Szeretném megtudni, mi lehet a gond chilipaprikámmal. Levele sárgul, foltosodik, nehezen indul meg, fólia alatt van.
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Érdeklődő!
A csatolt képek rossz minősége miatt nehéz pontos választ adnom, valamint a nevelés körülményeit (tápoldat, közeg, öntözés, hőmérséklet stb.) sem ismerem teljesen. Problémáját két részre bontanám, az egyik a levélsárgulás, másik pedig a foltosodás.
A levélsárgulásért felelős ok feltárása érdekében először a tünetek megjelenésének helyét érdemes tisztázni. A tápanyagok közül a nitrogén, foszfor, kálium és magnézium hiánytünetei az idősebb alsóbb leveleken mutatkoznak először, a mikroelemekéi (mangán, vas, bór, cink, réz, kalcium) pedig a fiatal leveleken, hajtásvégen jelentkeznek leghamarabb. Az, hogy a levélen miként jelenik meg a sárgulás, még jobban segítségünkre lehet a probléma feltárásában.
A nitrogénhiány a leveleken egyenletes kivilágosodást eredményez, mely a levél széle felől kezdődik. A káliumhiány tünete a levél csúcsi részéről kezdődik és a levél széle mentén halad a levélnyél irányába, a főerek mentén a szövetek élénk zöldek maradnak. A magnéziumhiánynál pedig a levélnyél irányából induló élénksárga vagy narancssárga elváltozás figyelhető meg, ahol a főerek egészen a levél száradásáig élénk zöldek maradnak. A mikroelemek hiánya a leveleken pókhálószerű sárgulás formájában mutatkozik meg, a vékony erezet közötti szövetek kisárgulnak, az erek azonban sötétebb zöld színt mutatnak.
A levélfoltokat valószínűsíthetően a fóliában tapasztalható magas hőmérséklet és páratartalom miatt valamely bakteriális betegség okozza. A xantomonászos betegség hatására a leveleken kezdetben apró, sötétzöld, a fonák felé kidudorodó foltok fejlődnek, melyek később kissé megnövekednek, szegélyük sötétbarna, közepük kivilágosodik. A beteg levelek idővel elsárgulnak, majd lehullnak és emiatt a növények a fejlődésben elmaradhatnak, kevesebb termést fejlesztenek. A paprika pszeudomonászos betegsége csakugyan pár mm nagyságú szabálytalan alakú foltok megjelenését okozza a leveleken, melyek közepe kifehéredik. A levelek később megsárgulnak, majd lehullnak. Továbbá a hajtáscsúcs feketedése, torzulása és elhalása is bekövetkezhet.
A tápanyaghiány megszüntetése érdekében rendszeres tápanyag-utánpótlás, a bakteriális foltosodás ellen pedig a gyakori szellőztetés, a levelek nedvesedésének kerülése és a rezes permetezés elvégzése ajánlott.
Kiemelt kép: a kérdező felvétele