Házikert

Szárazságtűrő évelők a kertben

Agrofórum Online

Egyre fontosabb, hogy olyan növényekkel vegyük körbe magunkat, melyek a szépségen túl bírják azt az időjárási viszonyt is, ami újabban egyre inkább jellemző kis hazánkra. Szárazságtűrő évelők a kertben megoldást jelenthetnek hosszútávra.

Amikor írok az évelőkről, akkor ez nekem nemcsak azt a klasszikus kínálatot jelenti, ami a kertészetek polcáról levehető, hanem szétnézek a természetben is, és nyitott szemmel megvizsgálom, mely növények lehetnek jók nekem az évelőágyásban.

Ennek egyik oka az, hogy a biodiverzitás mindennél fontosabb már, és ezt nem lehet csak és kizárólag a kertészetek kínálatából összeállítani az én meglátásom szerint, mert sok olyan évelő vadnövényt is likvidálunk a kertből, melyek jól tudnának együttműködni a standard kínálatokban kapható évelő dísznövényekkel.

Nagyvilági példák

Nagyon jó példák sokasága van már a világban, csak szét kell nézni. Egyik élő példa a Helikon Kastélymúzeum a szárazkertjével, ahol a biodiverzitást figyelembe véve és a nagy aszályos időszakokat ismerve olyan növényzet került beültetésre, melyek jó része valójában a vadnövény kategóriába tartozik.

De ha távolabbra tekintünk, akkor Amerikáig is elbarangolhatunk, hiszen egyes államokban nem is engedik a gyepesített utcai frontot, hanem kifejezetten támogatják a “sivatagi” növényzetet, vagy legalábbis a csökkentett vízigényűeket. Így tudják védeni a klíma mellett az édesvíz-készleteket is azzal, hogy a felesleges öntözést lecsökkentik.

Fajgazdag és szép pozsgásnövény-világ a Sedumok világa

Pár hazai évelő, melyek a nagy aszályt is eltűrik

Az íriszek világa azért is kedvelt sok helyen, mert a húsos gyöktörzse sokáig képes a növényt fenntartani még akkor is, ha hetekig nem kap az ágyás csapadékot. Cserébe ugyanúgy szép virágokkal lát el minket tavasszal, így a mi homokhátsági kertjeinkben sem véletlen kerültek be ezek a növények.

Az ökörfarkkórók csoportja is érdekes lehet, mert sok belőlük az évelő, és sárga virágaikkal szinte egész nyáron át virítanak. Évelőágyásban tökéletesek, pedig sokan gyomnak tekintik őket.

Többek az orvosi zsályát és a levendulát is idesorolják, bár ezek jobbára csak eltűrik, mintsem szeretik a szárazságot és fásodó száruk lévén inkább a kis cserjékhez tartoznak, mint az évelőkhöz. Viszont rendkívül jók az ilyen természetesnek ható ágyásokban szintén, mert ezüstös leveleikkel érdekes színfoltok lesznek.

Mellettük a cipruska (Santolina) a szintén ezüstös hajtásaival és élénksárga virágaival kerülhet be ebbe a listába.

Ha már szárazságtűrő évelőkről van szó, akkor a varjúhájfélék sem maradhatnak ki, hiszen egy igen fajgazdag és szép pozsgásnövény-világ a Sedumok világa.

Nagy kedvencem a listán a kokárdavirág (Gaillardia), mert ráadásul tipikusan az önmagát fenntartó növények közé tartozik. Elvirágzás után a nagy gömbökből sok száz mag hullik szét, mely aztán következő évben ki is kel. Így ha olyan kertrészbe keresünk növényt, ami virágzik és nem kell vele foglalkozni, akkor a kokárdavirág lehet az egyik.

Szobanövények meghökkentő levelekkel

2025. január 19. 14:10

Ezek a növények jellegzetes levélformákat és olyan textúrákat hoznak létre, amelyek egészen egyedülállók.

Mitől nőnek kalaposgombák az udvar gyepén?

2025. január 19. 05:40

A kertünk gyepén megjelenő, egyedülálló vagy csoportosan növő kalaposgombákról érdemes tudni, hogy jót vagy rosszat jeleznek, mit kezdhetünk velük, és ha el kell őket távolítanunk, azt hogyan tegyük.

Így tervezzük meg okosan a kerti világítást!

2025. január 18. 14:10

Az éjszakai fények túlzott használata zavarhatja a helyi élővilágot, energiát pazarolhat, és fényszennyezést okozhat.

Madarak helyes etetése: egész évben szabad gondoskodni róluk?

2025. január 18. 08:10

Az etetés támogatói szerint a madarak rengeteg energiát használnak el testhőmérsékletük (kb. 40 °C) fenntartásához.

Egyre nagyobb kockázatot jelent a szárazság! - Szárazságtűrő növények és aszálytérkép jelenthetik a megoldást

2019. április 23. 06:48

Az utóbbi években az éghajlatváltozásnak is köszönhetően az időjárásunkban a szélsőségek dominálnak: a klímaváltozás miatt vannak kifejezetten csapadékos időszakok, azonban emellett a rendkívül száraz évek előfordulásának valószínűsége is nőtt.

Klímaváltozás hatásai: melegebb ősz

2022. november 24. 05:37

Enyhülni látszik mind az ősz, mind a tél, ami nem kedvez sokszor az élővilágnak, növényvilágnak sem. A tartós mínuszok a káros baktériumok, vírusok elpusztítása miatt volt jó a téli időszakban, így kevesebb volt a megbetegedés is.

Aszály: mit tehetünk a kiskertben?

2021. július 22. 08:49

Az aszály mindig probléma, ahogyan az is, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le egyszerre. Nézzük sorra, mit tehetünk a kiegyenlítettebb vízgazdálkodású kertért.

AlgaTer® – az aszály „ellen” csak a talajban van válasz

2019. április 8. 07:36

Vállalatunk 2018-ban kezdte meg az AlgaTer® nevű új, fonalas talajalgát tartalmazó talajoltó anyag forgalmazását. A Klebsormidium bilatum zöldalga hazai talajainkban őshonos faj, fontos szerepet játszik a leromlott talajok életének „újraindításában”.