Mitől sárgul a málna?

Agrofórum Online

J. Attiláné kérdése: Málnatöveim alsóbb levelei az utóbbi időben egyre jobban sárgulnak. Ez a sárgulás az egész levélre kiterjed. Mi okozhatja ezt?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek alapján nitrogénhiányra (N) lehet következtetni. A nitrogén könnyen reutalizálható tápelem, a növényen belüli könnyen mozog, a hiánytünetek először az alsó idősebb leveleken jelennek meg. Kezdetben a levél halványodása, majd egyöntetű sárgulása figyelhető meg. A sárgulás kiterjed az egész levélre, beleértve a levélereket és a levélszélet is. Tartósan fennálló hiány esetében a növények elmaradnak a növekedésben, illetve leveleik is kisebbek lesznek egészséges társaikhoz képest.

A nitrogénhiány tünetei szembetűnő formában jelentkeznek a vegetatív részek növekedésének elmaradásában és elszíneződésében. A hajtásnövekedés gyenge lesz, a levelek kisméretűek, halványzöld színűek. Nagymértékű hiány esetén a levelek sárgulása mellett, lehullásuk is tapasztalható. Ebben az esetben a korai lombhullás miatt a növény a téli nyugalmi időszakra nem tud megfelelően felkészülni, ezáltal fokozottan fagyérzékennyé válik. A nitrogén hiányának esetében, gyenge lesz a virágrügyképződés. A gyümölcskötődés is kedvezőtlen, de a kötődött gyümölcsök minőségi és méretbeli elmaradása is tapasztalható. A fán maradt gyümölcsök kényszerérettek lesznek, idő előtt megérnek.

A fák hajtásnövekedésének mértéke, a terméshozam és a gyümölcsök minőségi paraméterei szoros összefüggésben vannak a nitrogénellátottsággal. Ezek, valamint a levelek fajtára jellemző mérete és alakja, egészséges zöld színe egyaránt jelzik számunkra, hogy megfelelő-e a nitrogénellátottság. A nitrogénhiány esetén a gyökérzet is gyengén fejlődik, sok elágazás nélküli gyökérrész képződik. A lecsökkent gyökértömeg a többi tápelem felvételét sem tudja biztosítani kellő mértékben. A gyümölcsfák közül nitrogénre a legigényesebbek az őszibarack, szilva, meggy, dió és bogyósgyümölcsök.

A nitrogén műtrágyát ne ősszel, hanem tavasszal juttassuk ki, hiszen könnyen oldódnak, és a kiszórásuk után kis idővel a növény gyökere a vízben oldott nitrogént felveszi. Az ősz folyamán kijuttatott nitrogén tavaszig kimosódik a talajból, vagy olyan mélyre jut a talajban, ahol a gyökerek már nem tudják azt hasznosítani. Tavasszal, a vegetációs időszak megindulása előtt célszerű kijuttatni és a talajba dolgozni. A növények nem csak gyökereiken, hanem leveleiken keresztül is képesek felvenni és hasznosítani a nitrogént. Lombtrágyázásra speciális vízben gyorsan és maradéktalanul oldódó nitrogénműtrágyát használhatunk, és azt permetezzük a növényre.

 

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

2020. február 27. 05:38

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?

Mire ügyeljünk a málna metszése során?

2023. szeptember 12. 04:40

Hogyan és mikor kell metszeni a málnát? Mire ügyeljünk a metszés elvégzése során?

Bogyós gyümölcsök kisokos: melyikről mit érdemes tudni?

2022. április 4. 09:33

Ma már a bogyós gyümölcsök között is vannak olyan izgalmas fajták, fajok, melyekre csak felhúzzuk a szemöldökünk és tétován nézzük a képet, hogy vajon milyen íze lehet. Legutóbb egy kertészeti katalógust böngészgetve találtam pont pár ilyen újdonságot, így adott is alkalom, hogy a sokszínű bogyósgyümölcs világról írjak.

Folyton termő málnán nem érnek be a nyári hajtásokon a bogyók. Mit tegyünk a növényekkel?

2022. május 19. 04:36

Folyton termő málnáim egyik évben sem érnek be a nyári hajtásokon, a bogyók összeszáradnak. Szeretnék már málnát is enni róluk. Mit tegyek a növényekkel?