13℃ 6℃
március 31. Árpád, Benjámin, Benő

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

Agrofórum Online

Hazánkban is egyre kedvezőbb környezeti körülmények alakulnak ahhoz, hogy a pisztácia otthon érezhesse magát. Megszólítottuk az úttörő termesztőt.

A pisztácia fája jellegében leginkább a cserszömörcére hasonlít, hiszen a szömörcefélék családjába tartozó növényről van szó. Kétlaki növény lévén a termésképzéshez hím- és nőivarú növényekre is szükség lesz. Az értékes termésű, gyantás illatot árasztó növény jó választás lehet ott, ahol az aszályos körülmények miatt más növény nehezen állja meg a helyét, jóllehet, hazánkban még nagy ültetvényes tapasztalatok nincsenek.

Hazai úttörő a pisztácia termesztésében

Badics László a hazai úttörők közé tartozik, és tapasztalatai értékesek lehetnek a vállalkozó szelleműek számára is. Terméshozama 15-20 éves korára éri el a maximumát, és abban az esetben, hogyha nem zsarolják le a fát (gondoljunk csak az intenzív termesztésre Kaliforniában), ez a terméshozam hosszú távon is fenntartható, de ettől kezdve nem számíthatunk a hozam növekedésére.

A pisztácia termesztésére hazánkban is mód nyílik
A pisztácia termesztésére hazánkban is mód nyílik (Fotó: Baklanova Szandra)

A pisztáciának is kell a fagy

A pisztáciának is kell a fagy, a téli mélynyugalomra: László szerint a mínusz 20-25 fok is elviselhető a növény számára, és úgy véli, hogy az egyébként rendkívül dekoratív növény dísznövényként egyáltalán nem igényel öntözést, azonban, hogyha termő fát szeretnénk, 2-3 öntözést meghálál.

Kedvező termőhely

Ugyan a pisztáciának még nem a legkedvezőbb a hazai klíma, mivel nem eléggé aszályos az esősebb időszakok miatt, a talaj, termőhely tekintetében találhatunk kielégítő helyet számára. Kerülni kell a fagyzugos, párás, megrekedő levegőjű területeket, ahol a talaj köves, sziklás, és egyben tápanyagdús is.

Badics László bazalttörmelékkel egészítette ki a köveskáli talajt, bár óva int attól, hogy a fiatal fák gyökerét túlzottan terítsük a sötét színű kőzettörmelékkel, hiszen az a nyári időszakban perzselheti a fiatal pisztáciát. A talajkezeléstől a zamatanyagok gazdagodását várja a termelő.

A növény természetes környezetében sokkal kevesebbet terem, a fenntarthatóság szellemében azonban pelletált marhatrágyát a gyökérzónába juttatva nagyobb sikereket érhetünk el.

További részletekért tekindsd meg videónkat!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Újdonság: kalászosok szemenkénti vetése a gyakorlatban

2021. május 1. 08:12

Szemenkénti vetőgép juttatta a talajba az őszi búza vetőmagot Bükön és Mosonmagyaróváron. Az új, ám például Németországban már évek óta alkalmazott technológiához speciális adagolót is fejlesztettek, amivel a kalászosokat is - a kukoricához vagy éppen a napraforgóhoz hasonlóan - szemenként lehet elvetni.

Hogyan érdemes metszeni a szuperintenzív almaültetvényben? - Tanácsok a KITE-től

2023. március 19. 17:38

Poór Miklós és fia, Poór Péter családi gazdasága régóta a KITE Zrt. technológiai partnere. Idén egy 2019-es telepítésű almaültetvényüket látogattuk meg Nyírmadán.

Mire képes az orosz technika? - Tordason néztük meg a Versatile RSM 161 kombájnt

03:50

Mire képes az orosz technika? - Tordason néztük meg a Versatile RSM 161 kombájnt

2017. október 8. 21:07

Július közepén betakarítási bemutatósorozatot tartott az ország több pontján a Vektor Holding Kft., amelyek során a Versatile kombájnok néhány típusát próbálhatták ki a gazdálkodók éles, gyakorlati körülmények között. Az Agrofórum a tordasi rendezvényre kísérte el a forgalmazót, ahol megnéztük a Versatile RSM 161 betakarítógépet.

Hosszú kihagyás: újdonságok az Amazone-tól

3:47

Hosszú kihagyás: újdonságok az Amazone-tól

2023. november 28. 11:50

Az Amazone több mint 2000 négyzetméteren állította fel standját az Agritechnica 2023 kiállításon, Hannoverben. Hosszú kihagyás után a vállalat sok újdonságot hozott az érdeklődők számára idén is...

Talajvizsgálat teafilterrel

2022. február 24. 08:40

Hogyan lehet egy idős, körülbelül 20 éves szilvaültetvén termőképességét fokozni?

A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

11:53

A regeneratív mezőgazdaság élvonalában

2024. január 20. 11:10

A regeneratív, vagy talajmegújító mezőgazdaság alapköveit hazánkban a kilencvenes években fektették le, és azóta egyre bővül a gyakorló gazdálkodók köre is, köszönhetően első sorban a Talajmegújító Gazdák Egyesületének, amely 2015 óta csapattá szerveződve, az információmegosztás és támogatás útján küzd azért, hogy a talaj védelmét előtérbe helyező gazdálkodási forma egyre nagyobb teret nyerhessen hazánkban is.