Mi baja lehet a kenderpálmáknak? Mivel tudom őket kezelni, ha még menthetők egyáltalán? Nyáron ültettük ki a helyükre, nagyon elszomorodott állapotban vannak.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A kenderpálma (Trachycarpus sp.) tövek állapota kritikus, de nem szabad feladni. A képen látható növények levelei elsárgultak, némelyiknél levélnyelük is. Nagy hiba volt a legmelegebb hónapokban kiültetni ezeket a növényeket minden védelem nélkül.
Elsőnek röviden a kenderpálma gondozásáról néhány gondolat. Szobai tartásra is alkalmas, és a szabadban is megél, épségben áttelel. Fagyállósága -15 °C-ig bizonyított, gondolom emiatt ültették ki jelenlegi helyére.
A kenderpálma javasolt optimális ültetési ideje április vége, május eleje, amikor már a talaj kissé felmelegszik. Kiültetésre a legalább 4-5 éves, tövénél kellően megfásodott növények alkalmasak, melyek a téli hidegnek már ellenállnak. Nagyméretű, 60-80 cm széles és ugyanilyen mély ültetőgödör készítése javasolt, melynek aljába vastag szervestrágya-réteg is kerüljön, arra talajréteg. Az ültetés mélysége az eredeti mélységgel, a konténerben tapasztalt szinttel azonos legyen.
A szabadban tartott kiültetett növényeket legalább az első évben a tűző naptól védeni kell, árnyékoló kialakítása szükséges a lombja felett. Új helyén a növényeket rendszeresen öntözni is szükséges, talaját nem szabad hagyni, hogy kiszáradjon, ahogy a képen látható. De óvni kell a túlöntözéstől, kötött talajnál gyökérkárosodást okozhat. A töve körül talaját mulcsolással célszerű fedni.
A leírtak közül sajnos a legtöbb feltétel nem teljesült ezeknél a pálmáknál a képei alapján. Fiatal leveleit a nap megégette, elszáradtak, a talaja nem megfelelő minőségű, száraz, a növényt mélyre ültették, a hosszú levélnyelek a talajban vannak, onnan bújnak elő. El van temetve a növény. A pálma törzsének kinn, a talaj felett kell elhelyezkedni, a törzsének alapja legyen csak a talaj szintje alatt. A levelek elhalásához a nagy meleg, a tűző nap, a száraz körülmények is hozzájárultak. Kiültetés előtt fás növényeknél is érdemes 3-4 hétig a kertben félárnyékos helyen tartani, szoktatni azokat, tekintettel arra, hogy nem ismertek a növények korábbi elhelyezési körülményei. Sok dísznövényt más országban, más földrészen nevelnek, ahol az éghajlat a hazaitól teljesen eltérő, azon körülményekhez szoktak, és szállításuk után a hazai klíma sokkot okoz nekik.
Amit javasolni tudok: nagyméretű, 15-20 literes konténerbe, laza, tápdús talajba ültessék át, utána öntözéssel a gyökérképződése és hajtásnövekedése is beindul, ha még a növekedési csúcspontjuk nem száradt el. Télre fagymentes, 5-10 °C hőmérsékletű világos helyen tartásuk lenne hasznos. Tavasszal, május elején az állapotuktól függően eldönthető, hogy kiültethetők, vagy még a továbbnevelésük folytatódjon. A fejletlen egyedek nem lesznek életképesek, sem fagytűrők szabadföldi viszonyok között, ezt jobb megelőzni.