Mitől alakultak ki kiemelkedő foltok a körtefa levelein?

Agrofórum Online

Tavaly ültetett körtefám levelein kissé kiemelkedő foltokat látok, a levelek összehajolnak. Sajnos a fa méretéhez képest, sok ilyen levél van, nem fog kipusztulni a fa? Mi tehetek? Képet mellékelek.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A csatolt képen a körtelevél gubacsatka (Eriophyes pyri) kora tavaszi károsítása látható. A közösségi médiában egyre több esetről számolnak be, gyakori kártevővé lépett elő. Az oltványok egy része eredendően fertőzött. A gubacsatkák nem hasonlítanak a közismert atkákhoz, a növényi szövetben élnek, igen aprók, szabad szemmel nem észlelhetők, mindezek miatt az ellene való védelem nehéz.

Rügypikkelyekben telelnek, és a tavaszi felmelegedéssel aktivizálódnak, az apró, éppen fakadó leveleken szétmásznak. A leveleket szívogatják, azok nyomán keletkeznek a néhány mm-es lapos, kemény, szemölcsszerű foltok, melyek lehetnek zöldek, gyakran élénk vörös színűek, később megsötétednek. A foltok nem dörzsölhetők le. A fertőzött levelek megkeményednek. A lombozat kifakadásakor még gyér a levélzet, a tünetes levelek ijesztő látványt nyújthatnak. Fiatal facsemetéknél súlyos levélkárt okozhat, a teljes levéllemezt befedő foltok a levelek asszimilálását akadályozzák, a fiatal fák növekedését visszavetik. A korosabb fáknál már nem szokott súlyos kárt előidézni, megélnek együtt.

Körte gubacsatka tünetei

Évente több (2-4) nemzedékük fejlődik, életüket a gubacsokban töltik, ott fejlődnek, ez okozza a védekezés nehézségét. A kifejlett atkák csak rövid ideig tartózkodnak a gubacsokon kívül, amikor új helyet, fiatal leveleket keresnek maguknak. Ezt az időszakot lehet kihasználni a kémiai védekezésre, ilyenkor a kontakt hatású szerek is hatnak ellenük, mivel a levelek felszínén találhatók.

Körte gubacsatka kártétele

Házikertekben a kártevő gyérítését célzó védekezést a téli lemosó permetezésre kell alapozni, poliszulfidkén + olajtartalmú készítmények Agrokén, Nevikén extra váltak be ellenük. Az atkanemzedékek vándorlása idején Tiosol Mészkénlé nyári hígítású oldatával lehet gyéríteni egyedszámukat.

Erősen felszaporodott atkák esetén, erős fertőzésüknél atkaölő szerek is alkalmazhatók. Körtében az Ortus 5 SC kontakt hatású atkaölő szer engedélyezett. Súlyos fertőzésnél hatékony védelmet a felszívódó hatású atkaölő szerek biztosíthatnának, körténél azonban szabadforgalmú szerekhez tartozók nincsenek engedélyezve. II. forgalmúak közül a Vertimec (h.a. abamektin) és Pyranica (h.a. tebufenpirad) hatásosak ellenük.

Mi okozza a kis körték hullását a fákról?

2023. július 1. 04:36

Mi okozza a kis körték lehullását a fákról? A képen látható tüneteknek köze lehet hozzá?

Almás-körtés őszi pite

2019. november 24. 05:37

„Ronda, de finom” – így hirdetik a piacon a vajkörtét, ami furán hangzik, de végülis igaz. Nekünk szerencsére otthon is bőséggel terem, így nem kellett a piacról beszereznünk ezt a valóban formátlan gyümölcsöt, ami most újfent egy ínycsiklandozó pite alapanyagaként szolgált.

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Művelési rendszerek a korszerű körteültetvényekben

2019. november 4. 10:37

Az innováció megindult a körtetermesztésben is, amelynek célja a gyorsan termőre forduló, gazdaságosan üzemeltethető, tisztes jövedelmet biztosító ültetvények létesítése. Erre többféle lehetőség van a sövényművelési rendszerek és a koronaformák kialakítása tekintetében is. A lényeg az, hogy a kiválasztott módszer megvalósításának lépéseit a termőhelyünk és az alkalmazott fajták jellemzőit figyelembe véve következetesen hajtsuk végre.