A puszpángmoly első nemzedékének rajzása megkezdődött, készülni kell a védekezésre

Agrofórum Online

S. Angéla kérdése: Puszpáng bokraimat eddig sikerült megvédenem idén a puszpángmoly lárváinak rágásától. Mikor várható az újabb fertőzés?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) igen agresszív behurcolt kártevő. 2011 őszén észlelték először hazánkban Sopronban, 2-3 év alatt elterjedt az országban, és azóta is komoly károkat okoz. A lepke nagyméretű, fehéres színű szárnyait barna színű szegély keretezi. 3 nemzedéke fejlődik ki évente, tojásai lerakása után hamarosan kikelnek a fiatal hernyók, melyek a levelek felszínét rágják, gyakran összeszőtt levelek között húzódnak meg.

A szerző felvétele

A nagy étvágyú lárvák gyorsan nőnek, kifejlett egyedei elérik a 4 cm-t is. Tömeges megjelenésük esetén okozzák a tarra rágást, amikor nem hagynak leveleket a bokrokon, és a rügyek lerágásával azok pusztulását is okozzák. Lárvái zöldes színűek fekete csíkokkal és pettyekkel, zöld színűk miatt a szintén zöld levelek között könnyen elrejtőznek. A lárva állapotot követi a bábállapot, abból kelnek ki a lepkék. Gyors elterjedésében szerepet játszottak az importból származó, nagy tömegben felhasznált fertőzött gyökeres buxus tövek, valamint a lepke aktív mozgása is. A lepke jó repülő, több kilométeres távolságban is megkeresi a tápnövényét. Vonzza a fény, kerti lámpák fényére repül

A lepkék jelenlétről feromon csapdák segítségével győződhetünk meg. A MTA Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézete által kifejlesztett csapda fogja a kifejlett lepkéket, jelzi rajzásukat. Bővebb leírás a http://www.csalomoncsapdak.hu/ honlapon olvasható. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növény-orvosi kamara országos előrejelző hálózat csapdáinak adatai szerint a lepkék 1. nemzedékének rajzása déli megyékben már folyik, tehát a rajzás a közeli napokban mindenhol megindul az országban.

A szerző felvétele

Permetezésnél számításba jöhető rovarölő szerek: metoxifenozid, indoxakarb hatóanyagok már a lárvák kibújása előtt is alkalmazhatók, lárva ölő hatásuk mellett jelentős tojásölő hatással is rendelkeznek. Fiatal lárvák ellen hatékony a következő keverék: a deltametrin vagy diflubenzuron hatóanyagú kontakt szerekhez kevert acetamiprid felszívódó hatóanyag. A permetléhez tapadásfokozó anyagot is kell adagolni. Védekezés csak akkor lesz eredményes, ha a bokor aljába, belsejébe is bőségesen bejuttatjuk a permetlevet, oda, ahol a kártevő gyakran meghúzódik. Házi kertekben a bokrok figyelésével, a károsított hajtások eltávolításával, megsemmisítésével a lárvák száma lényegesen csökkenthető. A kártevő rajzása elhúzódó, a 3 lepke nemzedék hosszú ideig jelen lehet a puszpáng növényeken, ezért évente többszöri kémiai védekezés válhat szükségessé.

Mikor vihetők ki a szabadba a beteleltetett dísznövényeink?

2022. május 8. 04:36

Szeretném megtudni, hogy a dísznövények kihelyezése a kertbe mikor tekinthető biztonságosnak a teleltetés után?

Koronavírus - Inputanyag-hiányra számítanak, nem fogadnak területi képviselőket a gazdálkodók

2020. március 16. 06:38

A koronavírus okozta világjárvány minden ágazatra, így a mezőgazdaságra is hatással lesz. Elmaradnak a nagy agrárrendezvények, például az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok, de egyéb rendezvények, szakmai konferenciák is. Bezártak az egyetemek, köztük a Szent István Egyetem gödöllői kampusza is, ahol az egyik legelső iráni beteg is tanul. De mit gondolnak a gazdálkodók, milyen hatással lesz rájuk az egészségügyi és gazdasági válsághelyzet?

Mit tegyünk, ha a leander levele sárgul?

2019. június 24. 10:19

S. László kérdése: Leánder bokraim tömegesen hullatják le sárga leveleiket. Foltokat, állatokat nem látok rajtuk Mi okozhatja?

Vége a mediterrán hangulatnak - mitől sárgul el a selyemakác júliusra?

2018. július 9. 07:29

F. Mária kérdése: Teraszom fölé növő selyemakác fám levelei elkezdtek sárgulni és hullani, és ragacsos anyag is hullik róla. Mi okozza?