6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Mik okoznak a fák törzsén repedéseket?

Agrofórum Online

Mik okoznak a fák törzsén repedéseket? Meg lehet határozni az okát a repedés alakjából?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A leggyakoribb fatörzs repedéseket a téli fagykár okozza gyümölcsfáknál, díszfáknál egyaránt.

A fatörzs déli, napnak kitett oldalán, ahol a napsütés déli órákban erősen felmelegíti a fatörzset, majd éjjel erős fagy követi, ott szoktak kialakulni az úgynevezett fagylécek. A repedések egyenes vonalúak, függőleges irányúak, és a faszövetig mélyen behasadnak, kinyílik a fa-szövet. Fagyok okozta repedésekre vonatkozó kérdést és választ, előző év decemberi szaktanácsadási témák között ajánlom figyelmébe.

Fatörzsön rövid, szabálytalan alakú, cikk-cakk formában lefutó, sekély repedéseket okozhat a fák egyenetlen vízellátása, és annak következtében fellépő lökésszerű növekedése. A növények gyökereik révén veszik fel a tápanyagot vízben oldott formában. Amikor a talaj nedvessége lecsökken, kevés vízhez jutnak, egyben kevés tápanyaghoz is a növények, növekedésük lelassul vagy leáll. A talajba bekerülő váratlan nagy vízmennyiség esetében a szomjazó növények anyagcseréje, növekedése hirtelen felgyorsul, próbálják pótolni a hiányzó vizet.

A talaj extrém száraz és nedves periódusainak váltakozása a törzs kéreg- és háncsszövetének felrepedését idézi elő. Az egyenetlen vízellátásból eredő kéregrepedéseket kiegészítő öntözéssel lehet/kell megelőzni. Az éghajlati változások ismeretében indokolt kialakítani kertekben is az öntözés lehetőségét, és alkalmazni is azt. Fák esetében – nyári melegben, hetekig elhúzódó csapadék mentes időszakokban fánként 60-200 liter vízpótlásra is szükségük lehet a fáknak méretüktől függően.

Kéregrepedést, kéreg elválást a fatestben, kéreg alatt élő kórokozók vagy kártevők is okozhatnak. A fellazult kéreg foltokat felfejtve, előtűnnek a rovarok, ott élő lárvái, és gyakran elszíneződő, barna színű fa-szövet, ami kórokozó fertőzést jelez. A faszövetben élő rovarok nem csak a rágásukkal, a törzs szöveteinek rágásával károsítanak, hanem testükön kórokozó gombák terjesztését is végzik. A leváló kérget éles eszközzel le kell vágni, az elszíneződő, elhalt szövetet ki kell metszeni a faszövetből egészen az egészséges részig, majd réz hatóanyagú permetlével lekezelni. 1-2 nap múlva, amikor a seb beszáradt, a sebeket faseb kezelővel be kell fedni. A vágó eszközökre tapadt beteg növényből származó növényi nedvet fánként feltétlenül hatástalanítani, fertőtleníteni szükséges.

Mi válthatja ki a levélhullást a sárgabaracknál, mivel tudom megállítani?

2023. július 30. 04:38

Sárgabarackfa leveleivel van problémám. 2022-ben sok levél lepotyogott a fákról, a jelenség alulról indult felfelé. Gombaölő szerrel és komplex lombtrágyával is permeteztem a fákat, de a jelenség nem állt le. Idén folytatódott. Volt téli lemosó permetezés is, és tavasszal a moníliát, levéltetveket időben megfogtam, nem okoztak kárt a fákon. Mi válthatja ki a levélhullást, mivel tudom megállítani?

Hogyan savanyíthatjuk a talajt a körte számára?

2020. április 12. 05:36

Sz. Balázs kérdése: Segítségüket szeretném kérni. Hogyan lehet csepegtető öntözéssel savanyítani a talajt ahhoz, hogy megfelelő legyen a ph értéke a körtének a kedvező tápanyag-felvételhez.

Milyen rovar lárvája károsít a ribiszke vesszőjében?

2023. március 31. 11:13

Ribiszke metszése közben több olyan ágat is találtam, aminek a közepében hernyó élt. Milyen rovar lárváját találtam meg? Lehet ellene védekezni?

Hogyan gondozzam az ajándékba kapott primulát?

2023. március 19. 04:39

Nőnapra ajándékba kaptam egy szép primulát. Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy hogyan gondozzam!