Téli lemosó permetezéshez milyen réz készítményeket javasolnak? Több ismerősöm is és gazdaboltban is a felszívódó hatású Cupromaxot javasolták, mint új készítményt. Valóban alkalmas erre is?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A téli lemosó permetezést mindig az adott fán előforduló károsítók ellen, azok összetétele alapján tanácsos elvégezni. Tehát ahol erős rovarfertőzés (levéltetű, atka, molyok) volt, mivel azok elsősorban a fákon telelnek át, olajtartalmú készítmény használata indokolt. Ahol fán áttelelő gombák és baktériumok okoztak gondot az előző években (monília, tafrína, sztigmína, körte varasodás, baktériumos elhalás stb.), azoknál a réz és kén hatóanyagú lemosó szereket ajánlott használni, mivel azok hatnak ellenük. Ha a felsoroltak együtt, mind előfordulnak, olyan készítményt válasszon, ami mindegyik alkotót együtt tartalmazza!
A lemosó készítmények mind kontakt hatásúak, tehát úgy fejtik ki ölő hatásukat, hogy kapcsolatba, érintkezésbe kerülnek a károsítóval, annak felszínével. Amennyiben a kijuttatás nem egyenletes és nem bő lével történik, számos károsító életben marad és tavasszal folytatja élettevékenységét. Tehát a megfelelő hatás elérésének a lemosás szerű, a felszín minden repedésébe belejutó, egyenletes bevonatot képező permetléeloszlás a feltétele.
Az utóbbi években megjelentek a felszívódó hatású rézkelát hatóanyagú levéltrágyák, melyek nem gombaölő szerek, melyeket, ahogy a nevük is jelzi, zöld növényre, azok leveleire kell kipermetezni, és felszínükön szívódik fel réztartalmuk. A felszívódás fás részek kérgén keresztül nem jellemző. Alkalmazásuk csak vegetációs időszakban eredményes, amikor a permetezendő növényen zöld levelek találhatók, és azok az aktív anyagcsere állapotában vannak, tehát felszívják a levélre adagolt tápoldatot. Télen, így jelenleg is, amikor a lombhullató fákon levél nem található, a fák anyagcseréje leállt, nyugalmi állapotban vannak, a felszívódó hatású réz hatóanyagú permetezés nem tud védelmi hatást kifejteni a fakérgen áttelelő gombák ellen. Kihajtás után már felhasználhatók, amikor a zöld levelek fejlődése megindul, és kialakul a tápanyagot felvevő zöld levélfelület.
Gombabetegségek ellen lemosó permetezésre továbbra is az erre a célra kifejlesztett, bevált és engedélyezett kontakt hatású Cu hatóanyagú szereket ajánlom házikertekben a megadott töménységben:
- Bordóilé neo SC (hatóanyaga bordói keverék) 3-4% töménységben (30-40 ml/10 liter);
- Cuproxat FW (tribázikus rézszulfát) 4-5% töménységben (40-50 ml/10 l víz).
A permetezést rügypattanáshoz közeli időszakra érdemes tervezni, amikor a rügypikkelyek már kissé megpattannak, így a lé közéjük is behatol. Kivitelezéséhez 10 °C körüli, szélcsendes, több napig száraz, csapadéktól mentes idő az optimális, ilyet válasszon! A védekezést előzze meg a metszés, és annak fontos része a beteg ágak, a gyümölcsmúmiák levágása, eltávolítása is. A lemosás során lecsepegő rézoldat a talaj élővilágát károsítja, permetezés előtt ajánlott a fakorona alatti talaj fóliás befedése a szennyezés megakadályozására.