Tavaly erősen visszavágtam a borostyánt, mivel elhatalmasodott. Most viszont levelein sok sötétbarna folt látható. Korábban még nem láttam hasonlót. Mi okozta, tehetek-e valamit ellene?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A borostyán (Hedera helix) nagy túlélő növény, alkalmazkodik a környezetéhez, elviseli a szárazságot, a nedves viszonyokat egyaránt. Eredeti helyén elsősorban aljnövényzet, más fás növények alatt szokta elfoglalni a szabadon maradt területet. Mivel alkalmazkodó, a szélsőséges viszonyokat is toleráló, könnyen és többféle módon is szaporodó növény, igen gyakori előfordulása. Sok helyen, a természetes módon megtelepedő egyedeit szokták kertekben nevelni és továbbszaporítani.
Megújuló képessége is kiváló, bírja a nyírást, visszavágást, aminek hatására dúsan fejleszti új hajtásait. Kertjében is ez történt. A tavalyi erős visszavágás után még tavaly ősszel sok új hajtást növesztett, ezek dúsan, egymás mellett és felett nőttek, tömör növénytömeget alkottak.
Közismert, hogy a tavalyi év, az ősz is, szokatlanul csapadékos volt, a gyakori esők hatására a tömör lombot alkotó fiatal borostyánlevelek tartósan nedvesek maradtak. Ezek a körülmények kedveztek a borostyánt fertőző baktériumos levélfolt betegség (kórokozója: Xanthomonas campestris pv. hederae) felszaporodásának. A baktérium neve is mutatja, hogy ez a kórokozó kifejezetten erre a növényre specializálódott, csak a borostyánt fertőző baktériumváltozatról van szó.
Leveleken okozott tünetei egyértelműek: egynemű, egyszínű sötétbarna, feketébe hajló, szegletes, mellékerek által határolt foltok. Szegélyük körül a levélszövet elsárgul, sárga udvar szegélyezi, ami különösen jól látható, ha a levelet a fény felé tartva, áteső fényben nézzük. A sárga sávot a növényi sejteket lebontó baktériumenzimek aktivitása okozza. A foltok kifejlődése után a levelek lesárgulnak, amit a levelek hullása követ. A fiatal leveleket fertőzi, az időseket már nem.
A betegség olyan helyen és körülmények között szokott felszaporodni, ahol a borostyán és környezete tartósan nedves, a levelek nem száradnak fel. A baktérium kórokozó vízcseppekkel – esővíz és esőztető öntözés – terjed és a vizes levelek érintkezésével. A védekezést az előbbiek ismeretére kell alapozni. A túlzottan dús lombot ki kell ritkítani, hogy átszellőzhetővé váljon. A lehullott, beteg leveleket, hajtásokat év közben is el kell távolítani, a foltos levelek a betegség továbbterjedésének gócpontjai.
Az állományt folyamatosan tisztán kell tartani. Ahol borostyán él a kertben, az esőztető öntözés ne érje annak lombját, főleg nem árnyékos helyen. Az öntözést mindig reggelre vagy kora délelőtti órákra időzítsék, hogy legyen ideje a leveleknek a felszáradásra! A betegség megelőzésének alapja a levelek szárazon tartása. Végső esetben megoldás lehet az állomány radikális visszavágása, a fertőzött hajtások levágása, és új hajtások nevelése, ami száraz időjárási időszakra essen, ne ősszel történjen!
Kémiai védekezésre, a lomb kezelésére alkalmasak a réz hatóanyagú gombaölő szerek, bármelyik megfelelő. A kedvező hatás elérése érdekében a levelek mindkét oldalára jusson a rézoldatból, valamint tapadásfokozó anyag is szükséges a permetlébe.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele