Szükséges permetezni nyáron a cseresznyét monília ellen?

Agrofórum Online

Idős cseresznyefámon sok moníliás termés volt, és még sok ott is maradt. Ezek a múmiák nem szoktak lehullani, rajta telelnek. Ami aggódásra ad okot, hogy rajtuk a gomba világosbarna és szürkés színű gombatelepei láthatók. Nem lenne szükséges ellene permetezni a lombot még nyáron?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A beküldött képeken jól látszik, hogy a moníliagomba konídiumokat termelő telepei aktívak, és folyamatosan képezik fertőző spóráikat, amik őszi lombhullásig fertőzhetik a fákat.

A beküldött képeken kétféle monília gombatelepet lehet felismerni. A termésfertőző monília (Monilia fructigena), ahogy a magyar neve is mutatja, csak a gyümölcsfélék terméseit fertőzi meg, mindig sebzéseken keresztül jut (hatol) be a gyümölcs héjon, és a gyümölcs húsában gyors romlási folyamatot indít el.  A sebzés környékén a gyümölcs húsa megpuhul, megbarnul, majd kifejlődnek a gomba spóratermelő, apró, 1-2 mm nagyságú, kör alakú, kissé domború, okkersárga, világosbarna telepei. A spóratelepek gyűrű formában helyezkednek el a sebzés körül, gyakran több gyűrű is kifejlődhet.

Sebzéseket a szélviharok, jégverés, leggyakrabban a különböző rovarkártevők, például gyümölcsmolyok okozhatnak. A termésfertőző monília ellen elsősorban a sebzések megelőzésével lehet védekezni. A gyümölcshéj sebzéseinek kezeléséhez gyors, néhány órán belüli monília elleni gombaölő szeres permetezés hatékony, aminek megvalósulása ritkán kivitelezhető. Az 1-2 nappal későbbi permetezés már nem vezet eredményhez.

Cseresznyetermés Monilia fructigena fertőzése
Cseresznyetermés Monilia fructigena fertőzése (fotó: Dr. Némethy Zsuzsanna felvétele)

A moníliás gyümölcsök gyors rohadás után lehullanak a fáról, azokat folyamatosan védekezés gyanánt, érdemes összegyűjteni, és vagy a talajba 10 cm mélység alá elásni, vagy PVC zsákban összeszedni, és a kertből kivinni. A fán maradó, összeszáradt gyümölcsmúmiákat télen a metszéskor szokták eltávolítani. Cseresznyefáknál a sok apró múmiát, amik maguktól nem hullanak le, metszéskor nem lehet fizikailag elérni, eltávolítani.

A beküldött fényképen, a cseresznyemúmiákon szürke, tömött spóratelepek is láthatók, ezek a Monilia laxa vagy M. fructicola gombafajok konídiumokat termelő telepei. A M. fructicola a legújabb, behurcolt monília gombafaj, mely virágzáskor betegíti meg a csonthéjas gyümölcsfákat, virág- és hajtáselhalás formájában. Később a gyümölcsök héján, még érés megindulása előtt, képes a gomba az ép bőrszöveten keresztül is behatolni a gyümölcsbe, és annak rohadását okozza. Emiatt ezeknél a gyümölcsöknél (kajszi, őszibarack, szilva, cseresznye, meggy) érés előtt a termések moníliás rothadása ellen szükség lehet gombaölő szeres megelőző permetezésre.

Cseresznyemúmiák szürke színű konídiumtelepekkel
Cseresznyemúmiák szürke színű konídiumtelepekkel (fotó: a kérdező felvétele)

Permetezzünk vagy sem?

Kérdése, annak felvetése jogos! A cseresznye fájáról, a múmiákról, a fertőző monília konídiumok a szomszédos csonthéjasok gyümölcseire rákerülnek, fertőzhetik, ezt feltétlenül indokolt megelőzni. Permetezésre a monília ellen engedélyezett gombaölő szerek hatásosak, többek között a következő szabad forgalmúak közül választhat: Chorus, Fontelis, Prolectus, Signum, Switch, Teldor.

Mind a három moníliafaj a fertőzött fák fakérgén, azok repedéseiben is áttelel. Alapvető védekezési mód ellenük a réz hatóanyagot tartalmazó téli időszakban végzett lemosó permetezés. Kulcsfontosságú kezelés, nem szabad kihagyni!

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

2023. május 30. 04:36

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.

Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

2020. március 2. 15:18

K. Tamásné kérdése: Kertemben sok gyümölcsfa található. Hányszor és mikor kell permetezni a kerti gyümölcsfákat?

Kalászfuzáriózis és vörösrozsda: járványveszélyes a helyzet őszi búzában

2019. május 19. 08:59

A kalászfuzáriózis és a vörösrozsda fertőzés veszélye mellett nem elhanyagolandó a többi kórokozó elleni védelem sem. A gabonalisztharmat és a levélfoltosság betegségek, valamint a szeptóriás levél- és kalászfertőzés kórokozói számára is kedvezően alakulnak a további fertőzés feltételei.