6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Mitől repedezik a paradicsom és az őszibarack?

Agrofórum Online

Megrepedtek a paradicsomjaim, sok közülük tönkrement. Hasonló repedéseket látok őszibarack terméseken is. Lehet ellene védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Mindkét növénynél fellépő repedést ugyanaz a helyzet okozza, az egyenetlen vízellátás. Az idei tél és tavasz aszályos volt, hónapokig nem volt sem eső, sem hó, a talajok több méter mélységben kiszáradtak. Köztudott, hogy a lombhullató fák gyökerei mélyre lenőnek, és az alsó talajrétegekből is felszívják a vizet, de ezek a rétegek is elvesztették nedvesség tartalmúkat tavasz végére. A szokatlan, nyári esős időjárás, az egymást követő zivatarokkal kísért nagy mennyiségű csapadékvíz a növények takarékos vízforgalmát megzavarta. Bőséges vizet tudtak felszívni, hatására a gyümölcsbe is fokozott mennyiségű vizet juttattak, ez okozta azok repedését, szövetek szétszakadását.

A repedésre való hajlam fajtatulajdonság. Repedést befolyásolja a termés héj vastagsága, a vékonyabb héjú fajtáknál gyakoribb. Az érés, a gyümölcsök cukortartalmának növekedése is is fokozza a repedési hajlamot.

Repedések a gyümölcsökön általában a kocsány felőli oldalon jelentkeznek csillag alakban, de körkörös irányban is kialakulhatnak, valamint a termés alján a bibepontnál. Szerencsés esetben a repedés utáni száraz időben a seb beszárad, az érés befejeződhet, és a gyümölcs bár szépséghibás, de felhasználható. Gyakoribb, hogy a repedésen különböző mikroorganizmusok – penészek, baktériumok – telepednek meg és hatolnak be a gyümölcs húsába, és annak gyors romlását, rothadását okozzák, alkalmatlanná téve hasznosításukat.

A károsodás ellen csak megelőzéssel tudunk védekezni. Aszályos időszakokban mind a fáknál, mind a lágyszárú növényeknél (zöldségeknél) azok gyökérzónájában a hiányzó vizet öntözéssel rendszeresen pótolni kell. Fontos a növények harmonikus, kiegyensúlyozott tápanyag ellátása is, mivel az biztosítja az egészséges bőrszövetet. A túlzott nitrogén adagolás, és a kálium, valamint a kalcium hiánya a repedésre való hajlamot fokozza. A jó kondícióban lévő növényeknél kisebb kár jelentkezik.

A bőrszövet erősítésére (repedés megelőzésére) kálium és speciális szilikon tartalmú készítmény is alkalmazható (Prosilicon) a tenyészidő folyamán gyümölcsöknél, szőlőnél és zöldségféléknél egyaránt.

Milyen tünetei vannak a körte ventúriás varasodásának?

2023. június 12. 04:37

Milyen tünetei vannak a körte varasodásának? Mit csináljak, ha már megjelentek ezek a tünetek?

Jégcsapretket kezeltem acetamiprid hatóanyagú szerrel. Mennyi az élelmezés-egészségügyi várakozási idő?

2023. június 16. 04:36

Jégcsapretket vetettem másodvetésként, Mospilannal permeteztem pattanó bogár és fehér molylepke ellen. Sehol sem találom az élelmezési várakozási idejét /É.V.I./. 10 napja permeteztem meg, már lehetne szedni, de nem tudom, hogy mennyit kell várnom a biztonságos étkezési felhasználáshoz. Kérem szíves segítségüket!

Mitől vannak a foltok az ostorfa levelein?

2020. október 15. 11:27

A leveleken kezdetben erek által határolt szögletes sárga foltok vannak, a foltokat „zöld tenger” veszi körül, ezért is nevezik „zöld tenger sárga szigeteinek” ezt a vírusbetegséget.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?