Házikert

Ültessünk festőnövényeket!

Agrofórum Online

A régi világban, amikor még nem, vagy csak korlátozott mennyiségben lehetett színes ruhákat kapni, nagy keletje volt a festőnövényeknek, amelyeknek gyökereiből, leveleiből, virágaiból meseszép festékeket tudtak kinyerni. Ezek a növények azonban most is izgalmas szegletét képezhetik a kertünknek, kiváltképp, ha napos, tápanyagban gazdag földbe ültetjük őket.

A tapasztalatok szerint ahhoz, hogy elegendő mennyiségű festékanyagot tudjunk kinyerni a növényekből, fajtánként egy négyzetméter hellyel kell számolnunk az ágyásban. Jó tudni, hogy egyes növények csak az első évben adnak igazán erős színanyagot, ezért ezeket érdemes az első év után eltávolítani és mást ültetni a helyükre. Ez természetesen nem vonatkozik a fákra és bokrokra.

Most azonban lássuk, mely növényekből milyen festékanyag nyerhető, és melyik részük tartalmazza a színanyagot!

  • élénk almazöld: kapotnyak (teljes növény), csalán (friss levele)
  • kék: festő csülleng (levele), pitypanggyökér (gyökere), boróka (termése), bodza (bogyója)
  • sötétkék: indigó (levele)
  • vörös: festőbuzér (gyökere), festőmüge (gyökere), ragadós galaj (gyökere), tejoltó galaj (gyökerei, virágai)
  • sárga: festő pipitér (virágai), sárga festőfű (virágai), festő rezeda (virágai), körtefa és fagyal (levele), bodza (levele), körömvirág (virágai), cserszömörce (levelei, ágai)
  • sötétsárgától a narancssárgáig: szépecske (virágai), vöröshagyma (héja), sáfrányos szeklice (virágai)
  • fekete: földibodza (kérge és gyökere), orvosi tüdőfű (gyökere), som (kérge), kőris (kérge)
  • barna: almafa, diófa (kérge), szurokfű (virágai, levelei, szára)
  • zöld: dió, fűz (levele)
  • bíbor: bodza (kérge), rózsa (virágai)

Az ágyásokat jó esetben már ősszel kigazoltuk és megtrágyáztuk, így tavasszal már csak az ültetés vár ránk. Érdemes minden ágyást felirattal ellátni, hiszen így biztosan nem felejtjük el, mit honnan várunk előbukkanni, de ez is egy szép díszítőeleme lehet a kertünknek.

A különféle eljárásokkal kinyert festékek természetes anyagból (gyapjú, len, kender, selyem) készült textilek, fonalak, de fal, fa és papír festésére is használhatóak. A festékanyagok nagy részét vízben ki lehet vonni, a többi pedig éterben vagy borszeszben oldódik. Sok szín eredendően mást mutat, mint amilyenné a kezelés során válik, így például az indigóból kinyert anyagok sokszor sárgás árnyalatúak, és az elkészítési folyamat során, a levegőn válnak kékké. Amennyiben a festőnövényekből kivont festékanyagokkal kelméket színezünk, mindig ügyeljünk rá, hogy a folyamat végén használjunk valamiféle színmegkötő anyagot, így például rézgálicot.

Kelmefestés-kisokos

  1. Viseljünk kesztyűt, különben napokba telhet, mire a bőrünkről lekopik a festék.
  2. Annyi használjunk, amekkora súlyú a festendő kelménk vagy fonalunk.
  3. A növényekből áztatással vagy főzéssel nyerhetjük ki a színanyagok.
  4. A festőnövények szárítva és frissen egyaránt használhatók.
  5. A felhasznált növények mennyiségétől függ a szín erőssége.
  6. Fixáláshoz használjunk rézgálicot, timsót, ecetet.

Érdekesség

Noha a múlt század elején még csak harminc festőnövényt ismertek, napjainkban Székelyföldön több mint hatvan festőnövényt használnak ma is, amelyek java vadon él. Az ezekből nyert festékanyagokkal színezett gyapjúfonalakból híres szőnyegeket készítenek.

Forrás:
Atlasz Kiadó: Gyógy- és fűszernövény kalauz
Wikipedia

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – A házi rozsdafarkú és az őszapó

2022. január 22. 04:36

Az elmúlt napokban és hetekben ismét a téli időjáráshoz méltó havazás, mínuszok és benépesült madáretetők köszöntenek minket reggelente. Ismerkedjünk meg az etetők ritkább vendégeivel is, hátha szerencsénk lesz hozzájuk! Mit kell tudni az őszapóról és a házi rozsdafarkúról?

Így építsünk vízmegtartó esőkertet!

2024. augusztus 19. 10:10

Az esőkertekkel biztosítható, hogy a tetőről lefolyó esővizet látványos, kis igényű, vadon élő állatokat vonzó terület beültetésével fogjuk fel.

Milyen növények illenek egy gyermekbarát kertbe?

2024. szeptember 16. 07:10

Minden növény biztonságos a gyerekek számára, amelyik nem mérgező. Ezek közül válogattunk olyanokat, amelyek kifejezetten szépek is.

Ezekről a kerti tennivalókról ne feledkezzen meg novemberben!

2024. november 8. 11:10

Még nem késett le semmiről, ha csak a hétvégén tud nekiállni a téliesítés utolsó lépéseinek, hiszen az évszakhoz képest kellemes idő várható.