Babérmeggy bokraimon barna elhalásokat vettem észre. Vannak nagy foltok, némelyik szabálytalan, de látok néhány mm-es foltokat is. Mi okozhatja?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A babérmeggy (Prunus laurocerasus) nem túlzottan igényes örökzöld növény. Begyökeresedés után, ültetést követő 2. évtől, ellenállónak tekinthető. Mélyre hatoló gyökérrendszer kialakításával, a ritkán adott, de nagy vízadagos öntözéssel, későbbiekben vízszegény időszakokat is túlélő növényeket nyerünk.
A babérmeggy örökzöld növény, télen is él, anyagcserét folytat, vizet kíván, szív fel a talajból. Száraz, csapadékszegény télen a vízhiány gyakran okoz barna szabálytalan alakú, gyakran a levél szélére kiterjedő vörösbarna elhalásokat.
Esetenként a levélelhalás súlyos mértéket ölthet, elveszti a bokor díszítő értékét. Okozhat a téli fagy is hasonló tüneteket, amikor az átfagyott talajból a növény nem jut vízhez. A vesszők, ágak visszavágásával a károsodás megszüntethető. Metszés előtt érdemes megvizsgálni a vesszőket, azok élnek-e, a rügyek fejlődésnek indulnak-e. Ha igen, szerény visszavágás elegendő.
Előfordulhatnak a babérmeggy levelein kör alakú barna foltok is, 2-5 mm nagyságúak, melyek körül a levéllemez elsárgul, később lehullik. Gyakran a barna színű foltok kipotyognak, csak a lyukak jelzik korábbi előfordulásukat.
Kör alakú foltosodást a csonthéjas gyümölcs fajokat is fertőző sztigmínás levélfoltosság betegség is okozhatja (Stigmina carpophila). Nem véletlen, rokon növényfajokról van szó, a babérmeggy is gazdanövénye ennek a gombabetegségnek. Más gombafaj – Cercospora, Phyllosticta – fertőzését is levélfoltosság kifejlődése követi.
Baktériumos fertőzés (Pseudomonas syringae, Xanthomonas arbicola) is levélfoltosságot, barna foltokat, és azok kiesését okozza, a fertőzött levelek lyukacsosak lesznek. Elsősorban a hajtásvégi, fiatal leveleken szokott a tünet jelentkezni.
Mind a gombás, mind a baktériumos betegségek elterjedéséhez, a kórokozók felszaporodásához a levelek tartós nedvessége szükséges. Esős időjárás vagy esőztető öntözés után, ha több órán át vizes marad a bokrok levele, az ott élő kórokozók csírázásnak indulnak, fertőzik a leveleket.
Megelőző védekezésként kerüljük az esti vagy éjszakai esőztető öntözést. Helyette reggeli órákban végezzük azt, amikor a lombozat gyorsan felszárad. A baktériumos és gombás levélfolt betegségek ellen a réz hatóanyagú (rézszulfát, rézoxi-klorid és a rézhidroxid) kontakt hatású szerek egyaránt hatásosak, azokkal kezeljük a bokrokat. A permetléhez tapadásfokozó adalék nélkülözhetetlen.