Mitől van fehér, gyapjas bevonat a kőrisfákon?

Agrofórum Online

A kőrisfákon fehér gyapjas bevonat jelent meg, hasonlít a vértetűhöz. Korábban ilyet nem láttam. Mik ezek, lehet ellenük védekezni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Idén tavasszal utcai sorfákon – kőris fajokon – több helyen is megjelent az Ön által is észlelt kőris gubacstetű (Prociphilus fraxini, P. fraxinifolii és P. bumeliae). Valóban a viaszos bevonatú tetvek tömege hasonlít az almaféléken gyakori vértetű fehér telepeihez, de nem azonos kártevők. Bár a szakirodalom elsősorban fiatal, faiskolai kőrisek kártételét tekinti lényegesnek, kifejlett, koros fákon is megtelepedik és gyengíti azokat. Terjesztésében szerepet játszhat az ültetéskor kártevőtől mentesnek látszó, de fertőzött utcai sorfák telepítése. Az ilyen egyedeken néhány év alatt felszaporodnak a gubacstetvek, szárnyas, repülésre képes egyedei a környék kőrisfáit hamar megtalálják.

A kőris gubacstetű lárvái a fák rügyei alatt telelnek. Tavaszi aktivizálódásuk akkor válik először feltűnővé, amikor a sötétszürke fatörzsön vándorolni indulnak a fehér színű lávák, keresik a fiatal hajtásokat. A lárvák 2-4 mm nagyságúak, hátukat fehér, laza, gyapjúszerű viaszszálak borítják, emiatt lényegesen nagyobbnak tűnnek. Az ágakon és fiatal hajtásokon tömör, vastag, fehér színű kolóniát alkotnak. A gubacstetvekre erős mézharmat termelés jellemző, a kártevőtől mentes levelek felszínére csepegve azok fényesen ragyognak, mintha vizesek lennének. Jelenlegi tetű telepekben fiatal, csupasz lárvák is fellelhetők.

A második tetűgeneráció még a kőrisfán él, és a hajtásvégi leveleket károsítja, melynek következtében a levelek deformálódnak, zsugorodnak, levéllemezük megvastagodik. Gyakran később ezek a levélcsomók elhalnak. A fertőzött „levélfészkekben” fejlődik ki a szárnyas nemzedéke, azok átrepülnek az új gazdanövény a jegenyefenyő gyökérzetére. A fertőzött fákon számuk ezután lecsökken, bár kis számban a kőrisfákon is maradnak egyedei. Újabb vizsgálatok szerint a P. fraxinifolii nem migrál a jegenyefenyőre, teljes életét a kőrisfán tölti.

Védekezést nehezíti, hogy gyakran a magas fák csúcsi részén telepedik meg a kártevő, ahol kevésbé észlelhető. A fán áttelelő tetű ellen nyugalmi időszakban olajtartalmú szerekkel végzett lemosó permetezés hatásos. A már mozgó aktív tetvekhez a viaszbevonat miatt a hagyományos rovarölő szerek nehezen férnek, ezért javasolt a permetezés előtti káliszappanos lombkezeléssel a viaszbevonat és a mézharmat feloldása. Következő lépésként alkalmazott levéltetvek elleni szerek már hatnak. Amikor már deformált, összesodródott levelekben élnek a kártevők, csak felszívódó hatású tetű ellen rovarölő szerek eredményesek.

Milyen apró rovarok ugrálnak a szobanövények cserepében?

2018. december 18. 07:39

J. Attiláné kérdése: Néhány virágom cserepében a talajon apró, fehéres rovarokat látok, melyek néha ugrálnak. Félek, hogy a többire is átterjednek. Mik ezek, hogyan irthatom ki?

Nemcsak az édesanyák ünnepelnek, a virágboltosok is

2019. május 3. 07:46

Az anyák napja az egyik legfontosabb nap a virágkereskedelemben, azonban a középiskolai ballagások miatt megoszlik a forgalom.

Kell-e a rózsa metszése ősszel?

2023. november 1. 05:40

Valaha én is a tavaszi és nyári metszés híve voltam, de valahogy nem adta azt a virágmennyiséget a foglalkozás ellenére egyik tövem sem, amit elvártam volna.

Nőnap: csúcsforgalomra készülnek a virágosok

2021. március 3. 11:05

Készülnek a virágüzletek a közelgő nőnapra, amikor napi forgalmuk megtöbbszöröződik. A tapasztalatok szerint ajándékozottanként jellemzően legalább 1000 forintért vásárol egy-egy vevő virágot, többségében hazai termesztésű fréziát, jácintot, tulipánt, nárciszt, illetve az örök klasszikus rózsát, gerberát, szegfűt – derül ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) körképéből.