Házikert

Kefevirág: a mutatós mediterrán szoliter növény

Agrofórum Online

Régi vágyam volt, hogy nagy dézsában nevelt kefevirágom legyen és az álmom teljesült is, de elbuktam a teleltetésnél. Idén már okosabb voltam, így elhoztam azokat a tapasztalatokat, amivel egy kefevirágot sikerrel lehet évről évre tartani.

A mutatós mediterrán szoliter növények ugyanúgy feladhatják a leckét, ha nem tudunk ideális teleltetési módot kialakítani, mint egy citrusféle vagy egy leander. A kefevirág, az ólomvirág, a duranta és még sorolhatnám a listát, melyekkel évek óta küzdök – gyakorlott kertész létemre is. Csoda hát, hogy egy teljesen kezdő hobbikertésznek nem sikerül azonnal? Bizony, hogy nem! A hiba nem feltétlen a kezdő hobbikertész gépezetében van.

Amit a kefevirágról tudni érdemes

A kefevirág (Callistemon citrinus), ha valahol jól érzi magát, akkor igen nagy szoliter növénnyé nevelhető. Ausztrália száraz, meleg égövi területeiről származik, ahol akár 5-6 méteres, örökzöld növénnyé tud fejlődni.

A kefevirág a nevét a virágáról és annak formájáról kapta. Piros virágait körkörösen, valóban üvegmosó kefére hasonlító formában hozza.

Évente kétszer is virágzik, egyszer tavasszal, másodszor nyár végén augusztus-szeptember magasságában.

A nyári időszakban a napos, meleg helyet kedveli, savanyú talajigényét kell megadni elsősorban számára és a lágy öntözővizet. Talán emiatt is nem a kezdő kertészek növényeként említeném.

Teleltetéskor viszont minimum 7 Celsius fokot kell neki tartani, ugyanúgy igényli a fényt ebben az időszakban is.

Elvirágzás után érdemes metszeni, mert virágait az ágvégeken hozza.

Kefevirág szoliter növény
Kefevirág

Mit lehet elrontani a szoliter növény, azaz a kefevirág tartásánál?

A teleltetés az egyik kardinális pont. Fontos a kefevirágnak, hogy alulról a dézsája sem fázhat. Ez azt jelenti, hogy ha például a hideg pince vagy melléképület levegője ugyan 7 Celsius fok felett van, de a padló, amire letesszük nagyon hideg, akkor a növény fázni fog.

A lágy víz a másik pontja a nehézségnek. A legtöbb víz kemény, főleg a csapvizek. Lágyítani egy vizet házi körülmények között úgy lehet, hogy először felforraljuk, majd visszahűtjük, szobahőmérsékleten tároljuk és utána adjuk a növényeknek. Ez valójában a legtöbb növénynek jobb lenne, mint a sima csapvíz. Az esővíz is lágy víznek számít, így ha van lehetőség gyűjteni az esővizet, akkor a kefevirágunk csak örülni fog neki.

A savanyú talajhoz viszont érdemes erre való talajkeveréket vásárolni és ha vannak tűlevelűek a kertben, akkor a tűleveleket is beszórhatjuk a növényünk talajfelszínére. Tápanyagozásnál használhatunk áfonyához való keverékeket is emiatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 érv, hogy ne vágjuk vissza télre az évelőket!

2024. december 18. 05:40

Nézzük meg az érveket a "mindent hagyunk úgy, ahogy van télen, hiszen a természet sem kaszál és vagdos" kertészeti elképzelés mellett!

Így tartsuk tisztán a szobanövényeink leveleit!

2024. december 17. 11:10

A szobanövények leveleinek tisztítása azért fontos, mert a rajtuk felhalmozódó por, zsír, vízkő vagy egyéb szennyeződés gátolhatja a növények létfontosságú folyamatait.

A legjobb talajtakaró mixek, és amit tudni érdemes róluk

2024. december 17. 05:40

A legjobb talajtakaró mixek témáját hoztam most, melyekről már saját tapasztalatok alapján tudom elmondani a legfontosabb információkat.

Így ne vásároljon növényt, ha jót akar magának és a kertnek!

2024. december 16. 13:40

A megfelelő növény kiválasztása nemcsak esztétikai kérdés, hanem a sikeres kertészkedés alapja is. Nézzünk 8 hasznos tippet a választáshoz!

Gyakori kérdések a szobanövény-gondozásról - I. rész

2021. január 5. 10:57

Kávézacc és használt föld, növényfürösztés, otthoni talajfertőtlenítés, magukra hagyható növények és ki nem nyíló virágok. Csak néhány kulcskérdés a sok közül, melyet talán már Önök is feltettek, de csak a sötétben tapogatóztak.

Amit a krókusz növényről tudni érdemes

2022. október 22. 09:36

A krókuszok viszonylag apró virághagymáit most ősszel kell elduggatni a talajba.

Hogyan neveljük szobában a cikláment?

2021. január 13. 09:04

Decemberben kaptam egy szép cserepes ciklámen virágot, és 1 hét múlva a virág levelei és a meglévő bimbói is lekonyultak, lefeküdtek a cserépre. Hogyan tudom megmenteni, mit csináltam rosszul?

Miféle apró rovar károsítja a citrusféléket? Talán egy új kártevő?

2023. szeptember 15. 04:40

A citrus fiatal hajtásain a levelek bepöndörödnek, apró, fehér rovarok repkednek körülötte. Egyes leveleken gyöngyház színű elszíneződés látható, benne kacskaringós, járatszerű képződménnyel. Milyen kártevő lehet ez, és hogyan védekezhetek ellene?