Mitől barnul a paradicsom levele?

Agrofórum Online

Idáig elég szépek a paradicsomok levelei, de tapasztalatom szerint érés idején terjednek el rajta a barnuló foltok, és a bogyókon is. Milyen szereket érdemes beszerezni ellenük, hogy sürgős kezelésnél kéznél legyenek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

A paradicsom növény levelein, szárán és a termésein több féle gomba- és baktérium okozta betegség fordulhat elő, sokszor nehéz is elkülöníteni őket.

Mielőtt a vegyszerekhez nyúlnának pár termesztési, gondozási tanácsot érdemes megfogadniuk: folyamatosan lássák el tápanyaggal, kombinált műtrágyával vagy szerves trágyával a növényeket, hogy minél jobb kondícióban legyenek. A növények a tápanyagot a talajból vízben oldott állapotban veszik fel, tehát a rendszeres, bő vízzel való öntözés is fontos.

Paradicsomvész

Ahogy nő a növények lombja, és egyre több termés fejlődik rajtuk, fokozódik a tápanyag és vízigényük, erre figyelni kell. 2-3 naponta, nagy vízadaggal öntözzék kis intenzitással, hogy legyen ideje a víznek beszivárogni a mélyebb talajrétegekbe. Az öntözésnél ne érje víz a lombot, és lehetőleg reggeli órákban történjen. A helytelen időben és módon végett öntözés a kórokozók terjedését, felszaporodását serkenti, növeli a betegségek súlyosságát. A foltos és sárguló levelek folyamatos eltávolításával, összegyűjtésével lassítható a fertőzés terjedése, érdemes elvégezni.

Alternáriás levélfolt

A baktériumos levél és termésfoltosság ellen valamennyi réz hatóanyagú (rézszulfát, rézoxi-klorid, rézhidroxid) szer hatásos, és ugyanezek alkalmazhatók a gombás eredetű szeptóriás és alternáriás levélfolt betegségek ellen is. A paradicsomvész néven ismert lombot és bogyókat is rövid idő alatt elpusztító betegség ellen is eredményesen használhatók. A réz hatóanyagú szerek kontakt hatásúak, csak megelőző kezeléssel és a növény teljes fedésével érik el hatásukat. Házi kertben is fontos a szerek rövid élelmezésügyi várakozási ideje és cél, hogy a növényvédő szer lehetőleg valamennyi felsorolt betegség ellen nyújtson védelmet.

Gombás betegségek ellen az Amistar és a Dithane M-45 3 napos, a Ridomil Gold és a Cupertine M 7 napos élelmezésügyi várakozási idővel alkalmazható. A mankoceb hatóanyagú gombaölő szereket (pl. Dithane, Cupertine M) 2022. évtől már nem forgalmazzák humán egészségügyi okokból. Az Amistar és a Ridomil gold felszívódó hatásúak, a paradicsomvész ellen – a gombának kedvező tartós időjárás esetén – biztosabb védelmet nyújtanak, mint a csak kontakt hatásúak, mivel azokat felszívódás után a lehulló eső már nem mossa le a növényről. Jelen összefoglaló a szabadforgalmú gomba és baktérium okozta betegségek elleni szereket tekinti át.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hamisított paradicsomsűrítmények kiszűrésén dolgoznak a SZIE kutatói

2020. november 16. 17:10

A paradicsom a hazai és nemzetközi gasztronómia számára kiemelt fontosságú alapanyag, melyből globális szinten mintegy 160 millió tonnát termesztenek évente. Ennek egy részéből sűrítmények, konzervek, szószok és ketchupok készülnek, melyek gyártási folyamatait az élelmiszerlánc szereplőinek védelme érdekében különböző jogszabályok és gyártói specifikációk rögzítik.

Paradicsomszkennelő kerülhet forgalomba Hollandiában

2019. augusztus 4. 14:33

A jövőben a gépet fel lehet használni a betegség jeleinek azonosítására is, mivel észleli a foltosodást a növények levelein és a termésen.

Hamarosan olcsóbb lesz a hazai termesztésű zöldség

2019. április 26. 08:46

Az import a paprikaféléknél, paradicsomnál és kígyóuborkánál a legjellemzőbb, de az árak már kezdenek összeérni. Jelenleg a boltokban megtalálható paprika és paradicsom 70-80 százalékban magyar, az arány május közepére 95 százalék fölé emelkedik.