Rózsalevélen eddig még nem észlelt foltosodást találtam: zöld színűek és inkább szegletesek a foltok. Mik lehetnek? Csatolok képet róla. Egyéb növényekkel kapcsolatosan is szeretnék segítséget kérni, ezekről is csatolok fotókat.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Hasznos volt, hogy néhány nappal később is készített képet a rózsa leveleiről, ezekről egyértelmű, hogy a rózsa mozaik vírusbetegségének tünetei vannak a bokron. Bár ismertek a rózsának egyéb vírusbetegségei is, ez a leggyakoribb hazánkban. PNRV a kórokozója, számos csonthéjas gyümölcsfajon is előfordul a vírus. Amelyik tő már megfertőződött, nem gyógyítható. Leveleken jelennek meg a tünetek, melyek erek által határolt, szögletes foltok, szalagok, vonalas rajzolatok, és gyakran tölgyfa mintázatú elszíneződések. A foltok fehéres, sárgás színűek, feltűnőek. Okozhat a leveleken kanalasodást, ráncosságot, torzulást is.
Tapasztalat szerint, bár a bokrokat gyengíti, így a hajtásnövekedésük gyengébb, a virághozamuk kisebb lesz, nem pusztítja ki a növényeket. A vírusok ellen a gombaölő szerek nem hatnak, az eddig alkalmazott permetezések a vírusbetegséget nem befolyásolták. A rovarölő szeres permetezés a levéltetvek, mint a PNRV terjesztői ellen, hasznos volt.
Írta, hogy a fügebokrán is látható a vírusos mozaik tünete, annak kórokozója nincs kapcsolatban a rózsával, nem fertőzik egymás növényeit.
A kertjében jelen lévő meggy- és cseresznyefákon valószínűbb, hogy a gombás eredetű levéllyukasztó (levélfolt) betegség tünetei fordulnak elő, ez általánosan elterjedt betegség jelenleg a kertekben. Az új csonthéjas fajták már a PNRV-nek ellenállók.
A burgonya tipikusan az a növény, aminek levelei ritkán vírusmentesek. Ha nem is a levélsodró vírus van rajta, de az egyik, a mintegy 20 vírus közül, melyek a burgonyát fertőzhetik. Javaslom, hogy a vírusgyanús tövet távolítsa el az állományból, ezzel előzhető meg a továbbterjesztése.
A pünkösdi rózsának is lehet/van mozaik vírusa, és mivel vegetatív módon szaporítják a növényt, főleg szaporítással terjed a betegsége.
Az ördögcérna levelein fotózott ördögcérna-gubacsatka (Aceria kuko) szemölcsszerű képletei láthatók. Néhány éve került be hazánkba, élő növénnyel behurcolt kártevő, elsősorban a kertészetekben árusított kínai ördögcérnán (Lycium chinense) él és károsít.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele