Mi okozza a padlizsán levelén látható elváltozást? Sajnos több levél már elsárgulva le is hullott.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A padlizsánon a küldött képen látható tünetek alapján takácsatkák megtelepedésére lehet következtetni. A takácsatkák sajnos nagyon sok tápnövénnyel rendelkeznek, nemcsak a zöldségnövényeken, hanem gyümölcsfákon, gyomnövényeken is szívesen táplálkoznak. Szívogatásuk nyomán a leveleken apró foltosodás figyelhető meg, mely kezdetben nem látható, hiszen ez akkor még csak pár apró szúrásnyomra korlátozódik. Idővel azonban egyre több helyen láthatók a levélen kivilágosodó foltok, melyekkel meglepetésszerű károkat képesek okozni, hiszen így már a levélen egyöntetűbb, jobban látható színelváltozás jön létre.
A kártétel mellett a kártevő apró finom szövedéke egyaránt megtalálható a leveleken, azok fonáki oldalán. A padlizsán esetében ennek észrevétele sem egyszerű a levél szőrözöttsége miatt. A vegetációs időszak kezdetén már károsíthatnak haszonnövényeinken, viszont jelentős felszaporodásuk a nyár közepétől válik szembetűnővé. Az elmúlt időszakban tapasztalt kifejezetten forró és száraz időszak kiváltképp kedvezett felszaporodásuknak, így kártételük nagyobb mértékű megjelenésének is.
A takácsatkák elleni védekezés több szempontból is nehézkesnek mondható, hiszen nagyon gyors szaporodásuk mellett széles tápnövénykörük is megnehezíti a védelmet. A gyomnövényeken való felszaporodásukat azok rendszeres irtásával előzhetjük meg, hiszen gyakori fajnak tekinthetők pl. az apró szulákon, muharféléken, disznóparéjon stb. Leghatékonyabban védekezni a kezdeti időszakban, vagyis tavasszal (április végén – májusban) tudunk ellenük, amikor még alacsonyabb egyedszámban vannak jelen a növényeken.
Később már sokszor találhatók meg a takácsatkák különböző fejlődési alakjai ugyanazon levélen és növényen, mely a védekezést ugyancsak megnehezíti. A finom szövedék továbbá védelmet is nyújt az atkáknak, mely miatt a permetezés hatékonysága tovább csökken. A padlizsán esetében hajtatásban van engedélyezve két készítmény, a Floramite és a Nissorun, melyek speciális atkaölő készítmények és kiskerti tulajdonosok számára is elérhetők.
Kiemelt kép: Pixabay