36℃ 21℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Hogyan ismerhetem fel a vértetűt az almafán?

Agrofórum Online

A vértetű jelentős kártevő az almafákon. Miről ismerhetem fel ezt a károsítót? Hogyan védhetem meg az almafáimat a vértetűtől?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vértetű (Eriosoma lanigerum) az almafák egyik legjelentősebb kártevője, hiszen számottevő jelenlétükkel a fa kondíciójának nagymértékű leromlását is okozhatják. Felismerése nem nehéz feladat, hiszen az elevenszülő nőstények által kiválasztott viaszfonalak tömegéből, vattacsomószerű telepek alakulnak ki, melyeket a fás részeken találunk meg. A növekedésnek indult populációt a friss viaszos váladék beborítja, viszont telelő alakjai csupaszok. Egyedeik fekete színűek, gömbölyűek, testnedvük vörös színű, ezt szétnyomásuk, eldörzsölésük folyamán tapasztalhatjuk meg.

Kárképük a fás részeken, ágakon duzzanatok, majd később elrákosodó sebek formájában láthatók, súlyos esetben torzulás és elhalás, vagyis a fa teljes vagy részleges pusztulása is bekövetkezhet. A szívogatás hatására még a fás részek héja is felrepedhet, így további kártevőknek és kórokozóknak nyithatnak utat a fertőzéshez. Nemcsak a föld feletti, hanem a föld alatti részeken, a gyökereken is károsíthatnak, az előbb említett tünetek itt ugyanúgy megtalálhatók.

Évente számos nemzedékük kialakul, mely lehetővé teszi gyors és hatékony felszaporodásukat. A nőstények és a lárváik egyaránt áttelelhetnek a fák gyökerén, illetve gyökérnyaki részén, ezért tavaszi felszaporodásuk a vízhajtásokon és a fiatal hajtásokon meglehetősen gyorsan végbemehet. A nyár folyamán a hőmérséklet emelkedésével párhuzamosan egyre kevesebb idő szükséges nemzedékeinek kifejlődéséhez. A legnagyobb egyedszámban általában a nyár elején, júniusban találhatók meg a fákon.

Elszaporodásuknak kedvez a sűrű lombozat és az ott kialakuló magas páratartalom. Megelőzés céljából a vízhajtások és sarjhajtások eltávolítása, a fák szakszerű metszésével kialakított szellős lombkorona, a sebek ápolása és a kiegyensúlyozott tápanyagellátás (főként nitrogén) segítségünkre lehet a kártevő elleni hatékony védekezésnél.

A lemosó kezelésekkel a föld felett telelő egyedek száma gyéríthető, viszont a tavasszal megjelenő, telelésüket befejező alakok ellen még a testükön megjelenő viaszváladék előtt védekezhetünk hatékonyan (pirimikarb). A vértetű életmódjából adódóan az egyes almaalanyok fogékonysága eltérő, így már a csemete megvásárlása során is készülhetünk az ellenük való védekezésre. Az M9 és M26 a nagyon fogékonyak, míg az MM alanyok többsége kevésbé fogékony vagy toleráns (pl. MM106) alanyok közé tartozik.

Hogyan lehetne távol tartani az apró fekete bogarakat a rukkolától?

2022. augusztus 8. 04:36

A rukkolám levelén apró lyukak jelentek meg, és parányi fekete bogarakat látok a környékén. A növény ettől még ehető? Kérem segítségét abban, hogy hogyan lehetne távol tartani ezeket a rovarokat, pontosan milyen bogárról van szó. Van-e mód arra, hogy a rovarok ellen ne kelljen permetszert használni?

Mit tehetünk a fenyércirok ellen?

2019. augusztus 29. 04:38

K. Margit kérdése: Környékünkön rengeteg a fenyércirok az utóbbi időben. Miért szaporodott és szaporodik el a fenyércirok, mit lehet ellene tenni?

Milyen műtrágyát érdemes kijuttatni ősszel a gyümölcsfákra?

2019. november 12. 05:36

T. Zoltán kérdése: Milyen műtrágyát érdemes kijuttatnom ősszel a kertemben található gyümölcsfák számára?

Milyen igényei vannak a lombleveles palántáknak?

2023. március 25. 04:37

Milyen igényei vannak a már lomblevelet hozott palántáknak? Várom válaszukat a kérdésemre!