Magnólia szinte összes levele deformált, torz. Némely levelén sárgás vagy világos foltok vannak. Kártevőt nem látok rajta. Meglátásom szerint vírus áll a háttérben. Mi lehet valójában a probléma?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
Irodalmi adatok alapján a magnólia egy vírusok által kevésbé kedvelt növényfajunk. A levelek kanalasodásának hátterében inkább más probléma állhat. A levéltetvek okozhatnak ilyen tüneteket, ugyanis a magnóliákon három faj jelenlétére is számíthatunk. Az egyik leggyakoribb a zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae), de a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) és az uborka-levéltetű (Aphis gossypii) is gyakori vendégei lehetnek, melyeket a levelek fonáki oldalán találhatunk meg.
A szívogatás hatására a levél deformálódik, fonák felé kanalasodik, esetleg sárgul. Nagy egyedszám esetében, hosszú idejű károsításuk által gyakori a mézharmatképződés, ezáltal a korompenész megjelenése egyaránt. E levéltetűfajokra jellemző, hogy tavasszal fő, vagyis elsődleges tápnövényükön találhatók meg, majd májusban már egyedeit nem, csak kártételük nyomát találjuk meg fő tápnövényeiken, ugyanis ekkor más, nyári tápnövényeikre vándorolnak.
A magnólia mészérzékeny növényfaj, példányai a savanyú talajban érzik jól magukat, így a meszes talajban gyakori jelenség leveleinek sárgulása. Amennyiben ez a probléma áll fenn, csökkenteni szükséges a talaj pH-értékét. A meszes talajok lúgossága savanyú kémhatású talajjavítók segítségével mérsékelhető, mint pl. savanyú kémhatású tőzeg, homok, komposzt vagy szerves trágya kijuttatása. Hosszú távú savanyító hatás fenyőkéreg használatával is elérhető. A talaj savanyítására a műtrágyák közül az ammónium-szulfát, az ammónium-nitrát és a karbamid megfelelő, de kijuttatásával kapcsolatban kérjük ki szakember véleményét!
A magnóliáról elmondható továbbá az is, hogy nagy vízigényű növényünk, ezért hosszú aszályos időszakban öntözést igényel. Öntözés hiányában ugyanis nemcsak a levelek lankadása figyelhető meg tünetként, hanem gyakran társulnak hozzá tápanyaghiány-tünetek is, ugyanis ezek felvehetősége a száraz talajból meglehetősen nehézkes. A tápanyagok közül a nitrogén-, kálium-, magnézium- és vashiány esetében egyaránt levélsárgulás figyelhető meg.