Házikert

Ültessünk festőnövényeket!

Agrofórum Online

A régi világban, amikor még nem, vagy csak korlátozott mennyiségben lehetett színes ruhákat kapni, nagy keletje volt a festőnövényeknek, amelyeknek gyökereiből, leveleiből, virágaiból meseszép festékeket tudtak kinyerni. Ezek a növények azonban most is izgalmas szegletét képezhetik a kertünknek, kiváltképp, ha napos, tápanyagban gazdag földbe ültetjük őket.

A tapasztalatok szerint ahhoz, hogy elegendő mennyiségű festékanyagot tudjunk kinyerni a növényekből, fajtánként egy négyzetméter hellyel kell számolnunk az ágyásban. Jó tudni, hogy egyes növények csak az első évben adnak igazán erős színanyagot, ezért ezeket érdemes az első év után eltávolítani és mást ültetni a helyükre. Ez természetesen nem vonatkozik a fákra és bokrokra.

Most azonban lássuk, mely növényekből milyen festékanyag nyerhető, és melyik részük tartalmazza a színanyagot!

  • élénk almazöld: kapotnyak (teljes növény), csalán (friss levele)
  • kék: festő csülleng (levele), pitypanggyökér (gyökere), boróka (termése), bodza (bogyója)
  • sötétkék: indigó (levele)
  • vörös: festőbuzér (gyökere), festőmüge (gyökere), ragadós galaj (gyökere), tejoltó galaj (gyökerei, virágai)
  • sárga: festő pipitér (virágai), sárga festőfű (virágai), festő rezeda (virágai), körtefa és fagyal (levele), bodza (levele), körömvirág (virágai), cserszömörce (levelei, ágai)
  • sötétsárgától a narancssárgáig: szépecske (virágai), vöröshagyma (héja), sáfrányos szeklice (virágai)
  • fekete: földibodza (kérge és gyökere), orvosi tüdőfű (gyökere), som (kérge), kőris (kérge)
  • barna: almafa, diófa (kérge), szurokfű (virágai, levelei, szára)
  • zöld: dió, fűz (levele)
  • bíbor: bodza (kérge), rózsa (virágai)

Az ágyásokat jó esetben már ősszel kigazoltuk és megtrágyáztuk, így tavasszal már csak az ültetés vár ránk. Érdemes minden ágyást felirattal ellátni, hiszen így biztosan nem felejtjük el, mit honnan várunk előbukkanni, de ez is egy szép díszítőeleme lehet a kertünknek.

A különféle eljárásokkal kinyert festékek természetes anyagból (gyapjú, len, kender, selyem) készült textilek, fonalak, de fal, fa és papír festésére is használhatóak. A festékanyagok nagy részét vízben ki lehet vonni, a többi pedig éterben vagy borszeszben oldódik. Sok szín eredendően mást mutat, mint amilyenné a kezelés során válik, így például az indigóból kinyert anyagok sokszor sárgás árnyalatúak, és az elkészítési folyamat során, a levegőn válnak kékké. Amennyiben a festőnövényekből kivont festékanyagokkal kelméket színezünk, mindig ügyeljünk rá, hogy a folyamat végén használjunk valamiféle színmegkötő anyagot, így például rézgálicot.

Kelmefestés-kisokos

  1. Viseljünk kesztyűt, különben napokba telhet, mire a bőrünkről lekopik a festék.
  2. Annyi használjunk, amekkora súlyú a festendő kelménk vagy fonalunk.
  3. A növényekből áztatással vagy főzéssel nyerhetjük ki a színanyagok.
  4. A festőnövények szárítva és frissen egyaránt használhatók.
  5. A felhasznált növények mennyiségétől függ a szín erőssége.
  6. Fixáláshoz használjunk rézgálicot, timsót, ecetet.

Érdekesség

Noha a múlt század elején még csak harminc festőnövényt ismertek, napjainkban Székelyföldön több mint hatvan festőnövényt használnak ma is, amelyek java vadon él. Az ezekből nyert festékanyagokkal színezett gyapjúfonalakból híres szőnyegeket készítenek.

Forrás:
Atlasz Kiadó: Gyógy- és fűszernövény kalauz
Wikipedia

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?

Köhögésűző martilapu a kerti ágyásban

2022. április 23. 06:36

A martilapu értékes alapanyagainak köszönhetően napjainkban is helyet kap a kertek ágyásaiban.

Burgonyatermesztés magaságyásban

2023. április 16. 07:34

Sokan azt mondják, hogy a krumpli olyan olcsó, akkor miért termesszük otthon?

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék I.

2021. november 29. 07:36

Lassan kezdődik a téli madáretetés főidőszaka, amikor szárnyas vendégeinknek nagy szükségük van a segítségünkre. Használjuk ki az alkalmat, és figyeljük meg az etetőhöz érkezőket! Mely cinegefajokat fedezhetjük fel közülük? Ismerkedjünk meg közelebbről a széncinegével, a kékcinegével és a barátcinegével!

Madársaláta termesztéséről mit kell tudni?

2023. március 28. 07:36

A madársaláta egy olyan növény, amelyet akár a téli hónapokban is felhasználhatunk saláták vagy szendvicsek készítéséhez. Ismerkedjen meg ezzel a zsenge leveles zöldséggel!