Tényleg könnyű bodzát termeszteni?

Agrofórum Online

Másod éves fekete bodza bokraim levelei foltosak, többsége elhalt. Azt hittem, hogy a bodza probléma mentes növény, erdőszéleken minden kezelés nélkül szépen nő. Van-e más betegsége, kártevője is, amire számíthatok?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Sokan elkezdték üzemileg is termeszteni a bodzát, és Önhöz hasonlóan váratlan kihívásokkal találkoztak. Az „igénytelennek, ellenállónak” vélt bodzán számos károsító jelenhet meg.

A közvetlen kérdése a bodza leggyakoribb levélfolt betegségére irányult, ez a cerkóspórás levélfoltosság (kórokozó Cercospora depazeoides). A leveleken néhány mm-es világosbarna színű elhaló foltokat okoz sötétbarna szegéllyel, a foltok gyakran összeérnek, és bennük – a levél színén és hátoldalán is – fekete apró kiemelkedő pontok, a szaporító képletei láthatók. Azokon képződő fertőző spórák terjesztik a kórokozó gombát. Párás, esős időben a foltosodás miatt a lombozat idő előtt elhal, a növény a lombozatát elveszíti, levelei lehullanak. Levélfoltosságot más, bodzán kevésbé gyakori gombafajok is (Ascochyta, Phoma, Phyllosticta) is okozhatnak.

Számos vírus is fertőzi a bodzát, és különböző színelváltozásokat idéznek elő a leveleken: ilyenek a sárga mozaik, klorotikus gyűrűs mintázat, rajzolat, levélsodródás stb. A vírusok egy része sok tápnövényű, de vannak kifejezetten bodzára specializálódott vírusok is. Törekedni kell az igazoltan vírusmentes szaporítóanyag vásárlására, és a kiültetett növények vírusterjesztő rovar vektorai (levéltetvek) elleni rendszeres védekezésre.

A bodzát erősen szokták metszeni, alakítani, eközben a sebek különböző parazita gombákkal fertőződhetnek, amik a fás részek elhalásához vezetnek. Ezt megelőzendő a vágó eszközöket folyamatosan fertőtleníteni kell, visszavágásnál igyekezni kell minél kisebb sebek kialakítására, és a sebek gyógyulását sebkezelő szerekkel kell gyorsítani.

Gyakori kártevői a bodza levéltetű (Aphis sambuci) és a fekete répa levéltetű (Aphis fabae), szerepük a lombozat deformációján kívül a vírusok terjesztése miatt jelentős, ezért védekezést igényelnek. A többi szívó kártevő mellett – takácsatka, bodza-levélatka, bodza tripsz, pajzstetvek, kabócák – különböző ormányos bogarak és lepke hernyók is károsíthatják rágásukkal a bodza leveleit és rügyeket.

Terméseik nedvét különböző poloska fajok szívogatják, valamint megjelent egy viszonylag új invazív károsító a pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii), ez utóbbi elsősorban bogyós gyümölcsűekre jelent veszélyt. A bodza bogyók romlását, „penészedését” leggyakrabban Aspergillus, Fusarium, Botrytis gombafajok idézik elő.

A felsorolás elég hosszú, és nem is teljes. Ebből látszik, hogy nem „könnyű” növény a bodza, figyelmet kíván a nevelése, ápolása.

Ellepték a kiskertet a burgonyabogarak

P. Gábor kérdése: Hogyan tudok védekezni a burgonyabogár ellen, ellepték a növényeimet?

Mitől barnultak el a meggyfa virágai? Mit tegyünk?

2022. május 21. 04:05

A meggyfánk tele volt gyönyörű virágokkal, egy éjszakára viszont 5 fokra hűlt a levegő, páras is volt és szinte 2 nap alatt bebarnult. A törzsön egy gyantafolt mar ősszel látható volt.

Miért lankadnak le a szobai futóka levelei?

2023. január 22. 04:36

Nemrég elkezdett lankadni a szobai futóka néhány levele, melyből már pár le is hullott. Mit tehetnék a jelenség ellen?

Milyen növényvédő szerrel védekezhetünk eredményesen földibolha ellen?

2022. augusztus 3. 04:36

Földibolha elleni védekezésünk fejes káposztánál idén sikertelen volt. Tudnának ajánlani megfelelő növényvédő szert ellenük?