6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Mitől lesz lilás színű a paradicsompalánta levele?

Agrofórum Online

Mitől lesz sötétebb, kissé lilás színű a paradicsompalánta levele?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények esetében, nemcsak palántakorban, hanem később, azok fejlettebb állapotában is gyakran előfordulhat ez a tünet, akár a leveleken, vagy pl. a paprika esetében azok termésein is. A többi tápelem hiányától a lilás elszíneződés által könnyen megkülönböztethető ez a tünet, mely a foszfor hiányára utal. A paradicsom és paprika mellett, az uborka, saláta, bab és káposztafélék esetében is találkozhatunk ezzel a problémával.

A foszforhiány megjelenésére jellemző, hogy először az idősebb alsóbb leveleken mutatkozik meg hiánya, majd pedig fokozatosan a fiatalabb leveleken is megfigyelhető. A színelváltozás kezdetben sötétzöld, ezután kékes-szürkére változik a levél színi oldalán, majd pedig lilásra. A levelek fonáki oldalán a tünetek erősebben és hamarabb észlelhetők, mint a színi oldalon. Súlyos esetben, amennyiben a kiváltó ok nem szűnik meg, először az idősebb levelek színeződnek barnás-zöldre, majd pedig elsárgulnak végezetül lehullnak. A foszforhiány szélsőséges esetben a növények erős felkopaszodásában is megmutatkozik, valamint később növekedésük is gyengül, száruk vékony lesz, gyökérzetük pedig fejletlen, virágzásuk is késik.

A foszforhiány palántakorban gyakori probléma, melyet rendszerint nem a foszfor mennyiségének elégtelen jelenléte okoz, hanem valamely más tényező, mely gátolja annak felvételét (relatív hiány). A hideg éjszakák, valamint a nemrégiben tapasztalt hideg nappalok egyaránt – amennyiben növényünket fűtetlen körülmények között tartjuk – a foszforhiány kialakulásának okozói is lehetnek. A foszfor eleve lassan mozog a talajban, de 12-15 fokos talajhőmérséklet alatt még jobban lelassul annak felvétele, melyet a növény fejletlen gyökérzetével még lassabban tud felvenni. A hőmérséklet emelkedésével, valamint a gyökér növekedésével párhuzamosan általában javul a foszfor felvétele, de a növénynek érdemes tápoldat formájában foszfortúlsúlyos tápoldatot kijuttatni, valamint lombtrágya formájában szintén elősegíteni e tápanyag felvételét, a kialakult hiánytünetek megszüntetését.

Algafix® mikrobiológiai biostimulátor - növény és terméstámogató „long-life” hatással

2023. június 15. 05:38

A tengeri és az édesvízi algák kiemelkedő antioxidáns és sejttápláló hatása régóta közismert. Napjainkban a funkcionális élelmiszerek jelentős része legalább 2% algát tartalmaz. Az algák azonban nem csak az emberi szervezet működését segítik, hanem a termesztett növények fejlődésére és termésképzésére is igen kedvező hatással vannak.

Algafix® - A gyengéből erőset, a jóból még jobbat

2019. május 14. 06:37

Az Algafix® főleg kinetint tartalmaz, ezért az a felbecsülhetetlen előnye más algakivonatos termékekkel szemben, hogy célzottan tudunk vele beavatkozni a növény fejlődésébe.

Növénykondicionálók, műtrágyafajták, növényi hormonok - Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (II. rész)

2018. március 15. 12:43

A különböző huminanyagok és azok növényélettani folyamatokban betöltött szerepe, a szilárd és folyékony műtrágyák hatóanyag-tartalma és a növényi hormonok.

Cseresznye, meggy tavaszi növényvédelme

2018. május 3. 12:35

Idén 3 nagyobb ültetvényt is szakirányíthatok, melyből az egyikben 20 hektár cseresznye, egy másikban pedig mintegy 60 hektárnyi meggy található.