Ha már az előzőekben a szárazságtűrő évelőket hoztam, akkor meg kell említeni a kiváló cserjéket is, melyek amellett, hogy szárazságtűrők, talán a legszebb virágzó cserjék is a kertben.
Az évelők mellett a cserjéket is fontos megjegyezni, mert ökológiai értelemben nagyon fontos helyet foglalnak el a biodiverzitásban. Egyrészt kiváló fészkelőhelyek és búvóhelyek a kisebb állatoknak, legyen az egy béka, egy sikló, egy madár. Emellett, mivel virágzó cserjék, így a beporzó rovarok és méhek mellett a lepkefajoknak is tápnövényként szolgálnak.
Kékszakáll, ami nem egy operahős
A kékszakáll (Caryoptheris) egy rendkívül szép virágzatú, igen különlegesnek számító cserje. A 90-es években kezdett divatba jönni, nagyon szépen mutat hortenziák mellett, de még nagyobb vízfelületek mellett is, mert érdekes színfolt lesz.
Lombhullató félcserjeként még a rézsűkbe való beültetésre is alkalmas, ami megnöveli dísznövényi értékét.
A cserszömörce
Egy időben nagy divat volt az autópályák mellé ültetni, mert rendkívül ellenálló. A házikerti használatból azért került ki, mert sokan allergiásak rá és kellemetlen tüneteket tud produkálni. Viszont muszáj megemlíteni a szárazságtűrő listában, mert kevés olyan ellenálló faj van, ami ennyire rideg tartási körülményeket is elvisel gond nélkül, sőt még szép a lombszíne és a virágzata is dekoratív.
Cserjés pimpó sárga virágai
A cserjés pimpó (Potentilla) nem összekeverendő a boglárkacserjével (Kerria), mely szintén szokta viselni hobbista körökben a pimpócserje nevet is. Mindkettő csodálatos, sárga virágú cserjés növényünk, melyek szintén a szárazságtűrő listák élén állnak. Bár a cserjés pimpóból egyre több más szín is elkezdett megjelenni, így cirmos és „mosottabb” színeket is találhatunk a kertészetekben.
Illatos barátcserje és a nyári orgona
Kicsit vagy inkább nagyon más, két eltérő növény, mégis habitusra hasonlóak. Míg a barátcserje (Vitex) leveleiben az illatosság is izgalmas a hamvas szín mellett, addig a nyári orgona főleg a virágával díszít és nem mellesleg ritka lepkefajokat is képes a kertbe vonzzani. A nyári orgona kezdetben nem lesz szárazságtűrő, de onnantól, hogy szerteágazó gyökereket fejleszt és megerősödik, onnantól egy nagyszerű és hálás kerti díszcserje lesz, viszonylag nagy termettel, ami akár szoliterként is megállja a helyét.
Sudárzsálya, a kék hírnök
A sudárzsálya (Perovskia) évek óta a kedvencem. Ahogy a boglárkacserjénél és a nyári orgonánál írtam, hogy eleinte a begyökeresítésére kell odafigyelni, itt is igaz lesz. Onnantól, hogy szépen begyökeresedett, a legvadabb aszályos napokat is átvészeli és hamar regenerálódik újabb öntözés hatására.