Borostyán kiirtása: Hogyan lehet?

Agrofórum Online

Hogy lehet kiirtani a borostyánt, van valamilyen permetszer, ami felszívódik és kipusztul tőle a növény?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A borostyán (Hedera helix) nagyon elterjedt, vadon is növő, örökzöld kúszó évelő növény. Kertekben sok helyen ültetik, kerítésre futtatják, takaró növényként élő, zöld kerítést alakítanak ki lombjából. Mivel örökzöld, minden évszakban sötétzöld leveleivel díszíti is a kertet, és a kerítésnél a belátást is akadályozza.

Elterjedtségét erdőben, ligetekben és kertekben is a könnyű szaporodása segíti. Hajtásain, a föld felszínén feküdve, gyors gyökérképződés indul meg, különösen árnyékos helyen, és amennyiben a talajfelszín tartósan nyirkos, nem száraz. Ilyen körülmények között 1-2 hónap alatt a talaj felszínén futó hajtások begyökeresednek.

A borostyán maggal is szaporodik madarak segítségével, apró húsos terméseit a madarak elfogyasztva magjait csőrükből elejtik, egyben terjesztik is. A magvak egy részéből csírázás után új, kis növények fejlődnek, amiken 1-2 év után több méteres talajon futó hajtások nőnek.

Borostyánnak a termése
Borostyán termései

A borostyán kiirtása részben kézzel, részben gyomirtó szerrel, kombináltan érdemes végezni.

A fiatal, magból fejlődő, 1-2 éves növényeket kézzel is ki lehet húzni a földből gyökerestől, kis erőkifejtéssel, mivel gyökérzete nem terebélyes, és nem mélyre hatoló, feltéve, ha a talaj nedves. Ez a nyűvő, gyomláló módszer átázott talajnál sikeres és gyors, érdemes nagyobb esőt megvárni, vagy a területet alaposan beöntözni. Csak az ép gyökérrel kiemelt növények nem gyökeresednek vissza. Talajból történő kiforgatásuk ásóval vagy kapával is elvégezhető.

borostyán kiirtása
Borostyán falra futtatva

Idős, megfásodott tövű borostyánokhoz már szerszámok szükségesek és gyomirtó szer. Hozzájuk a glifozát hatóanyagú gyomirtó szereket javaslom felhasználni. A glifozát a növény zöld részére vagy a szárára, törzsének metszlapjára juttatva a növénybe felszívódik, talajon keresztül nem hatol be a növénybe. A felszívódott hatóanyag lekerül a növény gyökerébe, és ott a gyökérzetet elpusztítja. Persze ehhez idő szükséges, az első sárgulásos tünetek is több hét után jelennek meg. A kezelést 1-2 hónap után érdemes megismételni. A lombkezelés előtt a 30-40 cm-es hosszúságúra visszavágott hajtások elegendőek a gyomirtó szer felszívására, a hajtás többi részét le kell vágni. A gyomirtószer-oldatot ecseteléssel is fel lehet vinni a levelekre, tapadásfokozó anyagot érdemes adni hozzá.

Számos glifozát hatóanyagú gyomirtó szer van forgalomban, szabad forgalmúak, bárki megvásárolhatja, felhasználásukra vonatkozó javaslatok, előírások a csomagolásukon olvasható. Azokat felhasználás során, saját érdekünkben, ajánlott betartani. Ez vonatkozik a töménységre, a kezelés során felhasználandó védőfelszerelésekre, a környezetre gyakorolt hatására stb.

Megoldás a herbicid fitotoxicitással szemben

2020. március 9. 06:31

A mezőgazdaságban termesztett növények természeti rendszerben élnek, amelyből növekedésükhöz, fejlődésükhöz szükséges erőforrásokat használnak, tápanyagokat, vizet vesznek fel, illetve versengenek ezekért a létfeltételekért. Legnagyobb versenytársaik talán a gyomok, amik térben, tápanyag- és vízhasználatban, a napfényért folytatott harcban szemben állnak növényeinkkel.

Gyomirtó szer kapott szükséghelyzeti engedélyt napraforgóban

2020. május 5. 13:42

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a 6300/207-2/2020. NÉBIH határozatában, a Viballa gyomirtó szer forgalomba hozatalát és felhasználását, napraforgó kultúrában parlagfű ellen, 2020. május 1-től 2020. július 31-ig engedélyezte.

A glifozát egy évvel tovább használható az EU-ban

2022. november 16. 07:36

Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy 2023. december 15-ig meghosszabbítja a gyomirtó ideiglenes engedélyezését.

Dr. Tarcali Gábor: a hatóanyagkivonások miatt nagyon nehéz időszak elé nézünk!

2019. február 8. 14:10

A gombaölő, rovarirtó és gyomirtó szerek piacán akár 50-60%-os hatóanyagcsökkenés is bekövetkezhet, és egyelőre nem látható, hogy mivel lehetne ezeket pótolni.