Mitől foltos a jukka levele?

Agrofórum Online

S. László kérdése: Kerti jukkám megbetegedett, leveleit nagyméretű barna foltok borítják. Mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves Olvasó!

A kerti jukka más néven pálmaliliom igazi túlélő növény: télálló, bírja a fagyot, elviseli a szárazságot, a forró napsütést nyáron, és kevés gondozással is dekoratív dísze kertjeinknek. Szabadföldben vagy edényben, konténerben is jól érzi magát, lassan nő, nyárra közel embermagasságú magas virágszáron dekoratív fehér színű, csüngő virágzatot nevel. Kevés károsítója ismert, kivétel a koniotíriumos (Coniothyrium concentricum) gombás eredetű levélfoltossága.

Ez a betegség hazánkon kívül a világ minden táján előfordul, ismert, és komoly kihívást jelent a növényt telepítő hobbikertész számára. A gomba viszonylag nagyméretű, 5 -15 mm-es, ovális, megnyúlt foltokat okoz a leveleken, a foltok világos barna színnel elhalnak, bennük feketés színű apró kiemelkedő dudorok láthatók. Azok a gomba szaporító képletei (piknídiumok), melyek termelik a megszámlálhatatlan mikroszkópikus méretű konídiumait, azaz szaporító, fertőző sejteket.

A gomba neve utal a fekete piknídiumok jellegzetesen koncentrikus, zónázott elhelyezkedésére. Foltok szegélye sötétebb vörösbarna színű, a foltok gyakran összeolvadnak, nagy kiterjedésű elhalásokat okoznak a levélen. Kezdetben a növények alsó leveleit fertőzi, és onnan a felverődő vízcseppek terjesztik a felső levelekre. Amelyik tőnél a betegség megjelenik, állandó vendég marad, később is számítani lehet károsítására.

Védekezés lehetséges módjai A növény vásárlásakor ellenőrizzük a levelek „foltmentességét”, elsősorban az idős, alsó leveleket kell alaposan megvizsgálni. A jukka szárazság kedvelő virág, olyan napos helyre telepítsük, ahol az esőn kívül csak alkalmilag éri víz. Rendszeresen öntözött gyepbe, növénycsoportba semmiképpen ne kerüljön! A gomba fertőzésének és növekedésének a 15-30 °C-os hőmérséklet, a tartósan nedves növényzet, valamint a magas páratartalom kedvez.

A súlyosan beteg alsó leveleket a továbbfertőzésük megelőzésére, javasolt letörni vagy levágni. A talajra boruló levelek eltávolításával a tő szellősebb környezetbe kerül, a szárazabb mikroklíma hatására visszaszorul a kórokozó fertőzése. A foltok megjelenésekor, mindig az elején, és nem amikor már elhatalmasodott a betegség, hatásosak a mankoceb, a réz tartalmú szerek, az azoxistrobin, a penkonazol hatóanyagú gombaölő szerekkel végzett permetezések. Fokozottan figyelni kell a tapadásfokozó adalék anyagra, mivel a jukka levelei rendkívül viaszosak, és többségük felálló, a permetlé cseppek gyorsan legörögnek felszínükről.

Mitől fodrosodnak a japánfűz levelei?

2020. október 29. 08:47

Japánfűz fácskáim levelein érdekes elváltozásokat vettem észre. A levelek széle kissé megvastagodott és fodrossá vált. Tavasszal ültettem el, akkor még levelei simák, „normálisak” voltak. Mik okozzák, mit tehetek vele?

Hogyan neveljünk japán juhar fát?

2022. május 9. 15:33

A japán juhar könnyen termeszthető konténerben vagy a szabadban, a legtöbbjük a védett, árnyékos helyet kedveli.

Mi lesz a karácsonyfákkal? Sok a gond a kártevőkkel

2018. június 8. 07:37

H. László kérdése: komolyabb felületen termesztek karácsonyfa-előállítás céljából nordmann fenyőt. Egyre több gondom van a kártevőkkel. Mit tegyek?

A celózia, avagy magyarparéj nevelése

2023. február 10. 09:36

Akár tollas, akár kakastaréjos, a celózia (vagy magyarparéj) sokféle formában és színben pompázik. Valószínűleg ez teszi ezt a figyelemre méltó növényt olyan népszerűvé.