Tudnának nekem segíteni? Mivel kezeljem lisztharmatos és levéltetves rózsáimat?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A rózsák sokak kertjében központi díszítő szerepet töltenek be, viszont szépségük megőrzéséhez sok ápolásra, metszésre, és a levéltetvek és lisztharmat elleni védekezésre is szükség van. A levéltetvek megjelenése mostanra már valamennyi fogékony kerti növény esetében általánosnak mondható. A gyümölcsfák, zöldségfélék, de ezzel együtt a dísznövények is szenvedhetnek a levéltetvek különböző fajainak szívogatásától. Táplálkozásuk során azonban nemcsak gyengítik a növényeket, hanem mézharmattal, valamint az azon megjelenő korompenész miatt is szennyeznek jelenlétükkel. Fontos megemlíteni azt is, hogy a növényeket érintő, fontos vírusbetegségek terjesztésében is kiemelt szerepet kapnak, így emiatt is kiemelt jelentősége van a mihamarabb elvégzett kémiai kezeléseknek. Ajánlatos a növényeket gyakran átvizsgálni, ezzel jelenlétüket mihamarabb igazolni.
A levéltetvek ellen már a tavaszi időszak kezdetén is védekezhetünk, telelő tojásaik ellen olajtartalmú lemosó kezeléssel. A vegetációs időszakban kiskerti körülmények között több készítmény is felhasználható levéltetvek ellen, melyek közül pl. a Mospilan 20 SG és a Decis vannak engedélyezve a rózsa, így a fás szárú dísznövények esetében is.
A lisztharmat szintén gyakori és jelentős betegsége a rózsának, mely díszítőértékét akár nagyobb mértékben is képes rontani. A lisztharmat nemcsak a leveleken okoz fehér bevonatot, hanem a virágokon egyaránt, valamint a bimbókat is képes megfertőzni. A levelek a betegség nyomán kanalasodnak, a hajtások pedig torzulnak. A lisztharmat a levéltetvekhez hasonlóan már korán megmutatkozhat a növényeken, hiszen a fertőzött rügyekből fejlődő hajtásokon finom, összefüggő fehér bevonatot hoznak létre már korán tavasszal.
A rózsa esetében tehát még a fakadás előtt ajánlatos lemosó kezelést alkalmazni, kéntartalmú készítmény alkalmazásával. A vegetációs időszakban a fertőzést a meleg és a páradús környezet segíti elő, így tavasztól nyár elejéig, valamint ősszel kell fokozottan ügyelni megjelenésére. Védekezésre házikerti körülmények között a Difeno 25 EC, Saprol Rózsa és a kén hatóanyagú készítmények használata ajánlható.
Kiemelt kép: Pixabay