Házikert

10 tipp a zöldségek téli tárolásához

Agrofórum Online

Nem mindegy, hogyan, milyen körülmények között tároljuk a nyár végén / ősszel betakarított zöldségeket. Ahhoz ugyanis, hogy minden terményünk friss és ropogós maradjon, megfelelő hőmérsékletet és páratartalmat kell biztosítanunk számukra a tároló helyiségben, ahol a fogyasztásig elraktározzuk őket.

Az alábbi 10 tipp segítségével sokat tehet azért, hogy zöldségei kiváló állapotban maradjanak a hideg téli hónapok alatt, egészen a felhasználásig.

#1 Biztosítsuk a megfelelő hőmérsékletet

A zöldségek tárolásakor ez a szempont kiemelt fontosságú kell, hogy legyen, mivel ez nagyban befolyásolja a hosszú eltarthatóságot.

Ajánlott tárolási hőmérséklet és relatív páratartalom

A zöldségtároláshoz megfelelő hőmérsékletét lásd a fenti táblázatban.

A kertes házzal rendelkező emberek a 10-15 °C-os hőmérsékletet könnyen biztosíthatják nyáron is, ha rendelkeznek fűtetlen pincével, vagy szuterénben lévő fűtetlen kamrával. Nehézség akkor jelentkezik, amikor 4 °C körüli hidegre van szükség, hiszen a keményebb, fagyos napokon hazánkban bőven 0 °C alá kúszik a hőmérséklet. Ilyenkor a kisebb mennyiségű zöldséget a hűtőszekrényben tárolhatjuk – akár heteken át. Jó példa erre a káposzta, ami frissen-tartó zacskóban csodásan eláll a hűtőben, akár több hónapig is.

Van, aki a garázsára/padlására esküszik, hiszen ott is el tud állni a hagyma, a burgonya, de még a téli tök is, ám ez esetben minden zöldséget gondosan be kell bugyolálni papírba/rongyokba, és egymástól elszeparálva rekeszekben, ládákban kell, letakarva tárolni, hogy megvédjük őket a fagytól. Érdemes a ládákat az épület falához/ajtajához közel tenni, így védettebb helyre kerülnek, és könnyebben el is érjük, amikor fel akarjuk használni őket.

További lehetőség a pince egy részének leválasztása, így biztosíthatjuk, hogy az elszeparált rész valamivel hűvösebb legyen, mint a helyiség többi része, de megoldás lehet a földbe vájt gyökérpince/föld pince is, amely hidegen tartja a gyökérnövényeket.

#2 Tárolás előtt hagyjunk időt az érlelést igénylő zöldségeknek

Ide tartozik a burgonya, a fokhagyma, a hagyma, az édesburgonya és a téli tök. Az érlelés megkeményíti a héjat, és lehetővé tesz a hosszabb tárolási időt

  • A hagymának a betakarítást követően 3-5 napra van szüksége a napos helyen történő érleléshez.
  • A burgonyát 10 napig sötét, párás, jól szellőző helyen kell érlelni.
  • Az édesburgonyának magas páratartalomra és melegre van szüksége az érleléshez, de tartsuk őket távol a közvetlen napfénytől.
  • A fokhagymát általában egy hétig a napon érlelik, de van, aki inkább az árnyékos teraszán vagy házfalán érleli őket, ahol, ahol füzérek délelőtt napfényt, délután pedig árnyékot kapnak.
  • A téli sütőtök számára az a legjobb, ha 2 hétig napfényben érlelődik.

#3 Tartsuk szellősen a raktárhelyiséget

Bár nem mindenki rendelkezik gyökérpincével, sokat tehetünk azért, hogy a lehető legtöbbet kihozzuk a rendelkezésünkre álló tárolóhelyiségekből. A szellőztetés nagyon fontos szerepet játszik a zöldségeink élettartamának meghosszabbításában.

Egy ideális gyökérpince-elrendezésben a helyiség egyik falának alján és az azzal szemközti falon van egy hideglevegő-beszívó szellőzőnyílás, a tetején pedig egy meleglevegő-elvezető szellőzőnyílás. Így a legjobb a keresztirányú szellőzést megoldani.

Amennyiben egyik sincs beépítve a pincénkbe, de az fűtetlen, és nincs szorosan leválasztva a ház többi részétől, valamint rendelkezik némi szellőzési lehetőséggel (pl. egy bukóablakkal), az is jó megoldás lehet, bár nem a legideálisabb fajta. Segíthetünk a problémán egy ventilátor használatával, így egyenletesebben le tudjuk hűteni a helyiséget az ősszel érkező hideg napok előtt.

#4 Vágjuk le a zöldségek zöldjét

Ha rajta hagyjuk a leveles hajtásokat a zöldségeken, azok kiszívják a nedvességet a gyökerekből, amelyekkel még kapcsolatban állnak. A sárgarépa, a retek, a fehérrépa és a többi gyökérnövény fonnyadásnak indul és veszít a minőségéből, amíg a gyökerek csatlakoznak hozzájuk.

A zöldek tetejét közvetlenül a kiásás után vágjuk le, mielőtt a zöldségeket elraktároznánk.

#5 Ne mossuk meg a zöldségeket tárolás előtt

Ne törődjünk vele, hogy a betakarítás során egy kis föld ragadt a gyökérzöldségekhez, hisz ez teljesen természetes! Ilyenkor nem kell megmosni a zöldséget – mivel ha víz éri őket, csökken az eltarthatósági idejük.

Ha mégis nagyon zavar minket, hogy túl nagy földcsomók tapadnak mondjuk a sárgarépára, adjunk egy kis időt arra, hogy a föld kiszáradjon és magától lepotyogjon a zöldségről. Enyhe rázogatással egyébként a föld java lepotyog a termésről.

#6 Biztosítsuk a megfelelő páratartalmat

Egyes zöldségeknek magas, másoknak pedig alacsony páratartalomra van szükségük. Fontos tudni, hogy melyiknek mik az igényei, és megteremteni az annak megfelelő körülményeket. Egy egyszerű páratartalom- és hőmérő segíthet nyomon követni a pince/kamra hőmérséklet- és páratartalom adottságainak alakulását.

A gyökérpincékben a magas páratartalom könnyen elérhető, ha a helyiségben földpadló van. Ha nincs föld- vagy kavicspadlója a pincének, más eszközökkel (így például egy párásítóval) is biztosíthatjuk a szükséges páratartalmat.

Az olyan zöldségeket, mint a sárgarépa, a cékla és a paszternák, ládákba rendezett nedves fűrészporba vagy homokba dughatjuk. (Kivéve, ha a környezet hőmérséklete 4 °C felett van, mert ez penészproblémákat okozhat).

A padlóra vízzel teli edényeket állíthatunk, így a párologtatásnak köszönhetően folyamatosan párásítjuk a levegőt. Ha nem akarunk vizes edényeket használni, terítsünk nedves (nem csuromvizes) zsákvásznat a terményekre.

#7 Ne tároljunk sérült vagy rovarok által megrágott termékeket a többi között

Óvatosan takarítsuk be a terményeket, hogy elkerüljük azok sérüléseit. Csak a legjobb állagú betakarított terményeket tegyük el télire. Ha zúzódásokat vagy rovarok általi dézsmálást látunk a zöldségeken, válogassa ki az érintett darabokat és inkább fogyassza el, mert ezek nem fognak sokáig elállni.

#8 Tartsuk a zöldségeket a padlótól távol

Ha a zöldségek a padlón pihennek, könnyen megpenészedhetnek. Az a legjobb, ha kosarakban, rekeszekben, ládákban vagy polcokra rendezve tároljuk a zöldségeket.

#9 Biztosítsunk sötétséget a helyiségben

A fénnyel való érintkezés csökkenti a legtöbb zöldség eltarthatóságát. Bár a legtöbb ember tudja, hogy a burgonya a sötétet kedveli, kevesen tudják, hogy a többi zöldség is jobban eláll, ha sötétben tartjuk őket ahelyett, hogy azok minden nap nappali fényt kapnának.

#10 Gyorsan távolítsuk el a romlott terményeket

A zöldségek és gyümölcsök véletlenszerű rothadása a téli tárolás természetes velejárója, ám ez általában csak 1-1 darabot érint. Ha a zöldségeink tömeges rothadásnak indulnak, ki kell derítenünk a romlás okát.

Rendszeresen ellenőrizzük a zöldségeket, és ha azt látjuk, hogy egy-egy hagyma kicsírázik és felpuhul, vagy a tök löttyedt lesz, azonnal távolítsuk el az érintett példányokat. Érezni fogjuk a romlás szagát még akkor is, ha szemmel azon nyomban nem látszik, hol van a probléma a kamrában.

Van egy régi mondás, miszerint egyetlen rossz alma is képes elrohasztani az egész hordót – és ez nagyon is igaz. Ennek oka abban keresendő, hogy az érett gyümölcsök több etiléngázt bocsátanak ki, amelynek hatására a körülöttük lévő gyümölcsök is gyorsabban érnek meg. Ugyanez igaz a penészre is. A romlott zöldségből származó penész spórákkal terjed át a többi zöldségre, így azok is gyorsabban megromlanak, ezért fontos, hogy mindig eltávolítsuk a penészedésben érintett példányokat.

A cikket fordította: Ordódy Eszter



Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Létezik közösségi komposztálás is, éljünk vele!

2024. november 10. 15:10

Az EU átlagos lakossági hulladéktermelése 2016-ban körülbelül 480 kg/fő, míg itthon ez az érték 379 kg/fő volt.

Egrestermesztés egyszerűen

2022. május 27. 05:34

Az egres különleges gyümölcs, amely isteni finom turmixolva, préselve, tejszínnel keverve gyümölcslevesbe vagy salátába keverve. A termesztése igen egyszerű, ráadásul egyetlen bokor akár 15 éven át bogyós gyümölcsök tömkelegével ajándékoz meg minket.

Hogyan neveljünk fehér hóbogyót?

2022. november 25. 13:18

Számos kerttípusba remekül illeszkedik, ráadásul feltűnő, gömb alakú formája révén remekül mutat a szabadban.

Decemberi tennivalók a kertben

2022. december 1. 05:34

A december egy csendes hónap a kertészkedés szempontjából, mégis több dologra kell odafigyelni, mint azt gondolnánk.