Mitől barnul a paradicsom levele?

Agrofórum Online

Idáig elég szépek a paradicsomok levelei, de tapasztalatom szerint érés idején terjednek el rajta a barnuló foltok, és a bogyókon is. Milyen szereket érdemes beszerezni ellenük, hogy sürgős kezelésnél kéznél legyenek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A paradicsom növény levelein, szárán és a termésein több féle gomba- és baktérium okozta betegség fordulhat elő, sokszor nehéz is elkülöníteni őket.

Mielőtt a vegyszerekhez nyúlnának pár termesztési, gondozási tanácsot érdemes megfogadniuk: folyamatosan lássák el tápanyaggal, kombinált műtrágyával vagy szerves trágyával a növényeket, hogy minél jobb kondícióban legyenek. A növények a tápanyagot a talajból vízben oldott állapotban veszik fel, tehát a rendszeres, bő vízzel való öntözés is fontos.

Paradicsomvész

Ahogy nő a növények lombja, és egyre több termés fejlődik rajtuk, fokozódik a tápanyag és vízigényük, erre figyelni kell. 2-3 naponta, nagy vízadaggal öntözzék kis intenzitással, hogy legyen ideje a víznek beszivárogni a mélyebb talajrétegekbe. Az öntözésnél ne érje víz a lombot, és lehetőleg reggeli órákban történjen. A helytelen időben és módon végett öntözés a kórokozók terjedését, felszaporodását serkenti, növeli a betegségek súlyosságát. A foltos és sárguló levelek folyamatos eltávolításával, összegyűjtésével lassítható a fertőzés terjedése, érdemes elvégezni.

Alternáriás levélfolt

A baktériumos levél és termésfoltosság ellen valamennyi réz hatóanyagú (rézszulfát, rézoxi-klorid, rézhidroxid) szer hatásos, és ugyanezek alkalmazhatók a gombás eredetű szeptóriás és alternáriás levélfolt betegségek ellen is. A paradicsomvész néven ismert lombot és bogyókat is rövid idő alatt elpusztító betegség ellen is eredményesen használhatók. A réz hatóanyagú szerek kontakt hatásúak, csak megelőző kezeléssel és a növény teljes fedésével érik el hatásukat. Házi kertben is fontos a szerek rövid élelmezésügyi várakozási ideje és cél, hogy a növényvédő szer lehetőleg valamennyi felsorolt betegség ellen nyújtson védelmet.

Gombás betegségek ellen az Amistar és a Dithane M-45 3 napos, a Ridomil Gold és a Cupertine M 7 napos élelmezésügyi várakozási idővel alkalmazható. A mankoceb hatóanyagú gombaölő szereket (pl. Dithane, Cupertine M) 2022. évtől már nem forgalmazzák humán egészségügyi okokból. Az Amistar és a Ridomil gold felszívódó hatásúak, a paradicsomvész ellen – a gombának kedvező tartós időjárás esetén – biztosabb védelmet nyújtanak, mint a csak kontakt hatásúak, mivel azokat felszívódás után a lehulló eső már nem mossa le a növényről. Jelen összefoglaló a szabadforgalmú gomba és baktérium okozta betegségek elleni szereket tekinti át.

Mihez kezdjünk az éretlen paradicsommal?

2022. október 15. 05:36

Hirtelen ránk köszöntött a hűvös ősz, ami nem fogja hagyni, hogy minden paradicsomunkat éretten szüreteljük le a kertben. Az éretlen paradicsombogyók a komposzton is jó helyen lesznek, de vajon nem lehetne a konyhában is felhasználni őket? Íme néhány ötlet!

A paradicsom ToBRF vírusa a tüneteket megelőzve kimutatható

2024. június 26. 13:10

Egy innovatív fejlesztésnek köszönhetően gyorsteszttel a ToBRFV vírus jelenlétét azelőtt ki lehet mutatni, hogy az első tünetek megjelennének.

Palántanevelés otthon? Mikor és hogyan? Mire figyeljünk?

2020. március 7. 09:17

Még sosem voltak palántáim. Érdemes laikusként is belevágni a palántanevelésbe? Mire kell figyelnem?

Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között?

2024. június 10. 04:38

Mi a különbség a determinált és a folytonos növekedésű paradicsomfajták gondozása között? Kérem szépen segítségüket a kérdés megválaszolásával!