Mi károsítja a menta leveleit?

Agrofórum Online

Sz. Renáta kérdése: Menta bokrok levelein apró, kerek, barna foltok jelentek meg, szinte mindegyik levélen. Teának nevelem, most szüreteltem volna. Mi okozhatja?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 

Kedves teakedvelő Érdeklődő!

Valamennyi mentafaj leveleit, gyakran a hajtásait is megfertőzi a mentarozsda nevű gomba (Puccinia menthae). Gyakran előforduló kórokozó, az év bizonyos szakaszában rendszeresen megjelenő kártételt okoz. Mentafélék évelő növények, több évig ugyanazon a területen termesztik, a kórokozó felszaporodását ezek a tények segítik.

A rozsdagombára jellemző, hogy több féle spóraformája fejlődik ki egymást követően meghatározott sorrendben, és azok tünetei eltérőek, jellegzetes alakúak, színűek. A tavaszi spórák (ecidiospórák) sárga színű, csészéhez hasonló apró képletekben fejlődnek a hajtásokon, amin megvastagodást, görbülést, deformációt okoznak. Azt követik a nyári spórákat képező rozsdabarna, apró, 1 mm körüli, kör alakú uredo telepek a levelek hátoldalán, ritkán a színén. Az apró telepeket sárga gyűrű övezheti. A fertőzött levelek elsárgulnak, elszáradnak, lehullanak a talajra, ahonnan a gomba újra fertőzi a növényt. Hosszú ideig vannak jelen a növényeken. Nyár végén, ősszel kifejlődnek a téli (telio) spórák telepei, színük sötétbarna, a gomba telelését biztosítják.

Puccinia menthae spórái

A gomba különböző alakjai végig kísérik a növény fejlődését, a teljes vegetációs időszakot. Kártétele összetett: a leveléért nevelt növény felhasználható lombozata csökken a lehulló fertőzött levelek révén, a növény növekedése gyengül, a sarjképződése redukálódik, és a levelek illóolaj tartalma alacsonyabb, mint az egészséges növényé.

Mentarozsda kártétele

Védekezés a gomba ellen nehezen végrehajtható. A tavaszi hajtásfejlődés kezdetén, és későbbiekben is, a levágást követő új hajtások növekedésekor hatékony a lomb megelőző célú permetezése, figyelembe véve az alkalmazott gombaölő szer élelmezésügyi várakozási idejét. Gyógynövények rozsdabetegségei ellen az azoxistrobin, difenokonazol és mankoceb hatóanyagú gombaölő szerek nyújtanak védelmet. A gomba felszaporodását a talaj felszínére hullott beteg levelek is fokozzák. Az onnan induló fertőzési nyomást talajba forgatásukkal, vagy a lombpermetezéssel együtt végzett kezelésükkel is csökkenthetjük. Rozsdagombával fertőzött mentaleveleket teakészítéshez ne használja fel!

Mennyire bio, amelyet annak tartanak?

2022. január 21. 12:37

A növényvédelem óhatatlanul jelent némi veszélyt a környezetben élő egyéb szervezetekre, nem csak a kezelés során megcélzott károsítóra. Felismerve ezt mindenképpen helyes és követendő az a trend, gyakorlat, hogy a növényvédelem minél inkább szelektív legyen és a környezet „non target” résztvevőit minél kevésbé károsítsa. Ezen okok miatt pl. a növényvédő szerek és hatóanyagok engedélyezése napjainkban már rettenetesen drága és hosszú, több éves folyamat, hiszen egy leendő növényvédő szernek egyre újabb és újabb szempontoknak kell megfelelnie.

Vihar utáni károk enyhítése a veteményben

2021. július 14. 05:48

Minden kerttulajdonosnak nagy nehézség, amikor egy viharos idő után kármentenie kell a kiskertben. Hogy mit lehet tenni és mivel segíthetjük növényeink regenerálódását, erről kérdeztük Varga Szabolcs agrármérnököt, növényvédelmi szakmérnököt, akinek bevett gyakorlata van már saját gazdaságában, szabadföldön a problémák megoldására.

Kalászos Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2021. március 13. 09:37

A Nufarmer Magazin legfrissebb különszámában a kalászosokkal foglalkozunk. A gabonafélék Magyarországon a legnagyobb területen vetett szántóföldi növénycsoportot képezik, ezért növényvédelmük minden részletre kiterjedő ismerete akár tonnákban mérhető többlettermést és gazdasági hasznot jelent a gazdáknak.

Új dimenziót nyit a Hardi MEGA: innováció és hatékonyság a gazdálkodók számára

2024. március 7. 05:40

A rohanó gazdálkodási világban a MEGA nem csupán egy függesztett permetezőgép, hanem egy hatékonysági és precizitási forradalom. A tervezésnél mind az esztétikai, mind a funkcionalitási szempontok kiemelt figyelmet kaptak, így lehetővé téve a gyorsabb permetezést és nagyobb kapacitást.