23℃ 12℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna

Mitől lettek fehér színűek hirtelen a fűzfa levelei?

Agrofórum Online

Egy pár napja még nagyon szép volt a fűz. Mostanra viszont mintha lisztharmat, vagy valami hasonló érte volna a leveleit. Tavaly vettem, most nagy műanyag cserépben az erkélyen van. Mi a teendőm vele? Reggeltől éri a nap.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A fűzfák alapvetően a mélyen fekvő, meglehetősen nedves, de ennek ellenére jó vízelvezetésű és tápanyagokban gazdag talajban érzik magukat a legjobban, ahol a nap is szinte minden órában éri őket. A hőmérsékleti szélsőségeket is kiválóan képesek elviselni, de melegkedvelő fafajnak tekinthetők. A nem megfelelő környezeti tényezők a növényeket alapvetően fogékonyabbá teszik a különböző betegségek és kártevők megjelenésére. A fűzfa esetében is megtelepedhet a leveleken a lisztharmat, viszont kép hiányában nehéz ennek megítélése. A lisztharmatgombák fehéres bevonatot képeznek a levélen, mely terjedésének megállítása kémiai módszerrel is történhet, pl. kéntartalmú készítményekkel.

A leírás alapján mégis inkább napégésre gondolnék, mint arra, hogy lisztharmat támadta meg a fűzfát. Az elmúlt napokban hirtelen nagy meleg, és ezzel együtt erős napsütés is volt tapasztalható hazánkban, mely az erkélyen egész nap erős fényben álló növényt is megviselhette. A fűzfák esetében különösen érzékenynek tekinthetők azok a fajták a napégésre, melyek levelei nemcsak zöld színt tartalmaznak, esetlegesen fehérrel vagy sárgával tarkítottak. A napégés azon részein és oldalán jelentkezik a fáknak, ahol a leghosszabb ideig éri őket a napfény, ott kivilágosodó, elszáradó szövetrészek találhatók meg a leveleken. Az is elmondható, hogy általában a hajtásvégeken lévő levelek reagálnak leghamarabb a napégésre, a napsugárzás káros hatására. 

Amennyiben a hajtásvégek erősen károsodtak, azokat érdemes lehet visszametszeni, egészen az egészséges részig levágni, mellyel a fa új hajtások növekedésére serkenthető. Emellett ügyelni kell arra is, hogy az erős napsütés ne érje a fát a továbbiakban, így hálóval való takarással érdemes óvni a leveleket! Erre legalább 10-11 órától a kora délutánig tartó időszakban, a tavaszi időszaktól egészen nyár végéig szükség odafigyelnünk. Megoldást jelent természetesen a konténeres fácska félárnyékba való áthelyezése is, mellyel az erős déli napsütés erejét szintén csökkenteni tudjuk.

Kiemelt kép: Pixabay

Amit a gabona-lisztharmatról tudni érdemes

2025. január 16. 07:10

A lisztharmatgombák képesek akár 30-40%-os mértékben csökkenteni a termés mennyiségét, nagymértékű kártételnél a minőség is romlik.

Nem lankadhat a növényvédősök figyelme – Intenzív a kártevők és kórokozók jelenléte a gyümölcsösökben

2023. július 6. 10:10

A növények fejlődése a kielégítő vízellátás miatt intenzív, de a betegségek és a kártevők sok növényvédelmi problémát okoznak.

Milyen betegségre utalnak a fehér, penészszerű foltok a korallvirág levelein? Hogyan védekezhetek ellene?

2019. február 12. 04:36

Sz. Tiborné kérdése: Virágaimon, legutóbb a korallvirág levelein, fehér penészszerű foltok jelentek meg. Hasonló tünetek korábban más szobai virágomon is előfordultak. Hogyan védekezhetek ellene?

Május utolsó napjaiban sem csökkent a fertőzési nyomás

2024. június 3. 13:10

Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok. Növekvő fertőzési nyomásról, teendőkról Zsigó György növényorvos növényvédelmi felhívását olvashatják.