Almafámról az elmúlt napokban sok fiatal, 2-4 leveles hajtás hullott le. Nem volt szélvihar, a nagy eső előtt történt még. A hajtásvégeken nem láttam semmi elváltozást, épeknek tűnnek, csak fekszenek a füvön. Mi okozta?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A leírtakhoz hasonló tavaszi hajtásletörést több tényező is előidézhet. Az almafák hajtásainak kifejlődése az elmúlt hetekben indult meg, azok még igen zsengék, puhák, laza szövetűek, bármilyen érintés hatására könnyen leválhatnak.
Gyakori eset, hogy madarak, elsősorban a nagyobb testűek, amikor a koronában rovarok után kutatnak, szárnyuk mozgatásakor hozzáérnek a hajtásokhoz, és leverik azokat. Bár ezt éppen nem látta, de gyakori jelenség, különösen sűrű lombozatnál.
A fák koronájában tavasszal számos rovarfaj él. Apró 2-6 mm nagyságú levélbarkók (levélormányosok), színük barnától zöldig változhat, intenzív levélrágásukkal hívják fel magukra a figyelmet. A levéllemezen megfigyelhető apró rágott lyukak jelzik tevékenységüket. A lombot rágják még a különböző sodrómolyok hernyói, rágásuk mérete nagyobb és nyomukban összesodrott levélcsomók figyelhetők meg. Károsíthatnak még nagy testű lepkék lárvái is. Az itt felsorolt rovarok a levelek lemezét rágják, a levélnyelet ritkán.
Többféle zömök testű, 2-4 mm nagyságú fémes színű eszelényfaj is él és károsít az almafákon és közeli rokon fajokon (körte, birs, berkenye, galagonya stb.), legvalószínűbb, hogy a hajtástörő eszelény (Rhynchites caeruleus) okozta a kártételt. Ez fémes kék színű, kifejezetten szép bogár, a talajban telel, tehát a fa alatt, és márciustól június közepéig van jelen a fákon. Kora tavasszal is már táplálkozik a fán, akkor a rügyeket, bimbókat rágja meg. Amikor a hajtások a 10-15 cm-es méretet elérik, a fiatal hajtásokat elrágja, melyek letörnek, azokba helyezi el petéjét, ott nevelkednek ki a lárvák. A leesett hajtásokon a bogár ormányának szúrása csak pár nap múlva látható fekete pont formájában, a friss szúrás nem észlelhető. Évente 1 nemzedéke fejlődik ki. Elsősorban permetezés nélkül nevelt gyümölcsfákon terjed el.
Védekezni ellene házikertben főleg a letört hajtások összegyűjtésével érdemes, ezzel a lárvák, majd azokból a bogarak kialakulását előzhetjük meg. Valamennyi ormányos bogár nagyon érzékeny a lombozat mozgására. Ez a tulajdonsága használható fel a fakoronában élő bogarak összegyűjtésére. Szélcsendes időben terítsük le a fakorona alatti talaj teljes felületét egyszínű, világos fóliával, ponyvával, amin a lepotyogó rovarok felfoghatók és jól megfigyelhetők. A fa egyes ágait hirtelen, erősen üssük meg egymás után többször is. A váratlan mozgás hatására a bogarak védekezésből levetik magukat a fáról. Reggeli órákban a bogarak még nem aktívak, akkor érdemes végezni a „kopogtatást”. Meleg, napos időben a bogarak nem esnek le, hanem szárnyra kapnak, és elrepülnek. A terítőn a rovarok sokasága válik láthatóvá, az eszelények mellett számos levélbarkó is. Onnan már könnyedén össze lehet gyűjteni őket. Áprilisban, május első felében érdemes megismételni a műveletet.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele