Érdemes a kertbe ragadozó atkákat telepíteni?

Agrofórum Online

Hogyan "hatnak" a ragadozó atkák, érdemes-e telepíteni a kertbe, meddig tart a védő hatás?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Örülök kérdésének, azt jelzi, hogy a biológiai növényvédelem gondolata eljutott az élő környezethez közel álló emberekhez. A ragadozó rovarok, a kártevők ellenségeinek felhasználása növényvédelmi célra teljesen más szemléletet és alkalmazási módot kíván, mint a megszokott kémiai növényvédelem. Ha azt akarjuk, hogy hatékonyan működhessenek a felhasznált parazita rovarok, életfeltételeiket és védelmüket biztosítani szükséges a teljes vegetáció alatt.

A kereskedelmi forgalomban kapható ragadozó atkák (Typhlodromus pyri) a gyümölcsfákon, szőlőn élő, azokat károsító takácsatkákat – közönséges és piros gyümölcsfa takácsatkákat – és a levél-, valamint gubacsatkákat is fogyasztják. A takácsatkák levelek szívogatásával, a levelek lesárgításával, az asszimilációs felület csökkentésével okoznak jelentős károkat. A levél- és gubacsatkák levél deformációkat, és szintén levélfelület elhalásokat idéznek elő. A szőlő mellett almafáknál és újabban fiatal körtecsemetéknél figyelték meg erős felszaporodásukat. A fás, évelő növények atkái a gazdanövényeiken telelnek, ott vészelik át a telet, kéregrepedésekben és fertőzött rügypikkelyekben.

Ragadozó atka és kétfoltos takácsatka
Ragadozó atka és kétfoltos takácsatka (fotó: treefruit.wsu.edu.crop-protection)

A ragadozó atkák árusítása, terjesztése és kertekben történő felhasználása a téli hideg hónapokban történik, február végéig lehet kihelyezni őket a faágakra. Ekkor az atkák inaktívak, mozdulatlanok, ezért alkalmas a téli időszak az árusításukra. Az időjárás felmelegedésével válnak aktívvá, a fákra rögzített filccsíkról átmásznak a védendő fák ágrendszerére, koronájára. Táplálék után kutatva szétterjednek a kihelyezett fán, és nyárra benépesítik azt. Felszaporodásukhoz idő, több hónap szükséges. Minél több fogyasztható atkát, atkalárvát találnak, szaporodásuk annál dinamikusabb és eredményesebb.

Hasznos tevékenységük feltétele, hogy atkaölő szer, semmi atkákat gyérítő kémiai anyag ne érje a fákat, mivel ugyanazok az anyagok pusztítják a fákat károsító atkákat, mint az azokat elfogyasztó ragadozó atkákat. Csak olyan fás növényeknél ajánlott használatuk, melyeket a későbbiekben atkaölő szerekkel nem permeteznek. A betelepült ragadozó atkák évekig fenn maradnak és folytatják hasznos tevékenységüket, kivéve, ha véletlenül atkaölő szeres kezelésben részesítik a növényt, vagy elfogynak a növényi kártevő atkák, mert felélik azokat.

Faágra rögzített filccsík
Faágra rögzített filccsík

A ragadozó atka őshonos Európában, a hazai fauna része, visszatelepítése nem okoz beavatkozást a rovartársulásokba.

A ragadozó atkák a korábban említett növényeknél teljes egészében kiváltják, helyettesítik a fitofág atkák elleni kémiai védekezést, kevesebb permetezéssel, peszticidterheléssel oldható meg a növények védelme. Érdemes élni vele. Olyan házikertekben, ahol minimálisan vagy egyáltalán nem alkalmaznak vegyszeres kezeléseket, különösen ajánlott bevezetése.

Kiemelt kép: treefruit.wsu.edu.crop-protection

Töredékét használjuk annak, amit tudhat

2023. február 14. 12:23

Álljon itt egy rövidebb összefoglaló, a hazai dróntechnológiát képviselő cégek véleményével egyetemben.

Felértékelődnek a biológiai megoldások

2024. március 20. 14:10

A klasszikus értelemben vett biológiai növényvédelmi eljárások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai készítmények mellett.

Gazdákkal a vércsékért – vagy inkább vércsékkel a gazdákért?

2022. február 9. 22:28

Hogyan érdemes kihelyezni a vörös vércséknek szánt költőládákat? Érdemes T-alakú ülőfákat is telepíteni a lucernatáblákba? Ezekre, és sok más kérdésemre is választ kaptam a Fejér megyei „VÖLGY-HÍD” Természetvédelmi Alapítványtól.

Kutatás és fejlesztés a jövő biológiai növényvédelméért

2018. május 15. 08:23

A mediterrán országokban mára a hajtatott paprikában 100 %-os a biológiai növényvédelem aránya, paradicsomban is már 70 %. Vajon mi lehet a biológiai növényvédelem sikerének titka?