Segítségüket kérném abban, hogy mivel permetezzem a letermett cseresznyefát? Köszönöm.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A termések leszüretelése utáni időszakban sajnos sok kerttulajdonos nem foglalkozik már tovább a fák egészségügyi állapotával. A növényvédelmi feladatok elvégzésének azonban a továbbiakban is nagy jelentősége van, hiszen a rügydifferenciálódás, így a következő évi termésmennyiség alakulása még nagymértékben függ a vegetációs időszak ezen szakaszában elvégzett növényápolási munkáktól.
Amennyiben a fákon korai lombhullás következik be, bármely oknál fogva is, minden esetben jelentős termésmennyiség kieséssel kell számolnunk az elkövetkezendő évben. A cseresznyét szüret után főként a blumeriella megjelenése veszélyezteti, mely általánosan elterjedt kórokozónak számít házikerti körülmények között is. A tünetek általában a fa alsóbb levelein jelennek meg először, majd fokozatosan halad elterjedésük a fák csúcsi része felé. A leveleken pár mm nagyságú kerek, vagy szegletes, lilás színezetű foltok jelennek meg, majd pedig idővel a levél fonáki oldalán is láthatóvá válnak sárgásfehér színezetű gombaképletek. A foltok később az egész levéllemez felületét bevonhatják, így a sárgulás nyomán a levelek lehullása is bekövetkezik.
Főként a csapadékos időjárás, a 20 Celsius-fok körüli hőmérséklet tekinthető kedvezőnek terjedéséhez, így magas hőmérséklet mellett, nedvesség hiányában nem kell komoly fertőzésveszéllyel számolnunk. A permetezést az első tünetek észrevétele alkalmával érdemes elvégezni, megelőző jelleggel, erre a készítmények közül alkalmas lehet pl. a Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC, Topas 100 EC egyaránt.
A szüret végeztével ne csak a blumeriellás levélfoltosság elterjedésének megakadályozására ügyeljünk, hanem az estlegesen fán maradt termések leszedésére is! A túlérett gyümölcsök legtöbb esetben megfertőződnek moníliával, így a fán gyümölcsmúmia formájában hosszú ideig képesek fennmaradni. A kórokozó áttelelése ezeken a beteg gyümölcsökön is lehetséges, így ezek leszedésével és megsemmisítésével a következő évi fertőzés veszélyét, ezáltal a növényvédelmi munkák számát tudjuk lecsökkenteni. A lombozat ősz végén történő összegyűjtése, majd a fák lemosó kezelése is kiemelt fontosságú a cseresznyefák következő évre való felkészítése szempontjából.
Kiemelt kép: Pixabay