Mitől alakultak ki elhaló foltok a paradicsom levelein?

Agrofórum Online

Paradicsom palántáimon, a képen látható elhaló foltokat látom, az elmúlt héten jelentek meg. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az elhaló, fehér, apró foltok szabálytalanok, az erek között helyezkednek el, ezek nem keletkezhettek kórokozóktól. A tünetek rovarkártételre sem jellemzők. Az elváltozások élettani behatásra utalnak.

Önnel egy időben számos helyen észleltek hasonló kifehéredő, erek közötti elhalásokat, és jelezték azt. A tünetek minden esetben az alsó leveleken jelentkeztek, ugyanúgy, mint Önnél. Tudott, hogy amikor egy növénynek kevés a tápanyaga, vagy nem jut hozzá, sovány a talaja, akkor az alsó, legidősebb leveleitől válik meg, azok elhalnak. A meglévő, de szűkösen hozzáférhető tápanyagkészletet a növény mindig a fiatal, hajtásvégi leveleihez juttatja.

Az elváltozás kapcsolatban áll az elmúlt hetek változó időjárásával, nyárias melegből télvégi, hűvös időre váltásával. Az április eleji nyárias meleg sokakat megtévesztett, és reménykedtek, hogy marad a kellemes májusra jellemző időjárás, ezért a melegigényes palántákról nevelt paradicsomot, paprikanövényeket kiültették a végleges helyükre szabadföldbe vagy fűtés nélküli fóliaházakba. Erre a meggondolatlan cselekedetre az ismerősök bíztatásai is ösztökéltek sokakat.

Paradicsomon hideg hatása
Paradicsomon hideg hatása (fotó: a kérdező felvétele)

Április első 2 hetében az éjszakai lehűlések megközelítették sok helyen a fagypontot, vagy annak közelében, 5 °C-on voltak tartósan. Ilyen léghőmérsékleti értékek már élettani elváltozásokat okoznak a paradicsom levelein is, a paprikánál még súlyosabb hatást váltanak ki. A levegővel együtt a talaj is lehűlt, 5-10 °C-os talajban a tápanyagot felszívó hajszálgyökerek végén lévő aktív szőröcskéi nem működnek, leállnak, megszűnik a tápanyagfelvétel annak ellenére, hogy a talajban elegendő tápanyag áll felvehető állapotban rendelkezésre.

Mindehhez hozzájárult az is, hogy a kiültetett gyenge palántákat nem szoktatták a szabadföldi körülményekhez, nem voltak edzettek.

Paprika levelén hideg hatása
Paprika levelén hideg hatása

Tanulva a hibákból, a későbbiekben azt javaslom, hogy ameddig a föld nem éri el a legalább 10 °C-os átlaghőmérsékletet, bár az ennél magasabb, 15 °C-os érték biztonságosabb lenne, addig ne ültesse ki a paradicsom palántáit! Nem érdemes elsietni, mert a növény számára nem megfelelő hőmérsékletű, hideg talajban az új gyökerek képződése nem indul meg, a palánta csak van, „vegetál”, sínylődés közben a növény legyengül, és különböző gyengültségi károsítók (kórokozók, kártevők is) hamar megfertőzik. Mindezek jelentős palántapusztuláshoz vezethetnek. Az erős, dús gyökérzet pedig az életerős növény alapfeltétele.

A foltos levelek hamarosan elsárgulva elhalnak, azokat majd csupán akkor távolítsa el. Az új leveleken, amikor már a növények normális anyagcseréje visszaáll, hasonló tünetek nem fognak kifejlődni.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Földkeverék-újdonság a zöldségnövények számára!

2019. május 27. 12:41

A hazánkban nagy múlttal rendelkező Florasca Környezetgazdálkodási Kft. földkeverő üzeme új terméket tervezett, melyben már közeg-víztartóképességet befolyásoló adalékanyag is van. Az így létrehozott földkeverék két új termékének neve: Florasca EverGreen zöldségföld és Florasca EverGreen virágföld.

Miért dőlnek ki a magról vetett fűszerpaprikák?

T. László kérdése: Magról vetett fűszerpaprikát termelek 2 hektáron, kelés után foltokban sorra dőlnek ki a paprikák. Minden nap öntözöm, tehát vízhiány nem lehet, én arra gondolok, hogy valami elrágja a paprikák tövét, de nem találok semmit.

Mikor hagyjunk meg indákat a szamócán szaporításra?

2023. május 24. 04:38

Idén vásároltam szamócapalántákat, San Andreas, Selva, Ostara fajtákat, és beindult az indaképződésük. Nem tudom, hogy hagyjam meg vagy kivágjam. Szeretnék majd belőlük szaporítani, de tudtommal azt nem most kell. Mi tévő legyek?