Mitől lilul be a paprika termése?

Agrofórum Online

A zöldségnövények különböző részein előforduló lilás elszíneződés gyakorta megjelenő tünet termesztésük során.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A zöldségnövények különböző részein előforduló lilás elszíneződés gyakorta megjelenő tünet termesztésük során. A lilás elszíneződéseket többnyire foszforhiány okozza, mely a többi tápelem hiánytünetétől ezáltal könnyen megkülönböztethető. A zöldségnövények közül gyakran a paprika, paradicsom, uborka, fejes saláta, káposzta és bab esetében fordul elő ez a probléma. A tünetek kezdetben az alsóbb leveleken sötétzöld színelváltozás formájában jelennek meg, később pedig kékes-szürkére, majd lilára színeződnek. Legkorábban és legerőteljesebben a levél fonáki oldalán jelentkeznek az elváltozások. Idővel a színi oldalon és már a felsőbb leveleken is megfigyelhetőek a tünetek. Súlyos, szélsőséges esetben a növények felkopaszodás is a megjelenő tünetek közé tartozik. A lombjukat vesztett növények kisebb növekedésűek, vékony szárúak és gyökerűek maradnak. A virágzásuk is később kezdődik, virágaik csököttek, rosszul kötnek, terméseik is fejletlenek. A paprikák esetében a foszforhiány következtében a termések lila foltosodása is ismert jelenségnek számít.

Leggyakrabban úgynevezett relatív hiány okozza a foszforhiány tüneteinek megjelenését, vagyis mennyisége a talajban elegendő, de felvétele valamilyen okból gátolt. Palántakorban, a növények kezdeti fejlődési szakaszában gyakran fordul elő ez a probléma. Fejletlen gyökérzetük miatt fiatal korban ugyanis a növények több foszfort igényelnek, mint később a termésképzésük időszakában. A gyökér növekedésével, a tavaszi hőmérséklet emelkedésével, valamint lombtrágya alkalmazásával nagy valószínűséggel a növények foszforhiánya is csökkenthető. A gyökérközeg alacsony hőmérséklete relatív foszforhiányhoz, antocianinok képződéséhez vezet ősszel is, melyek legszembetűnőbben a termésen okoznak elszíneződést. A foszfor felvétele lelassul a megszokottnál alacsonyabb hőmérsékletű talajból, főként akkor, amikor a talaj hőmérséklete nem éri el legalább a 12-15 C°-ot, így a hiány fokozott mértékben jelentkezik. A foszfor nagyon lassan mozog a talajban, ezért nagyobb mennyiségű pótlását ősszel, az alaptrágyázás idején végezzük el, mert később a tenyészidőben pótlása csak nehezen megoldható.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?

Magyar innováció hozhat áttörést a paradicsomokat támadó egyik vírus ellen

2022. május 24. 17:42

A fertőtlenítési és tisztítási megoldásokat kínáló Ecowian Magyarország Kft., és a MATE biotechnológiai kutatóintézet kutatócsoportja megtalálta a megoldást a paradicsom- és paprika termesztését veszélyeztető, paradicsom barna termésráncosodás vírussal szemben.

Így válasszunk paprikafajtát a kertbe!

2024. február 21. 05:40

A hangzatos fajtanevek és szépen befotózott borítóképek mögött sok egyéb információ is lapul, és gyakran olyan fóliaházba való fajták termesztését kezdi el a hétköznapi hobbikertész, hogy nem is csoda, ha beletörik a bicskája.

Hihetetlen változatosságot mutató zöldségfajunk: a paprika

2020. március 21. 13:35

A paprika a Solanaceae (Burgonyafélék) családba tartozik, világszerte mintegy 20 faját termesztik, ebből azonban csak 5 számít igazán elterjedtnek. Egyes típusait (fajait) nem friss zöldségként, hanem elsősorban (vagy kizárólagosan) fűszerként, fűszerező anyagként használják fel. Csípősségét a benne lévő kapszaicin nevű vegyület okozza.