Mitől sárgulnak a zöldségek levelei?

Agrofórum Online

Kertemben foltokban sárgulás lépett fel a zöldségnövényeken. Tápanyaghiány okozza a tüneteket vagy valami más lehet a probléma?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A növények sárgulásának számtalan oka lehet, ide tartoznak többek között pl. a nem megfelelő környezeti körülmények, vízellátás, valamint a növényeken kárt okozó rovarok és kórokozók jelenléte is. Első körben arról kellene meggyőződni, hogy a fent említett okok kiválthatják-e a sárgulást, a növényeket át kellene vizsgálni, azok kártevő és kórokozó mentességéről érdemes lenne meggyőződni. A rovarok károsításának, szívogatásának hatására ugyanis gyakran következik be levélsárgulás, akárcsak a kórokozók megtelepedése nyomán. A tápanyaghiányok okozta tünetek is sokszor sárgulásban mutatkoznak meg, azok elkülönítése pedig a megjelenés elsődleges helye és módja alapján lehetséges.

A nitrogénhiány okozta elváltozások a növény alsóbb levelein jelennek meg először, melyek az egész levél ereket is érintő halványulásában mutatkoznak meg. A sárgulás után a levélelhalás, majd lehullás is bekövetkezik. További látható tünet még a növények fejlődésében, növekedésben történő visszamaradás egyaránt. A magnéziumhiány következtében a levelek széle vagy a levél nyele felől indul a sárgulás, mely a növény alsóbb vagy közepe tájékán elhelyezkedő leveleit érinti. A sárgulás fokozatosan halad a növényen belül felfelé, a levélen pedig az erek irányába, viszont az erek megtartják zöld színüket. A kálium okozta hiányok tünetei az idős leveleken mutatkozik meg kezdetben, melyek sárgulása a csúcsi része irányából következik be. Terjedése nyomán a levélcsúcs majd a levélszél nekrózisa idővel egyaránt megjelenik. 

A vashiány okozta klorózis a növények csúcsi részén, fiatal hajtásain okoz elsőként elváltozást. Kezdetben sárgulás, majd szinte kifehéredés látható a levélen, de eközben a levélerek zöld színezetüket megtartják. A vashiányhoz hasonló a cinkhiány tünete is, viszont ennek kialakulását kíséri a levelek keskeny és apró megjelenése. A fent említettek figyelembe vételével tehát alapos átvizsgálás után lehet csak eldönteni a növények sárgulásának okát. Amennyiben ténylegesen tápanyag vagy tápanyagok hiánya okozza az elváltozást gyors segítséget nyújthat a célzott lombtrágyázás, melyet érdemes talajon keresztüli, pl. oldott tápanyagok kijuttatásával is kiegészíteni. Hosszú távú megoldást viszont csak az ültetés előtti tápanyag-feltöltéssel és a rendszeres tápanyagpótlással érhetünk el.

Decemberben a vártnál kevésbé drágultak az élelmiszerek

2023. január 14. 06:36

Az előzetesen vártnál némileg kisebb mértékben, 44,8 százalékkal drágultak az élelmiszerek Magyarországon 2022 decemberében éves összevetésben.

Így növelhető akár negyedével a gyümölcsök minősége

2023. augusztus 21. 12:10

A gyümölcsök minősége közel egynegyed részben függ a beporzó állatok jelenlététől, az állati beporzás kulcsszerepet játszik a mezőgazdasági termelés minőségének meghatározásában.

A természetes permetszer hetekkel meghosszabbítja a friss gyümölcsök és zöldségek élettartamát

2023. május 28. 11:42

Mindannyian jártunk már úgy, hogy miután kivettük az uborkát a hűtőből, azt láttuk, hogy az megfonnyadt, összeaszalódott és megpenészedett.

Növények védelme a természet erejével

2018. március 6. 13:47

A Trichoderma nemzetségbe tartozó gombafajok a kórokozókkal szemben hatékony védelmet nyújtanak a növényeknek.