Szívlevelű viaszvirág levele sárgul és foltosodik – mi lehet a baja?

Agrofórum Online

Ajándékba kapott, és becsben tartott viaszvirágom levele sárgul, és foltosodik. Félő, hogy elpusztul, amit nem szeretnék. Az elmúlt évben nem volt semmi baja, az utóbbi időben jött elő a betegsége, amiről a fotót továbbítom. Meg tudják állapítani a betegséget, annak okát?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az Ön növénye a viaszvirágok egy divatos változata a szívlevelű viaszvirág (Hoya kerrii). Futónövény, melynek támasztékra van szüksége nevelése alatt, viaszszerű virágait a levelek tövében képezi. Nem igényes növény, viszont származásánál fogva melegigényes, 18-24 °C közötti hőmérsékletet kedveli. Vastag, viaszos bőrszövettel borított levele miatt kevés vizet párologtat el, takarékosan bánik a vízzel. Öntözni csak akkor ajánlott, ha már a földje megszikkadt, annak felszíne száraz. Laza, szellőző, a vizet könnyen átengedő talaj ajánlott a növénynek, kókusz- vagy tőzegrostot érdemes talajához adni.

Szobai növény, de nyáron félárnyékos helyre kihelyezhető, amikor igényeinek megfelelőek a külső környezeti viszonyok. Világos helyet kedveli, lakásban közvetlen napfény is érheti, de nem a déli napsütés, mivel az napégést okozhat a leveleken. Elviseli a száraz szobai levegőt is.

Szaporítása történhet több leveles hajtások gyökereztetésével vagy levéldugványokkal. Az Ön növénye is egy levéldugvány, szív alakú levelének talajba állított alsó felénél, a levélnyél tövében képezte a gyökereit. A virág gyökerezésével van, volt probléma. Másfél éves levéldugványnak sokkal dúsabb, erőteljesebb gyökérzettel kellene már rendelkeznie. Feltételezésem szerint korábban gyökérzetének egy része elhalt, valamilyen kedvezőtlen körülmény visszavetette, egy időre leállította növekedését, majd később új gyökérzetet fejlesztett. Gyenge gyökérrel a növény kevés vízhez és tápanyaghoz jutott, erre utal a levél sárgulása.

Szívlevelű viaszvirág beteg, foltos levele
Szívlevelű viaszvirág beteg, foltos levele (fotó: a kérdező felvétele)

A viaszvirágok levelein fekete foltosságot több ok is előidézhet, gyakori a gombás vagy baktériumos eredetű fertőzés, ami levélfoltosságot okoz. Előfordulása fokozott öntözés, légmozgás hiánya, kifejezetten párás levegő esetén várható. De foltosodást a növény vízellátási zavara, túlöntözés is kiválthat, amely ödémás foltosodás formájában jelenik meg. Napégés is okozhat foltosodást, valamint szobai kártevők felszaporodása és károsítása is.

A virága jövőjével kapcsolatban, mivel csupán egy levélből áll, és annak felületén alig található ép, zöld, funkcionáló szövetrész, nem tudok biztató javaslatokat adni.

Szívlevelű viaszvirág levelek gyökereztetése
Szívlevelű viaszvirág levelek gyökereztetése

A következő kezeléseket lenne érdemes megpróbálni az „emlékvirág” megmentése érdekében:

  • Ha kaspóban van, ültesse át hagyományos cserépbe, kifejezetten laza virágföldbe!
  • Ritkán öntözze télen, legfeljebb 7-14 naponta, mindig szobahőmérsékletű vízzel, víz a növényt ne érje, csak a talajt!
  • Világos, napos, egyenletes 20-24 °C-os hőmérsékletű, levegő járta, azonos helyen tartsa a lakásban mozgatás nélkül télen!
  • A levelet, annak mindkét oldalát szódabikarbóna 0,5-1%-os oldatával ecsetelje le hetente, az a kórokozóktól mentesíti!

A javasolt kezelések a fekete foltokat nem tudják eltüntetni, sem a jelenlegi beteg leveleket meggyógyítani, viszont a gyökérzetének megerősödése után fejlődő új levelek már egészségesek lesznek.

Az utolsó javaslatom, hogy szerezzen be egy új szívlevelű viaszvirágot, ami már a leírtak alapján végzett szakszerű ápolás után sok örömet fog nyújtani!

Fagyok után – fagyok előtt

2021. december 4. 05:36

Egyáltalán nem dőlhetünk nyugodtan hátra a téli fagyok csodatévő hatásában bízva. Jó pár kártevő és kórokozó képes ideig–óráig, akár nagyon sokáig is dacolni a téllel.

Kalászos gabonák élettani levélfoltosságai

2024. április 3. 05:40

A kalászosok élettani eredetű levélfoltosságai általában a tavasz elején, április hónap folyamán jelentkeznek. Döntően olyan időjárási körülmények mellett, amikor „nincs is tavasz, hanem rögtön a nyár jön”.

Mi ellen kell permetezni a frissen telepített kajszifát?

2023. február 12. 04:38

Frissen telepített kajszifákat milyen betegségek, illetve kártevők ellen kell permetezni?

Kalászosok télen

2021. január 19. 12:18

Az elmúlt év őszének az elmúlt éveknél hűvösebb és csapadékosabb jellege nagy mértékben befolyásolta az őszi kalászos gabonák vetését és ez által a telelőre vonult gabona állományok fejlettségét.