A medvehagyma az első igazi, tavaszi vadontermő kincsünk. Felelősen szedjünk, elkerülve a természetvédelmi területeket és ne keverjük össze más növényekkel gyűjtéskor!
A medvehagymaszezon beérkezésével sorra jelennek meg azok a cikkek is, hogy ne keverjük össze a gyöngyvirággal. Azért szerencsére nem is egyidőben vannak jelen a természetben sem, így nem olyan könnyű összetéveszteni őket, de megmutatom az eltéréseket is a két növény között.
„A medvehagyma levele kizárólag nem védett területeken gyűjthető…” – írja a Mecsekerdő Zrt. Mivel ennek az értékes gyógy- és aromanövénynek a gyűjtése fokozott terhelést is ad az erdei ökoszisztémára, így mindenki csak maximum 2 kg-os mennyiségig gyűjthet saját fogyasztási igényei szerint.
Szerencsére a Mecsekerdő honlapjáról letölthető egy Erdőtérkép, ahol a biztonságos gyűjtési helyeket is megtaláljuk.
Milyen növény a medvehagyma?
A medvehagyma (Allium ursinum) az amarilliszfélék családjába tartozó növény, tipikusan az erdei flórában található meg. Érdekessége, hogy igen intenzív az illata, mégis a fokhagymaillatot nem hagyja meg a szájban és a bőrön, mint a gerezdes fokhagymánk.
Az erdőben a barnamedvék és a vaddisznók is kedvelik, szívesen kiássák a földből a medvehagymát.
Magyarországon Zalában, Somogyban és Baranyában a legelterjedtebb. Évelő növény és a jó vízgazdálkodású talajokban fordul elő. A medvehagymának főleg a leveleit gyűjtik, de az un. medvekapri, mint a medvehagyma elvirágzott még puha virágzata is szedhető és salátákba keverve rendkívül finom. A savas kémhatású talajokban fog előfordulni.
Milyen növényekkel keverhető össze a medvehagyma?
Gyakori dilemma a medvehagyma esetében, hogy vajon biztos medvehagyma-e, amit látnak vagy netán gyöngyvirág?
A jó hír a kételkedőknek az, hogy az esetek 99%-ban a gyöngyvirág már a talajból kibújva is másképp néz ki, a medvehagymához képest. Ráadásul a megjelenésük sem esik egy időszakra. A medvehagyma a koraibb, ilyenkor még a gyöngyvirág javában pihen a talajban. A másik fontos ismertetőjegye, hogy a medvehagyma fokhagyma illatú, igen intenzíven, míg a gyöngyvirág levele szinte teljesen szagtalan, nemhogy nem fokhagymaillatú. A harmadik nagy felismerési irány az, amikor megvizsgáljuk akár a virágját, akár a levelét a két növénynek.
A klasszikus gyöngyvirág átellenes kis virágharangokban lefelé bókolva magasodik ki a levelek között, sokszor megbújva a levelek között. Ezzel ellentétben a medvehagyma virága felfelé emelkedve, maga a levelek fölé is emelkedve látható, ráadásul szép, ernyővirágzat.
A leveleknél is van eltérés: a gyöngyvirág levelei hamvaszöldek, míg a medvehagymánál a színe fényes zöld és a fonák matt.