánlatos kihelyezni, majd pedig rendszeresen a benne található molyok számát ellenőrizni, amikor néhány napon belül többszörösére nő a fogott egyedeiknek száma, akkor már bekövetkezik a rajzáscsúcs. A rajzáscsúcs után kb. 7-10 nappal érdemes kémiailag védekezni, hiszen ekkor a tojásból kelő lárvák eredményesen pusztíthatók még a termésbe való berágásuk előtt. Fontos, hogy az első nemzedék elleni védekezés hatékony legyen, hiszen ez alapjaiban határozza meg egész éves felszaporodásukat is, de a csapdát a további időszakban egyaránt figyelni kell, és szükség esetén szintén érdemes a permetezésre hagyatkozni! A készítmények közül pl. a lambda-cihalotrin és acetamiprid hatóanyagok használhatók a szabad forgalmi kategóriából.

Szárnyal a mezőgazdasági repülőgépek piaca

2024. január 17. 13:40

A brazil Embraer repülőgépgyártó arra számít, hogy az Ipanema mezőgazdasági repülőgépét rekordmennyiségben értékesíti az idén, miután 2023-ban az ország mezőgazdasági ágazata erősödött.

Elvégezhető még az elmaradt monília elleni kezelés a kajszinál?

2024. április 9. 04:40

A kajszibarackfáimon elhagytam a harmadik monília elleni kezelést, mert azt hittem, hogy elfagytak, viszont tegnap tapasztaltam, hogy tele vannak a fák apró barackkezdeményekkel. Ilyenkor még el lehetne végezni az elmaradt kezelést Chorus gombaölő szerrel?

Hogyan szabadulhatunk meg a körtelevélbolhától?

2020. március 19. 04:37

H. Sámuel kérdése: A körte leveleinek megjelenésével egy időben minden évben a bolhák is megkezdik károsításukat. Hogyan szabaduljak meg tőlük?

Mitől lett fehéres bevonat a szamóca levelein és bogyóin?

2023. május 2. 04:36

Szamócák levelén fehéres bevonat jelent meg, sajnos a bogyókon is. Korábbi években nem találkoztam vele. Féltem a termést. Mi lehet ez, mit tegyek, tehetek ellene?