Nem baj, ha a madaraknak a fán hagyjuk a túlérett cseresznyéket?

Agrofórum Online

Cseresznyefám termései leértek. Sok gyümölcs maradt azonban a fán, nem baj, ha rajta marad, és a madarak eszik meg?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A korai, közepes érési idejű cseresznyefajták érése már befejeződött. A fán általában több túlérett termés is maradhat, melyek főként a korona felső részében, nehezebben leszüretelhető magasságban találhatók meg. A madarak a túlérett gyümölcsök bizonyos részét még nagy kedvvel fogyasztják, viszont a már rothadó, szétnyílt termések általában a fán maradnak.

A termések másodlagos kórokozókkal gyakran fertőződnek, melyek közül főként a monília okoz a legtöbbször tüneteket. Az így megbetegedett, fán maradt termések gyakran le sem esnek a fákról, azok a következő év tavaszáig, úgynevezett gyümölcsmúmiaként fennmaradnak a fákon, majd onnan képesek fertőzésüket elindítani. Ajánlatos tehát az ilyen terméseket megpróbálni minél nagyobb mértékben leszedni, a fa alól is összegyűjteni, hiszen a következő évi fertőző képletek számát csak így csökkenthetjük le hatékonyan.

Előzzük meg a fák idő előtti lombhullását!

A szüret után továbbra is érdemes a fákat időként szemügyre venni, az aktuális növényvédelmi teendőket pedig ellátni. Fontos, hogy megelőzzük a fák idő előtti lombhullását, hiszen a lombozatot vesztett fák a télre sem, illetve a következő terméshozási évre sem tudnak kellően felkészülni. A levélbetegségek közül legnagyobb problémát a nyár folyamán a blumeriella okozza, mely kezdetben apró, lilás színezetű foltok formájában mutatkozik meg a levelek színén, míg fonáki oldalán a kórokozó sárga képletei láthatók. A foltok idővel egyre nagyobb mértékben összefolynak, így az egész levél sárgulása, majd pedig lehullása is bekövetkezik. A tünetek a fán belül általában a fa alsó részétől indulnak és fokozatosan haladnak a fák csúcsi része felé.

Növényvédelem a termésérés után

Az említett kórokozó terjedésének a csapadékos időjárás kedvez, így hosszabb esős periódusokban kiemelt szerepet kap a gombaölő szeres kezelés elvégzése. Házikertekben a cseresznye esetében a gombaölő készítmények közül a réz hatóanyag mellett felhasználható a felszívódó Switch, Signum WG és a Chorus 50 WG egyaránt. A nyár folyamán a fákon megjelenő levéltetvektől nem kell tartanunk, viszont ősszel újra megtalálhatók lesznek fáinkon, telelésük ugyanis fő gazdanövényükön a cseresznyén történik. Ajánlatos tehát visszatérésük után a levéltetvek egyedszámát is gyéríteni (Teppeki, Karate Zeon 5 CS), így tavaszi kártételük mértékét is le tudjunk csökkenteni.

Kiemelt kép: Pixabay

Cseresznyekörkép az EU-ból

2021. július 18. 08:23

Számos ország cseresznye termésének alakulását befolyásolták a kedvezőtlen időjárási körülmények. Spanyolországban a heves esőzések, míg - kitekintve az uniós keretek közül - Észak-Amerikában a szeles időjárás hátráltatta a gyümölcsök kötődését.

Késői, de jó cseresznyetermésre számítanak a németek

2021. június 29. 05:47

A gyümölcstermesztők 2021-ben már szabadabban foglalkoztathatják idénymunkásaikat a koronavírus kapcsán kialakult helyzetben, mint tavaly.

Vajon megtérülő lesz gyümölcsöt termelni Spanyolországban a 21. század folyamán?

2021. június 28. 07:39

Az adatok azt mutatják, hogy az elkövetkezendő 30 évben az egyes növényfajták gazdasági életképessége veszélybe kerülhet azokban a régiókban, ahol jelenleg magas terméshozam jellemző.

Miben különböznek a hazánkban előforduló cseresznyelégyfajok?

2024. október 20. 04:36

Miben különbözik a hazai cseresznyelégytől az újabban felszaporodó és terjedő cseresznyelégy? Vannak-e olyan cseresznyefajták, melyeket nem fertőz?