Mit tehetünk a rézvirágon megjelenő fehér foltok ellen?

Agrofórum Online

Sz. Vilmosné kérdése: Rézvirágom levelein és sajnos a színes virágokon is fehéres bevonat, fehér foltok jelentek meg. Valamilyen módon lehet védekezni ellene?

Aki válaszol:

Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Kérdező!

A rézvirág (Zinnia elegans) növényeket elsősorban nyár végén szokta gyakran megfertőzni a lisztharmat gomba, kórokozó neve Erysiphe cichoracearum. A gomba a leveleken kis, kör alakú foltok formájában képezi fehéres színű telepeit, a foltok nőnek, nagyobbodnak, gyakran összefüggő bevonatok alakulnak ki. A zöld virágszáron is megtelepedik, a fehér bevonat a szárat gyakran körülöleli.

A virág szirmait is megfertőzheti, a szirmokon szintén fehéres foltok, bevonatok képződnek. A foltok a szirmok deformációját is okozhatják.
A lisztharmat gombák a növények felszínén élnek, apró szívókáik segítségével parazitálják a növényeket. Megtelepedési helyükön a bőrszövet elsárgul, majd barnán elhal. Ekkorra már a fehér bevonat is elszárad.

Lisztharmat gomba szaporodásának és erős fertőzésének tartósan magas páratartalom és 16-27 °C közötti léghőmérséklet kedvez. Kertek árnyékos részén, ahol a légmozgás akadályozott, áll a levegő, a betegség fellépésére biztosan számítani lehet.

A betegség megjelenése után a fertőzés nem szűnik meg, mértéke csak fokozódik védekezés hiányában. Kémiai védekezést a fertőzés kezdetén, az első tünetek észlelésekor javasolt elvégezni.

Védekezés lehetőségei:

A növények megfelelő ültetési távolságával biztosítsuk a levegős, szellős növényállományt, ami segíti a pára gyors eltávozását. Kiültetésükre napos helyet keressünk a kertben, ahol az éjszakai harmatot a nap gyorsan felszárítja és a pára is hamar eltűnik. Virágok öntözését is csak a reggeli órákban intézzük hasonló okokból.

Permetezésre érdemes kipróbálni szódabikarbónás permetlevet, javasolt töménység 2-5 gr/1 liter víz, és a kezelést 8-10 naponta javasolt megismételni. A klasszikus gombaölő szerek közül hatásosak és engedélyezettek a kontakt hatású elemi kén tartalmú szerek, melyek bio-termesztésben is használhatók. A felszívódó szerek közül pedig az azoxistrobin és a penkonazolazol hatóanyag tartalmúak is. Valamennyi javasolt szer III. forgalmi kategóriába tartozik szabadon vásárolható recept és külön engedély nélkül. A kontakt hatású szereknél a levelek mindkét oldalát és a zöld részének, virágnak minden oldalát érje a permetlé, mert csak így lesz hatékony a védekezés.

Erősen fertőz repcében a lisztharmat! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. május 14. 17:40

Az őszi káposztarepce betegségei közül helyenként a lisztharmat okoz erős fertőzést, még olyan területeken is, ahol a regulátoros-fungicides állománykezelés megtörtént.

Mitől lett fehéres bevonat a szamóca levelein és bogyóin?

2023. május 2. 04:36

Szamócák levelén fehéres bevonat jelent meg, sajnos a bogyókon is. Korábbi években nem találkoztam vele. Féltem a termést. Mi lehet ez, mit tegyek, tehetek ellene?

Gombafertőzés veszélye a kalászosokban!

2023. március 31. 06:36

Már a tél során aggódva figyelhettük, hogy egyes gombabetegségek az enyhe téli időjárás miatt hogyan maradnak sértetlenek, vagy éppen hogyan jelennek meg egyre újabb és újabb tüneteik a búza és árpaállományokban.

A lisztharmat jelent új kihívást az őszi káposztarepcében

2024. augusztus 15. 10:10

A már felfutott fertőzéssel szemben védtelenek leszünk, tűzoltásszerű védekezésre nem lesz lehetőség.