34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Miért fontos az árvakelés kezelése?

Agrofórum Online

A magára hagyott árvakelés jelentős növényegészségügyi kockázatokat rejthet. A növényvédelmi kezelések híján olyan fertőzési forrást jelenthet, amely a környező gazdálkodók számára többlet védekezési költséget eredményez a jövőben.

Az árvakelés a különböző kultúrák betakarítása után hátramaradva másodlagos állományt hozjat létre. Előfordulhat, hogy a kipergő magok olyan sűrű, a védekezés hiányában erősen fertőzött állományt alkotnak, mely a ,,gazda gyógyító szeme” hiányában komoly növényegészségügyi kockázatot eredményez.

Az árvakelés elhanyagolása komoly növényegészségügyi kockázatot jelenthet.
Legalább három, különböző kórokozót számoltunk össze (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

Nincs ez másképp annak a Domony melletti árvakelésnek az esetében sem, amely dús, sűrű, összefüggő zöldtömeget képez. Legalább három különböző, szemmel látható tünetet okozó kórokozó számára képez megfelelő ,,táptalajt”.

Soron következő esettanulmányunk Hertelendy Péter növényorvos szakértő támogatásával valósult meg, és bízunk benne, hogy sokak számára hasznos tartalmat közvetít.

Az Agrofórum Youtube csatornájára feliratkozva további hasznos agrártartalmakat nézhet(sz) meg!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Regeneratív forradalom? - Gyakorlati oktatási programot indít a Talajmegújító Gazdák Egyesülete

2023. február 13. 07:57

A regeneratív, talajmegújító termelési módszerek alkalmazása hazánkban - sok más országhoz hasonlóan - még gyerekcipőben jár.

Lesz-e jövője a magyar kukoricatermesztésnek? - Befejeződött a kukorica betakarítása Lengyeltótiban

03:09

Lesz-e jövője a magyar kukoricatermesztésnek? - Befejeződött a kukorica betakarítása Lengyeltótiban

2019. november 2. 06:20

Az utolsó kukoricatáblán dolgozik a kombájn a lengyeltóti kertek tövében október 24-én. Légrádi Miklós ismét egy sikeres évet zárhat Somogy megyében, aminek a szigorú, talajnedvesség-megőrző technológia, a szántás nélküli talajművelés és a mulcsba vetés az alapja.

Fergeteges gépkavalkád Lajoskomáromban - Lemken és Farmet újdonságok az Andest Gépshow-n

05:08

Fergeteges gépkavalkád Lajoskomáromban - Lemken és Farmet újdonságok az Andest Gépshow-n

2019. augusztus 28. 10:36

Augusztus 2-án Farmet és Lemken talajművelő eszközök lepték el a Fejér megyei Lajoskomárom határát, ahol az Andest-2005 Bt. tartotta meg immáron hagyományos, nagyszabású szántóföldi gépbemutatóját. A rendezvényen a két márka legújabb fejlesztéseivel ismerkedhettek meg a gazdálkodók.

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

13:09

A pisztácia lehet az egyik új kultúránk?

2024. október 1. 10:40

Hazánkban is egyre kedvezőbb környezeti körülmények alakulnak ahhoz, hogy a pisztácia otthon érezhesse magát. Megszólítottuk az úttörő termesztőt.

A piliscsabai suttyók nyerték a mezőgépész versenyt Mezőfalván - Legyél te is mezőgépész!

02:34

A piliscsabai suttyók nyerték a mezőgépész versenyt Mezőfalván - Legyél te is mezőgépész!

2019. június 12. 07:35

Május 24-én, a NAK Szántóföldi Napokon rendezték meg a MEGFOSZ Legyél Te is mezőgépész országos szakmai bajnokságának egyik tavaszi fordulóját. 20 csapat, mintegy 100 versenyző közül az előválogatón legjobban szereplő négy gárda mutathatta meg tudását Mezőfalván. A piliscsabai Szakma gyöngyei, a jánoshalmai Szakembörök és a pápai Mezős 5-ös csapat előtt végül a szintén piliscsabai Suttyók nyerték meg a négy feladatból álló versenyt.

Mi lesz veled növényvédelem?

6:25

Mi lesz veled növényvédelem?

2023. december 12. 14:40

Mezőgazdasági növényeink egészségvédelme, vagyis a növényorvoslás helyzete meglehetősen változékony. A Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara hagyományos, és idén 18. alkalommal megrendezett Növényorvos napot a ,,Mi lesz veled növényvédelem” kérdéskör határozta meg. Meghatározó körülményeket teremtenek az európai uniós szabályozások, amelyek értelmében 2030-ig meg kell feleznünk a felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.

Mit tegyünk a parlagfű ellen?

04:14

Mit tegyünk a parlagfű ellen?

2024. július 17. 08:40

Az Agrofórum Kiskert keretein belül a házikerti, és kiskerti volumennel rendelkezők számára adunk értékes információkat. A parlagfű a bolygatott területeken megjelenő első gyomnövényfajok egyike. Az idő előrehaladtával egyéb gyomnövények is megjelennek, amelyek elnyomhatják ezt a jelentős egészségügyi kockázattal rendelkező növényt, ugyanakkor nem alapozhatjuk csupán erre az ellene való védekezést. Mit tehetünk? Zsigó György növényorvos válaszol.