22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta

Szükséges lehet rovarölővel permetezni virágzás idején a szilvát?

Agrofórum Online

Szilvával kapcsolatban van egy kérdésem. Tényleg kell rovarölővel permetezni virágzás idején a szilvafát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szilvafákon a poloskaszagú szilvadarazsak (sárga, valamint a fekete szilvadarázs – Hoplocampa minuta) nem minden évben jelentős, de alkalmi, akár kisebb jelentőségű károkat is tudnak okozni. Az imágók a virágokra, vagyis azok csészecimpájára helyezik el tojásaikat, melyekből kelő lárvák okozzák a kártételt. A terméskezdeményekbe rágnak be, azok belsejében táplálkozva fejlődnek. A fejlettebb terméseken általában már két lyuk figyelhető meg, az egyik a kisebb bemeneti, a másik pedig a nagyobb, a lárva kimeneti nyílása. A fejletlenebb, apróbb terméskezdemények károsodnak általában a szilvadarazsak által, míg a fejlettebb gyümölcsökön a nyár folyamán már többnyire a molyok kártétele látható.

A darazsak által károsított gyümölcsökben a lárvák maguk után hagyják fekete ürüléküket is, melyek szaga poloskára emlékeztető. A beteg termések rendszerint le is hullanak a fáról, majd a hernyók elhagyják azokat és a talajba húzódnak. A lárvák a talajban töltik a telet, majd csak tavasszal bábozódnak, imágóik rajzása pedig az időjárás függvényében április-májusban következik be.

A kártevőnek évente egy nemzedéke van, így főként az elhúzódó virágzási időszak kedvez tojásrakásának, így kártételének. A száraz és meleg évjáratok kedvezőnek tekinthetők felszaporodásuknak, így az ilyen években indokolt lehet a védekezés. A kártevő imágóinak jelenlétét fehér színű ragacslap kihelyezésével is érdemes ellenőrizni. Több darab csapda fára való felakasztásával némileg egyedszámuk is csökkenthető. A csapdázást ajánlatos már április elején megkezdeni, számos fogott egyed esetében a kémiai védekezés indokolttá válik.

A permetezést a virágzás végéhez közeledve, a sziromhullás környékén kell végezni, a méhek védelmének figyelembe vételével (pl. Mospilan). Fontos a jó időzítés, hiszen csak így akadályozható meg a lárvák terméskezdeményekbe való bejutása. A tojásból kelő lárvák csak a terméskezdeményekbe való berágás előtt tudnak növényvédő szerrel találkozni, így a kezelés helyes időzítése kifejezetten fontosnak tekinthető. A kémiai védelem mellett hatásos lehet a talajra hullott apró szilvák rendszeres összegyűjtése is, mellyel a lárvák talajba húzódása akadályozható meg, így a következő évi kártétel mértékét tudjuk lecsökkenteni.  

Kiemelt kép: Pixabay

A Bayer meghozta a döntést: nem kérvényezi az imidakloprid rovarölő hatóanyag megújítását

2020. február 8. 09:38

A Bayer közlése szerint a döntést nem volt könnyű meghozni. A vállalat minden tőle telhetőt megtett azért, hogy bemutassa, a hatóanyagot tartalmazó termékek mekkora jelentőséggel bírnak.

Védelem és energia! TRIKA EXPERT, 2 az 1-ben

2022. január 7. 09:20

ÚJ, starter hatású talajfertőtlenítő rovarölő szer a Sumi Agrotól!

Amikor az 1+1 nem 2, avagy a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek hatása a méhekre

2019. március 27. 15:01

Az elmúlt három évben több vizsgálat történt Magyarországon, mely a rovar- és gombaölő szer tankkeverékek méhekre gyakorolt hatását igyekezett tisztázni.

Mik lehetnek a kiemelkedő telepek a gyümölcsfák törzsén?

2023. február 12. 10:37

Több gyümölcsfám törzsén drapp színű, molyhos, kissé kiemelkedő telepeket találtam. Még nem láttam ilyet. Lekaparva belül kissé morzsás állományú. Képet csatolok a kérdésemhez. Mik lehetnek ezek?